Człowiek

„Wiele jest rzeczy godnych podziwu, 
lecz nic nie zasługuje na uwielbienie większe

niż człowiek” (Sofokles) 

 

 

       Każdy z nas przeżył wiele i przemyślał wiele. Mamy za sobą porażki i wygrane. Mamy tę miłość, która nie warta była miłości, i tę, którą będziemy pamiętać zawsze. Mamy przyjaciół, którzy okazali się wrogami, i wrogów, którzy nas nie zdradzili.

 

       Wchodzimy w życie i robimy wszystko po raz pierwszy. Po raz pierwszy stawiamy pierwsze kroki. Po raz pierwszy wymawiamy pierwsze słowa. Pierwszy raz wiążemy but i po raz pierwszy płaczemy ze złości, że nam coś nie wychodzi. Potem kochamy po raz pierwszy i po raz pierwszy bierzemy ślub. Po raz pierwszy idziemy do pracy i po raz pierwszy mamy szczerze dość. Później po raz pierwszy żegnamy bliskich i po raz pierwszy schylamy się po wyrzuconą gazetę. Po raz pierwszy jesteśmy zupełnie sami i po raz pierwszy naprawdę boli. Na koniec po raz pierwszy umieramy.

 

       Edyp uciekał przed przeznaczeniem. Faust przed starością. Nie uciekli.

 

       My uciekamy przed odpowiedzialnością, przed wyborem, przed odpowiedzią na pytanie o dobro i zło. Uciekamy przed głośnym powiedzeniem „tak” i uciekamy przed głośnym powiedzeniem „nie”. Uciekamy przed samotnością, godząc się na byle jakie przyjaźnie. Uciekamy przed ośmieszeniem, pędząc jak owce za innymi. Uciekamy przed bólem, opuszczając cierpiących. Uciekamy przed strachem, dokładnie zamykając za sobą drzwi. 

 

       Zły człowiek nieustannie zmieniał miejsce zamieszkania. Przeprowadzał się rok w rok. Zmieniał miasta i kraje. Opuszczał poprzedni dom, tak jak stał i zaczynał życie od nowa. Kiedy był już stary, zrozumiał, że to na nic. Choć porzucał wszystko i wszystkich, nie mógł  rozstać się z jednym  –  z samym sobą. 

 

 

6 uwag do wpisu “Człowiek

  1. Ela 14 grudzień 2007 O nie! Nie dam chłopaków na schrupanie:) Zwłaszcza tak ognistych Hiszpanów z Pamlony. No dobra, nie będę taka, jeśli są „mniam”, nich wyskoczą na „mniam’ki”:)))

    • To są pierwsze moje teksty, które publikowałam na innym portalu. Potem przenosiłam tutaj razem z komentarzami. Chyba zbiegła się ta publikacja razem ze zdjęciami hiszpańskich strażaków. Stąd takie komentarze, bo na tamtym blogu nie było opcji komentowania zdjęć.

  2. Pingback: Tytuły publikacji – lista alfabetyczna | alE blogowanie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s