Jak podzielono kultury na świecie ?

 

       Niektóre osoby podróżujące potrafią potoczyście,  interesująco i barwnie wyrażać swoje przeżycia.  Lubię czytać i słuchać o podróżach. Mój sąsiad każdą opowieść o swoim podróżowaniu rozpoczyna od tego, jak ucztowali starożytni. Znam już to na pamięć i prawdę mówiąc znudziło mi się. Dzisiaj na klatce schodowej kolejny raz wysłuchałam, jak ucztowano w starożytności.

 

       U Greków uczta była czymś więcej, niż formą towarzyskiej rozrywki. To cała instytucja kulturalna, co wbrew temu, jak myślą o kulturze kulturalni ponuracy – nie było w sprzeczności z pyszną zabawą. 

 

       Rzymskie uczty były nie mniej wesołe od greckich, choć w szczególny sposób zachęcano na nich do korzystania z radości życia – przypominając mianowicie o jego krótkości przez umieszczenie na naczyniach, na posadzkach w jadalniach przedstawień szkieletów. 

 

       W czasach cesarstwa uczty bywały niezwykle wystawne. Smakosze wybierali specjalne gatunki ślimaków i ostryg  afrykańskich, karmionych mieszanką z moszczu winnego i miodu. Kto by pomyślał? Ślimaki z Afryki? Czy ktoś widział tam ślimaka? Czy ktoś o tym słyszał?

       Dowiedziałam się także od niego, że podział kultur na świecie dokonany został według mocy wypijanych alkoholi. Wystarczy porównać pogodne obyczaje związane z piciem wina u ludów śródziemnomorskich 
z alkoholową obyczajowością wódczanej północy, a przekonamy się, że podział ten jest nie mniej sensowny niż inne, z pozoru poważniejsze 

 

– na zakończenie rzekł sąsiad i chwiejnym krokiem udał się znowu do delikatesów po kolejną porcję utrwalacza obyczajowości śródziemnomorskiej.

Ogromnie jestem ciekawa, co na to inni znawcy „fachu”?

 

 

2 uwagi do wpisu “Jak podzielono kultury na świecie ?

  1. Pingback: Tytuły publikacji – lista alfabetyczna | alE blogowanie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s