O szyby deszcz dzwoni

… deszcz dzwoni na trwogę (trawestuję słowa  wielkiego poety). 

„(…) Jęk szklany… płacz szklany… a szyby w mgle mokną”  – Leopold Staff.

        Wakacje w pełni, pora słońca i radości, a  tak bardzo smutno wczoraj mi się zrobiło. Płaczę razem z aurą… płaczę nad Polską… Wstydzę się władz mojego kraju. Wczorajszy spektakl,  który wyglądał jak cyrk, a nie obrady posłów na Sejm Rzeczypospolitej odsłonił już w stu procentach, że  naszej władzy ustawodawczej  priorytety zupełnie się pomieszały.  I już nawet nie chodzi mi o ten jazgot, wrzask i burdę w związku z uchyleniem immunitetu Zbigniewa Ziobry, ani o „rechot” pań posłanek, które tak świetnie – poprawiając w „wolnych chwilach” uroczą fryzurę – się bawiły.

Najbardziej chodzi mi  o wagę sprawy, dla której tyle energii, czasu i pieniędzy podatników posłowie tracą.

  • Cóż ustawa emerytalna?
  • Cóż reforma służby zdrowia i zadłużone szpitale? (A propos. Czy ktoś słyszał o zadłużonych więzieniach, czy  np. ministerstwach?)
  • Cóż reforma podatków?
  • Cóż  bezpieczeństwo kraju i jego mieszkańców?
  • Cóż dziesiątki innych  spraw wagi międzynarodowej, państwowej, społecznej?
  • Cóż nawet Euro 2012 – tak cieszące Polaków.

Priorytetem jest co innego. Zajmują się sami sobą ! Z wielkim upodobaniem i determinacją! A gdyby tak ten wielki potencjał  sił spożytkować dla dobra Rzeczypospolitej? Jest mi zupełnie obojętne, kogo  chcą  ukarać,  a nawet wsadzić do więzienia. Kto zasłużył – niech tam się znajdzie. Immunitety trzeba  uchylać, jeśli poseł prawo złamał albo jest o to podejrzany.  Ale nie jest mi obojętne, gdy czyni się to tak wielkim nakładem energii i naszych pieniędzy. Gdy czyni się to w sposób wystawiający moją ojczyznę na pośmiewisko.

Nie jest mi obojętne, jest mi wręcz przykro, gdy słyszę, jak się świat z nas śmieje (a słyszałam na własne uszy – w Tunezji pod muzeum Bardo – śmiali się sprzedawcy pamiątek – używając nazwisk naszych przywódców).

O szyby deszcz dzwoni…

Powódź przyszła!

W przenośni i dosłownie!

Gdzie tymczasem skierowane oczy parlamentarzystów? No gdzie?

Polityczna prywata !

A dzieci – koloniści i harcerze, mieszkańcy wsi i miast piasek w workach dźwigają i układają w pocie czoła, w  trudzie i znoju na brzegach nieuregulowanych polskich rzek i ścieżek..

W przenośni i dosłownie !

PS. Przepraszam cyrk za porównanie do wczorajszych obrad komisji parlamentarnej, wszak cyrk to sztuka, nie zaś szmira na poziomie, poniżej którego nie ma już nic.

Wobec takiej prywaty i arogancji władzy, nawet nie chcę przewidywać, co będzie np. w przypadku większej wody…

Suplement / godz.  12:50.

       A teraz 460 diet pójdzie na uchwałę o przeprosinach. Na pasku w telewizji właśnie przesuwa się komunikat: sejm zamierza społeczeństwo przeprosić w formie uchwały. W związku z tym mam pomysł. Może zamiast pracować nad uchwałą „przeprosinową,” w ramach przeprosin  uczynić  gest w kierunku niedoli swojego ludu i np. jechać na  Podhale do piasku, pomp i szufli, a diety za zmarnowany dzień wczorajszy przekazać na szczytny cel.

5 uwag do wpisu “O szyby deszcz dzwoni

  1. Elu zgadzam się całkowicie z twoim tokiem rozumowania.Nie liczy się los obywateli Polski , lecz liczą sie interesy partyjne.Toć to słynne ,nasze, polskie piekło.!!!

  2. nie tylko emeryci będą mieć piekło na ziemi, inni rodacy również, ale o nich nikt nie mysli. Ich punkt widzenia zależy od punktu siedzenia.

  3. Myślałam, że na czas sejmowych wakacji chociaż ucichną kłótnie. Ale gdzież tam. Każda okazja dla polityków dobra, by osiągać polityczne cele. Nawet Powstanie Warszawskie, nawet śmierć człowieka. Czasami chce mi się uciec gdzieś na koniec świata od tego.Dziekuję Dziewuszki za komentarze. Jakoś mi tak raźniej, gdy pozostawiacie ślad swojej wizyty na blogu.

  4. Pingback: Powódź! Spojrzenie z innej strony… | alE blogowanie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s