Dzikie Pole i ulica Wiejska

Nie, to nie jest ulica Wiejska w  Warszawie.
 Chełm, osiedle Dyrekcja Górna.

To ulica, która w czasach mojego dzieciństwa i młodości na prawdziwie wiejską wyglądała.   Ale budynki… a jakże… nie wiejskie bynajmniej, a murowane szeregowce z łazienkami po 10 – 15 metrów kwadratowych z piecami kąpielowymi na gorącą wodę i  z dziennym światłem wpadającym przez okna, kuchniami i pokojami po 20 – 25 metrów. Do każdego mieszkania dwa wejścia z klatki schodowej: do kuchni i na pokoje. Niby nic w tym  nadzwyczajnego, ale jaka zmyślność projektantów osiedla. Osiedla, jak na czasy przedwojenne – luksusowego i wcale nie przeznaczonego dla prominentnych bogaczy lecz dla kolejarzy. Przy kuchniach służbówka dla gosposi i zimna spiżarnia z półkami. Domyślam się więc, że przedwojenny kolejarz –  to  gość, którego stać było na gosposię. Świadczą o tym także przyciski do dzwonka /odzywającego się w kuchni i służbówce/ we wszystkich pokojach. Do każdego mieszkania przypisane dwie piwnice – jedna na węgiel i drewno, druga na plony z ogrodów. W piwnicach także pralnia, z wodą, wannami i baliami do namaczania prania, a także kocioł do gotowania bielizny – z kranikiem do napuszczania wody i drugim do spuszczania brudnej. Pod kotłem palenisko.

Osiedle doskonałe – z przestrzenią, która jednoczyła mieszkańców. Miasto – ogród ze wszystkimi wygodami, a jednocześnie z sielską… wiejską atmosferą i widokami.

       Korzystając z ładnej pogody udałam się wczoraj na spacer w poszukiwaniu śladów mojego dzieciństwa i śladów wojny. Na „Dzikim Polu” sąsiadującym z ulicą Wiejską  był kiedyś lej po bombie, a wokół uprawy. Drzewka i krzewy owocowe, ziemniaki, kapusta, marchewka, zboże… Po prostu to wszystko, co nie zmieściło się w ogrodach przydomowych.  Dziś są tylko chaszcze. W czasach transformacji ustrojowej zakazano upraw, polecono zabrać z grządek, co kto chciał i wjechały spychacze, koparki, piły. Nawet cieszyliśmy się, że teren zostanie zagospodarowany i będzie przy Wiejskiej miejsko. Tymczasem tylko drzewka owocowe powycinano, ziemię poprzerzucano z miejsca na miejsce… i tyle… Po co? Dlaczego? Nie wiem. Dziś nasze dawne działki nazywamy „Dzikim Polem”, ponieważ chaszczami porosły. Teren fajny dla osób mających psy. Tu czworonogi mogą się wybiegać. Zimą dzieci przychodzą tu na sanki.

Dużą radością napawa mnie widok dachu najdłuższego na Wiejskiej szeregowca. Dlaczego? Widzę nowy dach!  Wreszcie mieszkańcy nie będą odśnieżać strychów i wylewać wody z wanienek, misek, wiader i garnków porozstawianych na strychach. Czyżby na Dyrekcję przyszła Europa?
– Dostaliście pieniądze na ratowanie zabytku?
– A skądże, wzięliśmy kredyt z banku na 20 lat – odpowiada Jola – jedna z mieszkanek szeregowca.

Schodzę z „Dzikiego Pola” w dole Wiejskiej. Trudno fotografować architekturę, bo domy toną w zieleni.  I jak to na Dyrekcji Górnej, spacer – to pod górę… To z góry…

Dzięki sympatycznej mamie z synkiem, odnajduję pod szóstką ślady po kulach wojennych. Na wiosnę tego roku zatynkowano dziury i nie są już tak „fotogeniczne”.

Po stronie frontowej – od ulicy, jak za dawnych lat mój dziadek, na murku przy arkadowym wejściu do klatki schodowej wygrzewa się w słońcu młodzieniec. Kiedyś znałam tu wszystkich. Dziś nie wiem, kto to jest. Nie ważne! Najważniejsze, że jest tak samo miły, jak młodzież z moich wspomnień!  Rozmawiamy… wymieniamy pozdrowienia… sympatycznie…
Żałuję, że nie udało się  zdjęcie /spalona słońcem sylwetka/. Aparat mam kiepski, żadnego pojęcia o fotografowaniu. Najwyżej pójdę „do poprawki”, może znowu spotkam tak sympatyczną osobę.

Widać zmiany. Widać  troskę mieszkańców. Pozalepiane dziury, powymieniane rynny, drzwi i niektóre okna. Na nowych płytkach chodnikowych nie ma już wykutego napisu PKP. Wracam na podwórko, może tam znajdę chodniki, na których jako dziewczynka grałam w klasy ?

chodnik PKPSą! Na styku… NOWEGO ze STARYM :  

rynna  Może w takich połączeniach jest jakaś filozofia?

17 uwag do wpisu “Dzikie Pole i ulica Wiejska

 1. Nie wiem od czego zacząć bo z wrażenia dech mi zapiera. Jak bardzo trzeba kochać swoje miasto by po tylu latach szukać śladów młodości, rzecz godna polecenia. Ja wprawdzie blogu nie mam ale rodzina zdecydowała sie dojść swoich korzeni – to też sposób na przywrócenie wspomnień z lat dziecięcych, młodości i dojrzałości. Elu – jesteś cudowna, ściskam Cię gorąco

  • Dziękuję bardzo Jagoda :)Szukanie korzeni i pisanie kroniki rodzinnej uważam za wielkie przedsięwzięcie. Jestem pełna podziwu dla osób, które to czynią. Losy każdego człowieka, każdej rodziny, to przecież nasza historia. Gratuluję więc i swój podziw wyrażam. Pozdrawiam i także ściskam mocno, mocno…

 2. Serdecznie pozdrowienia od mlodzienca „wygrzewajacego sie w sloncu”Bylo mi bardzo milo Pania poznac.Ciekawe opowiastki.pozdrawiam i Polecam sie na przyszlosc.Dodane do ulubionych!!!

  • Dziękuję i wzajemnie. Także serdecznie pozdrawiam. Mam zamiar poprawić zdjęcie, więc cieszę się z polecenia na przyszłość. Do zobaczenia zatem na naszej Wiejskiej.

 3. Nawet najładniejsza architektura zaczyna szpecić gdy się o nią nie dba. Inie można wszystkiego zwalać na administrację. To od nas, mieszkańców w gruncie rzeczy zależy jak będzie wyglądać nasze otoczenie. Jeśli nam nie zlaeży to co dopiero jakimś urzędasom? No właśnie. W Warszawie głośna jest sprawa placu gzrybowskiego i tego,że cały czas jest tam parking zamiast miłęgo skweru. Kiedyś jakaś artystka zrobiłą tam „Dotleniacz”. Ustawiłą kilak ławek, kolorowych foteli i okazalo sie że ludzie z całego miasta tam przyjeżdżali. Rok później dotleniaz skasowano bo miasto postanowiło tam postawić martyrologiczny pomnik a acały plac zabetonować. Ale dzięki temu,że mieszkańcy tę wersję oprotestowali być może zostanie tam uriczy skwer. Taka praca na pewno zostanie zgłoszona do konkursu. Czy wyga to już inna sprawa,ale najważniejsz że okoliczni mieszkańcy zaczęli walczć. Bez tego nic nie udało by się zrobićPozdrawiam—warszavka.bloog.pl

  • Trochę o tym słyszałam. Podobno pod placem grzybowskim zamierzają budować parking podziemny. Ale nie wiem, jak się to ma do konkursu i dotleniacza. Życzę okolicznym mieszkańcom, by konkurs wygrał projekt z ich marzeń.

   • Tak mi przyszło na myśl,że skoro Dyrekcja jest wpisana do rejestru zabytków oraz na listę UNESCO… to zapewne istnieje możliwość pozyskania środków na remont i konserwację….trzeba uruchomić energicznych Radnych Dzielnicy aby poszperali gdzie trzeba.Może zresztą już to robią??? Na zdjęciach ogólnie osiedle nie wygląda żle ale konserwacji potrzeba napewno i nie można dopuścić do dewastacji takich miejsc. Skoro…są tam także sympatyczni młodzieńcy???? Moża zarażą się pasją doswojego „miejsca na ziemi?” – Elu, ten młodzienoiec to szansa dla Was wszystkich!

    • Jak na razie Bet, to wpisanie na listę UNESCO jest dla nas tylko zakałą. Dawno byśmy ponakrywali cieknące dachy np. blachą, na którą nas stać, czy skuli zgrzybiałe tynki i położyli nowe, tam gdzie mech rośnie na ścianach. Niestety, wszystko musi być tak, jak zatwierdzi konserwator zabytków. Wymaga, a do wymagań nie dokłada. Ale masz rację, nadzieja w Młodzieńcach 🙂

 4. Dzień dobry,a raczej dobry wieczór.Cały ten pomysł o napisaniu czegoś o Górnej Dyrekcji jest zdumiewajacy.A co lepsze znam tego chłopaka,o którym pani napisała hee siedział na mojej klatce:) I chciałbym dodać w miejsu hali sportowej kiedyś było boisko asfaltowe do gry w kosza.Przy ulicy od strony pól były ogródki.Lecz to zarosło i nikt sie tym nie zajmował.Ludzie poodchodzili,albo co gorsze zmarli.Wszystko to wycieli mówiac nam ze maja powstac tam szkoły itd a co sie okazało było to tylko po to by miały gdzie odbyc rajdy motokrosowe.I dlatego widac slady opon itp:/ Co do sanek:) dalej jest tak samo:) Najwiesza górke,która schodzi z góry w stronr szkoły”Budowlanki” Nazwano kiedys Sibir!dla małych Sibirówa.Co roku tam zjezdzamy:)W blokach moze i widac lekkie zmiany,ale mozna popatrzec w inny sposob np w domach piece kaflowe.Rodziny liczące nawet po 6 osób w kawalerkach.”Pokój I kuchnia i przedsionek gdzie spią rodzice.Jest tu człowiek który moze opowiedziec o wszystkim”Rakieć 90 moze lat…Opowiadał nam np jak na gmach zrzucono Bombe czy cos w tym stylu.Do tej pory mozna zaobserwować lewy góry Róg!!!Był całkowicie zniszczony.A co do domów jeszcze.Piwnice nic od czasow wojny sie nie zmieniły.Wieża kontrolna na dachu:)GÓRNA DYREKCJA!!!Wiejska od 2 do 24 Kolejowe bloki…

  • Witaj Kamilu.Bardzo, bardzo dziękuję za ten wartościowy komentarz. Sporo się dowiedziałam sama, a i opis został wzbogacony o Twoje wiadomości. Na tych polach, o których wspominasz i moi rodzice mieli ogródek. Władze miasta kazały jednak ogródki likwidować tłumacząc budową ośrodka sportu i rekreacji. Nawet cieszyliśmy się z tego. Nie wiedzieliśmy, że to chodzi tylko o rajdy motokrosowe. Po prawej stronie w ramce „Wędrówki po Chełmie” jest linkownia, z której można trafić do innych opisów Dyrekcji. Zapraszam.Serdecznie pozdrawiam:)

 5. Moi dziadkowie mieszkali na Wiejskiej 10 – pamiętam tamten klimat Dyrekcji końca lat 50-tych i lat 60-tych. Na stronie Chełma jest sporo zdjęć z Chełma – w tym m.in. z okresu budowy Dyrekcji. To była jedna z największych inwestycji II RP – zupełnie nowe miasto. Gdyby nie kryzys – zostałoby wybudowane wcześniej i w całości. W tej chwili najbardziej tę dzielnicę szpecą nawtykane do granic możliwości budy będące garażami: miejsce malowniczych ogródków zajęły koszmarne garaże.

  • Nie wiem, dlaczego miasto wydaje pozwolenia na te paskudne budy – garaże, jakieś komórki i niechlujne ogrodzenia ogródków, w których ludzie składują rupiecie i gruz. Zielone ogrody wspólnoty mieszkaniowej powinny być otwarte dla wszystkich do rekreacji i spacerów, a nie z jakimiś „zasiekami” co parę metrów.

   Miło,że trafiłeś tu Adamie. Pozdrawiam serdecznie.

 6. Pingback: Tytuły publikacji – lista alfabetyczna | alE blogowanie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s