Koniec roku – koniec czego ?

       Dla wielu koniec roku jest okazją do odcięcia się od czasu przeszłego i wszystkiego, co się nie udało. Ludzie obiecują sobie także zmiany. To dobrze, bo każda próba zmiany w sobie czegokolwiek świadczy o tym, że dostrzegamy własne niedoskonałości, że nie stoimy w miejscu, lecz nieustannie się rozwijamy, uczymy, ulepszamy.
Nie wiem, czy jestem w większości, czy mniejszości, ale dla mnie noc sylwestrowa nie jest nigdy grubą kreską służącą do odcięcia się od przeszłości. Z sentymentem oraz przyjemnością wspominam czas przeszły. Nie czynię też podsumowań, bo nie jestem księgową i na bilansach się nie znam. Śmiem nawet twierdzić, że życie to także humanizm, a nie tylko matematyka, w której jednoznacznie i łatwo zestawia się wartości po stronie „winien” i „ma”. Taki czarno – biały bilans matematyczny nijak się ma do życia mieniącego się wszystkimi kolorami tak, jak pory roku w naszej strefie klimatycznej. Życie też nie jest szare, bo barwny i piękny jest każdy człowiek w swojej istocie.

       Nigdy też wielkiej wagi do dat umownych nie przypisuję. Okazja do hucznego balu czy kameralnego spotkania każda dobra. A Sylwester najmniej (oczywiście dla mnie i w moim subiektywnym odczuwaniu i rozumowaniu), skoro żadnego znajomego o tym imieniu nie mam, nie widzę powodu, dla którego miałabym celebrować hucznie jego imieniny. Wiem… Wiem… Nie o imieniny chodzi, a o NOWE, co nadchodzi…

       Nowe? Dla mnie NOWE jest wtedy, gdy coś się budzi do życia, coś rodzi albo rozwija, przełom poparty pamiętnym wydarzeniem, które stało się początkiem WIELKIEGO albo INNEGO. Czego NOWEGO symbolem jest Nowy Rok? Czym Sylwester? Zapytuję sama siebie. Źródła podają, że Sylwester nie ma nic wspólnego z obrzędowością słowiańską. Jego korzeni należy szukać na południu Europy, w Rzymie. Przepowiednia mówiła, że 1 stycznia 315 roku nastąpi koniec świata. Papież Sylwester I tak się przestraszył, że zmarł. Ludność wyszła wówczas na ulice i czekała, by zobaczyć, co się stanie. Ale koniec świata nie nadchodził. Kiedy wybiła północ wszyscy zaczęli więc świętować. I to świętowanie trwa po dziś dzień. Tak mówi jedna z legend. Kto dziś pamięta Sylwestra Pierwszego?

       I tak jak w 315 roku, tak i w 2009 przecież nic się właściwie nie zmieni. Obudzimy się tylko może nieco później, popatrzymy przez okno, by zobaczyć, jaka jest pogoda, napijemy się kawy. Wczorajsze, czyli zeszłoroczne problemy i tak nie znikną, zmartwienia, jeśli takie mieliśmy nie uciekną. Nawet katar, jeśli nam dokuczał, nie zniknie wraz z wystrzałami szampańskich korków i fajerwerków. Już po kilku dniach zauważymy, że coś, co dzięki umownej dacie miało się zmienić, zacznie się od początku i nie pomoże sylwestrowa, cudowna, dziecinna wiara w magiczną moc zmieniania rzeczywistości.

       Życzenia też rzadko się spełniają. Może dlatego, że nie wiemy, co komu życzyć? Nie dostrzegamy, o czym marzy i czego pragnie osoba, z którą całujemy się przy lampce szampana? Stąd często spotykane w sieci prośby – żartobliwe na pewno, by nie składać życzeń, które się nie spełniają, lecz przysyłać talony do Biedronki czy pieniądze na konto. Oprócz żartu upatruję w tym głębszy sens i w zasadzie dowcipnisiom przyznaję rację, bo cóż na przykład po życzeniach: spełnienia marzeń dla osoby, jeśli do ich urzeczywistnienia potrzebne pieniądze, których nie ma? Cóż po życzeniach: zdrowia dla osoby chorej nie mającej szansy na zakup potrzebnego lekarstwa bez finansowego wsparcia? Potrafimy jednak sprawiać radość sobie i otoczeniu. Potrafimy życie i świat czynić piękniejszym. I tego sobie i Wszystkim życzę z całego serca na cały 2009 rok.

Spraw, aby każdy dzień miał szanse stać się najpiękniejszym dniem Twojego życia. /Marc Twain/

Sobie życzę także Skuter. Możesz mi go podarować, głosując w konkursie Blog Roku. SMS kosztuje jedynie 1,22 PLN.

 Ja chcę skuter w Nowym Roku, o!

Uzbierane z SMS pieniądze pójdą na szlachetny cel. Głosujący na ubiegłoroczne blogi uzbierali 58 255 PLN na rzecz Ośrodka Szkolno – Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych i Słabo Widzących w Krakowie. Brawo! Uzbierajmy jeszcze więcej!

32 uwagi do wpisu “Koniec roku – koniec czego ?

 1. Będzie co będzie. Może skuter, może więcej, a może piechotka 🙂 Ważne abyś miała pogodę ducha bo z nią jest przyjemnie i tego Ci życzę! 🙂

 2. Ella…SZCZĘSLIWEGO NOWEGO ROKU…spełnienia marzeń i tych o skuterze również …..Wszystkiego co dobre, Zdrowia, Radości, Szczęścia i MiłościNiech ten NOWY ROK da CI tyle ..ile dał mijajacy, albo jeszcze wiecej…WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGOewa

  • EwaGreg, dziękuję bardzo. Cieszę się, że przyszłaś na mój blog. Mam nadzieję, że zostaniesz tu na dłużej. Zapraszałam Ciebie bardzo… bardzo dawno temu i cały czas wypatrywałam. Fajnie, że jesteś!

   • Bardzo ładna i mądra notka…Ja myślę,że najważniejsza jest ta dziecinna wiara,że jakaś magiczna data pozwoli zacząć wszystko od nowa.Naiwne to wierzenie ale jakoś ludzkość nie wymyśliła nic lepszego jako „wentyl bezpieczeństwa”, który wyzwala siłę w nas aby mierzyć się z życiem…Pozostanę więc przy tym dziecinnym marzeniu,że Nowy Rok przyniesie odmianę na lepsze…Wszystkim Wam – a nade wszystko Autorce Kominkowej życzę aby to naiwne pragnienie się spełniło!

    • Bet, dziękuję za komentarz i życzenia. Ponieważ poczta @ się zbuntowała, pięknie dziękuję za kartkę z globusem i karpiowe łuski, które właśnie nadeszły. Zgodnie z zaleceniem będę je nosiła w portfelu, by zapewnić sobie jego obfitość. Jutro obdaruję także innych chętnych na zasobny portfel. Jeszcze raz dziękuję i przepraszam, że czynię to publicznie.

     • Nic nie szkodzi,że publicznie..ale jak się zaczną teraz zgłaszać chętni po łuski????Już nie mam…..!Niech się darzy!Z pocztą mogą być dziś kłopoty…sieć napewno przeciążona!

 3. Przepis na cały, udany rok 2009 rok Wziąć dwanaście miesięcy, Obmyć je do czysta Z goryczy, chciwości, złości i lęku . Podzielić każdy miesiąc na 30 albo 31 części tak, żeby zapasu starczyło akuratnie na rok. Każdy dzionek przyrządza się oddzielnie, biorąc po jednej części pracy i dwie części wesołości i humoru. Dodać należy do tego trzy kopiaste łyżki optymizmu, łyżeczkę tolerancji, ziarno ironii i szczyptę taktu. Następnie masę tę polewa się obficie miłością . Gotowe danie ozdobić bukiecikami drobnych uprzejmości I podawać je codziennie z pogodą ducha Udanego ucztowania w 2009 życzy Janusz Piechociński

 4. Kiedy obudzimy się w Nowym Roku, stwierdzimy że nic sie dobrego nie wydarzyło. Dalej palestyńskie rakiety spadają na Żydów, a ci odpowiadają z jeszcze większą siłą. W Iraku i Afganistanie samobójcy wysadzają się z bezbronnymi dziećmi, a na ulicach pełno trupów i rannych. W naszym życiu też się dużo nie zmieniło, a osobisty kac męczy nas nie tyle od wypitych trunków. Kryzys, ciemna przepowiednia przyszłości, no i co to dalej będzie ? Miejmy jednak nadzieję ! Życzymy sobie wszystkiego najlepszego i z nadzieją wkroczmy w Nowy Rok.

 5. Masz racje z tym Nowym Rokiem. Ja też spojrzałam za okno, a tam nic nowego, nic się nie zmieniło. Ale u Ciebie może się zmienić, bo dałaś losowi szansę. Już sobie wyobrażam, jak ładnie byś na tym skuterze wyglądała. :)))Wszystkiego dobrego w Nowym Roku. :)))

 6. Witam! Bardzo ambitnie mierzysz. I jeszcze startujesz w tej kategorii co ja A tak poważnie to wziąłem udział w tej zabawie nie łudząc się że mam szansę. Żeby trafić do do 10-tki wśród której będzie wybierał juror to trzeba koniecznie po 15 stycznia utrafić z tekstem, który Onet dostrzeże. Potem trzeba liczyć, że to będzie strzał w dziesiątkę i trafi się na szczyt rankingu. Niestety tak to pesymistycznie wygląda. Wiele zależy od szczęścia. Nikt przecież nie doceni tego co nie miał okazji poznać. Pozdrawiam

  • ~Lukasz,zaraz tam ambitnie 😉 :)))Zabawa i tyle. Niewiele kosztuje, więc parę SMS’ów wyślę na upatrzone blogi /na „konkurencję” także/, tym bardziej, że pieniądze z nich idą na szlachetny cel. Sama na nic nie liczę, a życzenia noworoczne można przecież sobie samej złożyć, czyż nie? :)))

 7. Witaj alEllo w Nowym Roku! A ja bardzo lubię sylwestra, ten przełom latu.Wprawdzie już nie jestem podfruwajką, gdy z siostrą organizowałyśmy fajne prywatki, ale pamięć uroczych zabaw pozostała. A przy tym jedna z osób w rodzinie obchodzi urodziny 31 grudnia, a więc jest to okazja do przyjęcia z urodzinowym tortem, szampanem!Jasne, że nic się nie zmieni z dnia na dzień, ale jednak taki dzień, gdy się składa życzenia, gdy sie budzi jakaś nadzieja na lepszy rok, budzi optymizm.Życzę tobie spelneinia marzeń, no i wygranej skutera.

  • A to dobre Mario Dora. W tym samym czasie co ja u Ciebie komentowałam, Ty pisałaś tutaj. Za życzenia dziękuję. A taki 31 grudnia z urodzinowym tortem to by mi się podobał, a jakże :)))

 8. No to powodzenia, bo mnie zeszłoroczne głososawanie sms-owe skutecznie do tegorocznego zniechęciło.Pozdrowionka i wszystkiego dobrego.

  • Kalia 1, powiedz mi, proszę, dlaczego zniechęciło? Czy to jakaś ściema z tym szlachetnym celem, na który mają pójść pieniążki z SMS’ów?

 9. A ja nie chcę niczego kończyć. Chcę kontynuacji… Dlaczego mam kończyć nieskończone? Tylko minione dni zostawiam za sobą. Pozdrawiam serdecznie

 10. Pieknie napisane i madrze stwierdzone( M.T.) i najwazniejsze, zeby sobie zyczyc i sprawic by zyczenia staly sie realne, bledy czy nieporozumienia starego roku, maja szanse do naprawy czy poprawy w nowym roku i tak to jest , wszystko jest realne , nalezy tylko chciec i dazyc do celu.Pieknie witam Elu, w Tobie widze siebie, jednak lepsza Ty jestes, bo pieknie piszesz i dzielisz sie doswiadczeniem.Jak dobrze miec takie przyjaciolki – wirtualne , nieszkodzi, cieplo sila laczy dociera do kazdego goscia.buziaki, ja tak latam pomiedzy robieniem tortow na jutro , ogrzewam sie cieplem Twojego kominka.

  • Berto, miło mi jest, że w moich postach jakby odnajdujesz siebie… Myślę, że tak samo jest w życiu realnym. Podobne sygnały i fluidy wysyłane w przestrzeń, zainteresowania, priorytety… zbliżają do siebie określonych ludzi.Torty się udały? Jeszcze raz wszystkiego najlepszego dla synów na Urodziny.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s