Pierwsza pomoc. Ratowanie płonącego człowieka.

       Wiosna na dobre się rozgościła. Coraz liczniej wyjeżdżamy na majówki, rozpoczynamy grillowanie w ogrodach, nad rzekami i jeziorami.  To cieszy.
Smutne jest, że wiosenno – letnie eskapady i zdawać by się mogło niewinne i przynoszące radość grillowanie  zbiera swoje żniwo w postaci ofiar. Często przez głupotę, czasem niewiedzę, albo  alkohol.

 • Podobno na głupotę nie ma rady…
 • Miłośników szybkiej jazdy po mocniejszym trunku – jak wskazują statystyki –  żadna akcja nie  jest w stanie przekonać, by za kierownicę nie wsiadali…
 • Rozkoszni po piwie dziadkowie, na dodatek w obecności dziecka, wlewają denaturat  czy benzynę – rozpalając grilla, po czym ich wnuki zamieniają się w żywe pochodnie…

Co robić z takimi, którym letnie słońce czyni z rozumu gigantyczny budyń? Tyle akcji uświadamiających. Tak wiele informacji wszędzie. Już w szkole podstawowej dzieci wiedzą, czym są ciecze palne i że nie można wlewać ich do ogniska. Ba… Nawet w przedszkolu wpaja się dzieciom podstawowe zasady bezpieczeństwa.
I co? I wypadki, jak były, tak są.

Skoro tak trudno im przeciwdziałać, to może chociaż nauczmy się udzielać pierwszej pomocy, bo od naszego postępowania często zależy życie ludzkie.

Ileż to razy widziałam  grupę gapiów otaczającą poszkodowanego człowieka. Jeden coś krzyczał, drugi go przekrzykiwał, trzeci bił po twarzy, czwarty bez opamiętania lał wodę w usta, piąty podnosił do góry nogi chorego, uważając, że to przywróci mu przytomność.

Ileż to razy widzieliśmy na filmach płonącego człowieka, który biegł na oślep przed siebie, na oczach innych ludzi, których ‚zamurowało’ z wrażenia.

A może my Blogerzy rozpoczęlibyśmy akcję „uczmy się pomagać”, „bezpieczne wakacje z  trzeźwym dziadkiem”, „grillujmy z głową” etc… etc… Tytuły można mnożyć. Proponuję i mam wielką prośbę, aby na swoim blogu, kto ma ochotę, podzielił się własną wiedzą o bezpieczeństwie, czy podał przykłady tragedii spowodowanych bezmyślnością, których łatwo było uniknąć. Można też kopiować mój tekst. Ja się skupię na tym, co każdy powinien znać na pamięć w zakresie udzielania pierwszej pomocy. Przeczytajcie, proszę i podajcie dalej…

I. Co robić w sytuacji zagrożenia?

W sytuacji zagrożenia życia człowieka nie ma żadnej wątpliwości, że należy pilnie wezwać karetkę pogotowia ratunkowego, jednak błędem jest bierne czekanie do czasu jej przyjazdu bez udzielenia poszkodowanemu pomocy.

 Oto kilka wskazówek, jak powinna postępować osoba udzielająca pierwszej pomocy.

W pierwszej kolejności oceń, czy miejsce, w którym leży poszkodowany, jest bezpieczne. Zawsze w pierwszej kolejności zadbaj o bezpieczeństwo własne.

Podejdź do leżącego od strony głowy i sprawdź jego reakcję. Zapytaj: „co się stało?”, jeśli nie odpowie – uszczypnij go delikatnie pod nosem.

Sprawdź: czy język, wydzieliny lub jakieś obce ciało nie blokuje dróg oddechowych ofiary. Jeśli drogi oddechowe nie są drożne, oczyść je. Delikatnie odchyl jego głowę do tyłu – często ten ruch przywraca normalny oddech.

 Sprawdź:

 • Czy poszkodowany oddycha?

Jeśli nie, zastosuj sztuczne oddychanie.

 •  Czy poszkodowany ma tętno?

Jeśli nie ma, to znaczy, że serce nie pracuje. Zastosuj reanimację.

 • Czy poszkodowany ma krwotok?

Jeśli tak, staraj się go zatamować.

Jeśli jesteś sam, chwilę czasu na wezwanie pogotowia będziesz miał po wykonaniu pierwszych 4 serii reanimacji.

 W niektórych przypadkach można bezpiecznie zmieniać położenie ciała rannego. Gdy jednak poszkodowany ma poważne obrażenia szyi lub pleców, nie wolno go ruszać – chyba że ratujemy przed rozprzestrzeniającym się ogniem , wybuchem itp.

Dopilnuj:

 • by ranny leżał i był spokojny.
 • Jeśli wymiotował – a masz pewność, że nie uszkodził kręgosłupa – ułóż go na boku w pozycji bocznej ustalonej, by się nie udusił.
 • Okryj go kocami lub płaszczami, by nie tracił ciepła.
 • Jeśli to konieczne, rozetnij ubranie. Nie zdzieraj ubrania z poparzonych miejsc, chyba że ubranie wciąż się tli.
 • Uspokój ofiarę i sam zachowaj spokój. To pozwoli rannemu opanować strach, dzięki czemu nie wpadnie w panikę.
 • Nie podawaj płynów osobie nieprzytomnej lub półprzytomnej, jak też osobie skarżącej się na ból brzucha, ponieważ może mieć obrażenia narządów wewnętrznych.
 • Nie próbuj jej cucić, bijąc po twarzy bądź potrząsając nią.
 • Wśród rzeczy poszkodowanego poszukaj informacji o szczególnych jej problemach zdrowotnych – alergiach lub chorobach wymagających specjalnego postępowania – ewentualnie bransoletki lub wisiorka, które by o tym informowały.
 • Nie zabieraj ze sobą dokumentów poszkodowanego. Przekaż je lub lepiej wskaż gdzie leżą osobie upoważnionej (rodzina, policja, dowódca akcji).

 Warto nauczyć się udzielania pierwszej pomocy, czyli techniki ratowania.

Udzielając pierwszej pomocy osobie poszkodowanej, należy pamiętać również o aspekcie psychologicznym, z czym wiąże się zmniejszenie dyskomfortu poszkodowanego i zapewnienie mu poczucia bezpieczeństwa.

 • Zachowaj spokój i opanowanie.
 • Powiedz kim jesteś i co się wydarzyło. Powiedz mu, że będziesz z nim do czasu przyjazdu pogotowia ratunkowego.
 • Zasłoń poszkodowanego przed widzami, spokojnie i stanowczo poproś ich, aby nie przeszkadzali, albo daj im jakieś zadanie. Nie twórz zbiegowiska.
 • Przyjmij pozycję na tej samej wysokości co poszkodowany – uklęknij lub kucnij przy nim. Delikatnie połóż swoją rękę na ramieniu lub na głowie, co podziała uspokajająco. Okryj go.
 • Przeprowadź czynności ratujące płynnie i sprawnie. Informuj poszkodowanego o podejmowanych czynnościach i efektach z tym związanych.
 • Mów spokojnym tonem i cierpliwie wysłuchaj poszkodowanego. Nie krytykuj, nie wypowiadaj pesymistycznych opinii. Zapytaj czy kogoś powiadomić.
 • Jeśli musisz opuścić poszkodowanego, poinformuj go o tym. Poproś kogoś, aby przy nim pozostał.

 II. Płonąca odzież na człowieku.

       Pierwszą reakcją człowieka, na którym zapaliła się odzież, jest ucieczka nasilająca jedynie płomień. W takich sytuacjach należy palącego się przewrócić na ziemię (twarzą do ziemi) i owinąć kocem czy inną tkaniną. Starać się wydusić tlen spod okrycia. Osobie, na której zapaliło się ubranie, nie wolno pozwolić stać, gdyż naraża się ją na niebezpieczeństwo wciągnięcia do dróg oddechowych ognia, dymu i wysokiej temperatury, które zawsze unoszą się do góry. Po ugaszeniu płomieni, poszkodowanemu należy zapewnić spokój i nie zdejmować odzieży i materiału, którym duszono ogień. Tkanina, szczególnie z włókna sztucznego, przykleja się do skóry i oderwanie jej niepotrzebnie odsłoni rany.

Postępuj zawsze ze złotą maksymą:

„PRIMUM NON NOCERE”  – PO PIERWSZE NIE SZKODZIĆ.

 Pamiętaj, aby jak najszybciej wezwać pomoc!

Meldunek o wypadku powinien zawierać następujące dane:

CO ? – rodzaj wypadku,

GDZIE ? – miejsce wypadku,

ILE ? – liczba poszkodowanych,

JAK ? – stan poszkodowanych,

CO ROBISZ ? – informacja o udzielonej dotychczasowo pomocy,

KIM JESTEŚ ? – imię i nazwisko, nr telefonu, z którego dzwonisz /nie zawsze jest konieczne, bo dyspozytor  przyjmujący zgłoszenie często widzi numer twojego telefonu/.

Nigdy nie kończ połączenia bez zgody przyjmującego zgłoszenie.

Życzę wszystkim bezpiecznych, radosnych i słonecznych wycieczek oraz  spokojnego wypoczynku.
Uwaga!
Warto mieć w spisie telefonów w komórce a także w notatkach papierowych, pod nazwą ICE – numer telefonu do wybranej osoby. Skrót ICE jest znany przez ratowników na całym świecie i w razie potrzeby pozwala na uzyskanie ważnych informacji o poszkodowanym. Uwaga! Karteczki z zapisanym ICE nie trzymamy razem z pieniędzmi ponieważ w wielu krajach ratownikom nie wolno  zaglądać do portmonetek. Przeważnie w pierwszej kolejności ratownik przeszukuje komórkę.

46 uwag do wpisu “Pierwsza pomoc. Ratowanie płonącego człowieka.

  • Tak, tylko pierwszej pomocy przeważnie udzielają dorośli, a nie dzieci. Do grilla, jak to ostatnio miało miejsce, denaturat też wlewają dorośli…

  • JKK, dziękuję. Właśnie bardzo zależało mi na zapamiętaniu, bo czasami różne „instrukcje” jakoś tak… nie przemawiają. Czyta się, czyta i natychmiast zapomina.

 1. Elu, gratulacje. Temat na czasie a jeszcze przekazany przez najbardziej kompetentną osobę. Gratuluję pomysłu, temat nie tylko warto ale powinno się rozpowszechniać gdzie się da.

  • Jagoda, myślę, że stanowczo za mało mamy okazji do uczenia się racjonalnych zachować podczas wypadków i udzielania pierwszej pomocy. Każdy chyba miał to w szkole, ale dawno pewnie zapomniał.

 2. Przede wszystkim zawołać pomoc. Niektórzy, w tym ja, w obliczu wielkiego zagrożenia straciłabym w ogromnej panice głowę. Dlatego przeczytałam z zainteresowaniem Twój tekst i obym nie znalazła sie w sytuacji potrzebującej pomocy i tej pomocy udzielającej. Pozdrawiam serdecznie…

  • Babiubarbie, też nikomu tego nie życzę, ale jak trzeba… to trzeba czasami umieć się zachować i przezwycieżać panikę. Widziałam mamę na placu zabaw, której dziecko rozcięło głowę. Okazało się potem, że to niewielkie rozcięcie, ale rany głowy mocno krwawią. Dziecko stoi zalane krwią i płacze, a mama rozpacza drąc się wniebogłosy i nie podejmuje żadnych racjonalnych działań.

 3. Nie wiem jak jest teraz, ale gdy ja robiłam prawo jazdy, to mieliśmy kurs udzielania pierwszej pomocy. I jeszcze w liceum miałam taki dziwny przedmiot „PW’ (przysposobienie wojskowe) i tez nas uczyli. A w liceum mojej córki były jakieś dodatkowe zajęcia z obrony cywilnej i też ich szkolili w udzielaniu I pomocy (6 niedziel od 8 -16-tej dodatkowych zajęć). I chwała Ci Eluniu za to,że nam to przypominasz. A o tym numerze ICE nie wiedziałam- zaraz wpiszę odpowiednie numery w komórkę swoją i Ślubnego. Dziękuje Ci, bo to ważne.

  • No widzisz Anabell, jak u nas działa informacja. Wcale nie propaguje się tego, co potrzeba i powinno się propagować, bo o tym świadczy fakt, że nie wiedziałaś o ICE. Sądziłam, że wszyscy o tym wiedzą, więc nawet nie rozpisywałam się dokładnie na ten temat, a tak dla przypomnienia coś mnie podkusiło w PS napisać. Dokleiłam na skrócie ICE hiperłącze do Wikipedii. Tam piszą jeszcze o kartach ICE, które można nosić przy sobie. To jest ogromnie ważne. Sama borykałam się z osobą, która zasłabła na działkach, bo w jej telefonie nie mogłam znaleźć numeru telefonu do męża. Wiedziałam, że ma męża, bo przychodził z nią na ogrody, ale nie znałam jego imienia ani nazwiska, a w komórce same imiona, a nawet pseudonimy, jak Kicio, Bolo, Funia. Zabrało ją pogotowie do szpitala. Zanim jej ślubny się dowiedział o tym (napisałam kredą na drzwiach altanki na ich działce), to miał niezłego pietra, że żona tak długo do domu nie wraca. I tu kłania się brak przezorności i przewidywalności. Bo nawet, jeśli nie wiedziała o ICE, to przecież zawsze przezornie można w komórkowej książce telefonicznej napisać: syn Kowalski, mąż Kowalski, żona Kowalska, brat Nowak…

 4. Wiesz co? Ratować piękną księżniczkę i to jeszcze metodą usta-usta to ja chętnie, ale…. Tak zupełnie serio to kiedyś nadjechałem na wypadek motocyklisty i niestety skonał mi na kolanach zanim przyjechało pogotowie. Zresztą jak nadjechali to już nic nie robili tylko mnie opieprzyli, że trzymam trupa a powinien już być przykryty folią. Pozdro!

  • Trocki, milo mi powitać nowego Komentatora na moim blogu. Zawsze cieszę się z wizyty kolejnej osoby :)Z tym motocyklistą to miałeś naprawdę przykre zdarzenie. Nawet lekarze i ratownicy są wrażliwi na śmierć człowieka, przeżywają ją potem, to wyobrażam sobie, jak się czuje człowiek nie mający do czynienia z chorobami i śmiercią na co dzień.A księżniczki całuj dużo i mocno, nawet niech się iskry sypią od tego usta – usta, ale bez konieczności ratowania. Na zdrowo i na żywo! 😉 🙂

 5. Witaj alEloo, bardzo pożyteczny tekst. Myślę, że w razie wypadku wiele osób niestety wpada w panikę i nie potrafi udzielić pomocy. Wydaje mi się że pozyteczną rolę mogłyby odegrać seriale telewizyjne, w których by pokazywano co jakis czas jjakąś akcję ratowniczą, a nie tylko głupotki.

  • Mario Dora, z tymi serialami to by była bardzo dobra sprawa. Podobno wszelkie seriale mają sporą oglądalność, a siła ich oddziaływania jest bardzo duża.No niestety… panika występuje w sytuacji zagrożenia i wiele osób jej ulega. Gdyby jednak techniki udzielania pierwszej pomocy i zasady postępowania były doskonale znane, może panika by tak bardzo nie paraliżowała, bo jeśli coś potrafimy, to po prostu to robimy niejako machinalnie. Trudno nie spanikować w wielkim zagrożonym tłumie, w dużej awarii czy wielkim pożarze, ale ludzie panikują czasami na widok jednej ofiary jakiegoś wypadku i zdarza się, że oddalają się cichaczem, albo wykonują jeden przez drugiego różne szkodzące czynności bez ładu i składu.

   • Pamietam to już metnie, ale przed laty jakis nastolatek świetnie sobie poradził z pierwsza pomoca, bowidzial to w jakims filmie. W tych naszych serialach, jak mi się zdaje na ludzi też spadają niespodziewane nieszczęścia, to przy okazji mogliby uczyć jak postąpić w takim wypadku.

    • Całkiem niedawno też pokazywali chłopca, który fachowo udzielił pomocy i mówił, że nauczył się tego z jakiegoś filmu.

 6. Witaj Elu,Z przyjemnością przeczytałem ten tekst. Nigdy za wiele porad dotyczących bezpieczeństwa. U siebie w szkółce wprowadzam od września szkolenie (również pratyczne) dotyczące udzielania pierwszej pomocy w różnych sytuacjach dla każdego ucznia, niezależnie od tego, że na na obecnym PO (nie mylić z Platformą) jest to w programie. Będą specjalne certyfikaty. Miło, ze znalazłem poparcie SANEPiD-u. Zobaczymy jak wyjdzie,pozdrawiam

  • Takiego Nauczyciela przez wielkie N to się chwali. Świetna inicjatywa. Brawo!A ja też miałam w szkole PO. Bardzo fajna pani uczyła. Jeździła też z nami na obozy harcerskie. Tam mieliśmy m.in. bieg terenowy z ‚atrakcjami’ , na czas i punkty. Po drodze trzeba było n.p. ognisko ugasić, unieruchomić złamaną nogę, reanimować jakąś kukłę, zatamować krwotok pani nauczycielce w miejscu zaznaczonym czerwoną wstążeczką itd.. itp… Czynności wszelkie oczywiście były punktowane i potem omawiane błędy.

 7. Dałaś wpis na czasie. Oglądałem te poparzone dzieci przy rozpalaniu grilla. Straszne!Jak marzniesz w Afryce to polecam Ci cieoplejsze kraje:)Pozdrawiam z gorącego MazovszaVojtek

  • To takie mądre hasło: „po pierwsze nie szkodzić”….skóra na mnie cierpnie gdy słyszę,że hitem prezentów komunijnych w tym roku są Quady! Wyobrażam sobie siedmiolatka na takim „cudownym prezencie”….i gdzie rozum dorosłych??? Budyń – jak słusznie zauważa allElla !!! A gdzie zasada,że lepiej zapobiegać niż…ratować????To oczywiście nie podważa konieczności zdobycia umiejętności udzielania pierwszej pomocy ! Ale, potrzebny też apel : Używajmy częściej rozumu !.

   • Bet, zasada: LEPIEJ ZAPOBIEGAĆ jest ciągle zapominana. Nie tak dawno walczyłam z administracją pewnego placu zabaw, żeby polikwidowali różne sznurki. Sznur do podciągania się z różnymi pętlami, jakieś sznurkowe drabinki i huśtawki. Na mój widok pukali w głowę i robili ze mnie wariatkę, co się czepia. I co? I właśnie słyszę, że w innym mieście – w Człuchowie 8-letnia dziewczynka powiesiła się na huśtawce zrobionej ze sznurka.

 8. Takie informacje zdobyłam daaawno temu, gdy chodziłam na kurs jazdy. Potem córka zdobywała tę wiedzę na przysposobieniu obronnym, ale nie miała żadnych ćwiczeń. Po prostu był to temat do wykucia.Czasami sądzimy, że coś nam się nie przyda, dopóki tego nie doświadczymy.Serdecznie pozdrawiam.

  • Ja zupełnie nie mogę sobie przypomnieć, czy na kursie prawa jazdy miałam ćwiczenia z udzielania pierwszej pomocy. Pewnie to była tylko teoria. Natomiast z lekcji PO pamiętam wszystko.

 9. Bardzo ważny i potrzebny tekst. Miałam takie szkolenia w liceum i przy okazji egzaminu na prawo jazdy, ale nie wiem czy w chwili najważniejszej bym nie spanikowała 😦

  • Annika, podobno świadomość, że możesz uratować komuś życie, pomaga opanować panikę. Nie należy jednak ‚spanikować’ w drugą stronę, aby nie stać się samej ofiarą.

 10. Myślę Elu, że edukacja z pierwszej pomocy powinna odbywać się już od szkoły podstawowej, Na początku mniej drastyczne przypadki powinny być omawiane, a potem w liceum, czy w innej średniej szkole, powinien być przedmiot „Ratownictwo”. Telewizja również wiele mogłaby dokonać. Mogłyby to być nawet krótkie filmy edukacyjne w przystępny sposób omawiające najczęściej zdarzające się wypadki. Ważne, żeby ludzie nie bali się udzielać pomocy.Dobrze, że napisałaś na ten temat, zawsze czegoś nowego można się dowiedzieć, a takiej wiedzy nigdy nie za dużo.Pozdrawiam. :)))

  • Rozyna, no właśnie nie wiem, czy w szkole podstawowej są zajęcia z ratownictwa. Kiedyś były, przy okazji zdobywania karty rowerowej i sprawności harcerskich.

 11. Witaj Elu – bardzo ważny tekst, a ja jeszcze bym dopisała…jeśli nie chcesz pomóc to nie przeszkadzaj w ratowaniu. Wiele ludzi z tragedii robi widowisko. Co do udzielania pierwszej pomocy to jesteśmy nieprzygotowani. Zobacz jak wygląda szkolenie BHP w pracy – spędza się ludzi na posiedzenie i na końcu ważny jest podpis. A wykładowca weżmie pieniądze za szkolenie i na tym się kończy. Część ludzi coś tam zapamięta, a reszta ma odwalony kurs. A co do dziadka, to brak słów. Pozdrawiamy serdecznie

  • Poljanko,Dziadek… faktycznie brak słów. Aż się w głowie nie mieści, że dorosła, doświadczona osoba może być tak nieroztropna. No chyba, że dziadek jest chory. Są rożne choroby w starszym wieku, przez które człowiek staje się nieprzewidywalny, zapomina, zachowuje się dziecinnie. W takim jednak wypadku winię rodziców, że powierzają opiekę nad dzieckiem chorym dziadkom.

  • Kalia1,lepiej, żeby w praktyce ‚lekcja’ się nie przydawała. Życie jednak pokazuje, że ‚instrukcji’ takich nigdy za dużo.

 12. Witaj Grycello! Świetny pomysł z tą instrukcją.Czyta się jak kryminał. Teraz muszę zapamiętać. Pozdrawiam!

  • Pleciugo, no niestety… pełno wokół ‚kryminałów’ z ofiarami na pierwszym planie. Szczególnie bolesne są te z dziećmi ulegającymi wypadkom z winy dorosłych.

 13. Elu, instrukcja fantastyczna. Przyda się, żeby odświeżyć informacje, bo przecież wielu z nas miało kiedyś w szkole i na studiach przysposobienie obronne i tam był wielki dział o pomocy medycznej. Obecnie w moim ostatnim miejscu pracy mieliśmy szkolenia i wiem na ten temat trochę. Jednak te umiejętości muszą być odświeżane, a i świadomość i chęć niesienia pomocy powszechna. Jedynym problemem może być nadwrażliwość na krew, jaką mam ja i przy wypadkach z ranami, mnie też niesiono by pomoc. Na pewno problem jest bardzo ważny i warto go upowszechniać.

  • Nolu, faktycznie wiele osób ma nadwrażliwość na krew. Najważniejsze, by w takim wypadku nie spanikować i natychmiast wezwać pomoc. Gorzej, jeśli nie ma nikogo w pobliżu, to trzeba jakoś przełamać się i zatamować krwotok. Wiem, że to trudne, ale świadomość, że ratuje się życie pomaga.

 14. Witaj Elu u Ciebie jak w książce pierwszej pomocy::) i nie tylko.Najlepiej pasuje mi pierwszy post i chciałabym żyć tak jak opisałaś wszyscy kochamy się i żyjemy w zgodzie .Nie bojąc się o życie .Ale wszystko zmieniło się tak szybko ,że aż strach pomyśleć co będzie za 10 lat..Kiedyś dla młodzieży były kluby,ale inne od tych dzisiejszych.Bez alkoholu ..używek….Młodzież miała inne wzorce.Dzisiaj rosną już od małego mafie ..chłopczyki na posyłki i tak to się zaczyna .Nikt nie widzi i nie chce widzieć .Świat dla mnie zwariował ,ale muszę żyć bo urodziłam się w takich czasach ,gdzie dogoniłam piekiełko na ziemi .Bo tak można to nazwać…Bardzo ciekawie u Ciebie ::)) pozdrawiam i miłego wypoczynku ::) pa

  • Akurat dzisiaj w telewizji lekarz ratownictwa mówił, że lepiej
   trochę zaszkodzić (jako przykład podał złamanie żebra podczas ucisków klatki piersiowej), niż nic nie robić. Podkreślił, że z drobnymi urazami i szkodami ubocznymi, spowodowanymi nieumiejętnością praktyczną lekarze sobie poradzą, natomiast życia nie przywrócą. Potrzebna jednak świadomość i chociaż teoretyczna wiedza.

 15. Pingback: 4 maja jest Dzień Strażaka, o! | alE blogowanie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s