Ścieżki transformacji

Jest to obraz transformacji ustrojowej widziany przez ustępujące pokolenie mojego osiedla, oczami ludzi nie odczuwających pozytywnych stron  przemian, bo wszelkie pozytywy  ich nie dotyczą.  Ludzi, którzy czują się zapomniani, pominięci, czasem odtrąceni. Ludzi, którzy chcą, chociaż spokoju, ale nawet spokój  im się  zabiera.

 

Przed transformacją

Dyrekcja – https://pl.wikipedia.org/wiki/Osiedle_Dyrekcja_w_Che%C5%82mie – osiedle zwykłych, uczciwych ludzi. Polaków. W większości inteligencja, sklasyfikowana przez „peerel”, jako nie lubiana z powodu… Definicji. Wszyscy mieszkańcy osiedla jednak lubią się i szanują wzajemnie, bez względu na pochodzenie społeczne, wyznanie, przekonania, przynależności. Wspólne biesiady w ogródkach działkowych, wyjazdy nad wodę, działalność w klubach przyzakładowych /teatry amatorskie, kabarety, kapele/, sadzenie drzewek, krzewów i coroczne wiosenne wysiewanie kwiatów wokół budynków mieszkalnych. Miło, bezpiecznie, zwyczajnie.

Jak trwoga, to do sekretarza, choć tak w zasadzie nigdy moim nie jest, bo do partii żadnej nie należę. Ale poskarżyć się na jakąkolwiek krzywdę, wypłakać, czemu nie? Zawsze pomaga.

Ksiądz przyjazny, bliski swoim parafianom. Dobrym słowem pociesza, modlitwą wspiera, na miętową herbatkę do ogródka przychodzi, żeby porozmawiać.

Dzielnicowy – wszystkim na osiedlu znajomy. Rozrabiających chłopaków za uszy targa, albo palcem grozi. Nigdy pałką. Wielki autorytet. Szanowany i lubiany.

Lekarz leczy babcię i dziadziusia. Leczy mamę i ojca. Leczy mnie i dziecko moje. Przez lata ten sam, w tej samej przychodni przyzakładowej „pod schodkami”. Po godzinach przychodzi z wizytą o każdej porze dnia i nocy. Nie potrzebuje kartoteki, ani wywiadu. Wiedzę o chorobach i życiu swoich pacjentów ma w głowie, a miłość do zawodu i swoich chorych w sercu.

Relacje? Ludzkie. Ksiądz chrzci dziecko sekretarza, sekretarz załatwia cement na remont kościoła. Ksiądz dziękuje sekretarzowi z ambony, sekretarza wyrzucają z pracy. Cała społeczność parafialna /bezpartyjna/ manifestuje w obronie sekretarza.

Chuligani pilnują psa dzielnicowemu, gdy ten w godzinach służbowych odwozi matkę do szpitala w innym mieście, dzielnicowy chuliganom pomaga wyrastać na porządnych ludzi.

Pielęgniarka pani Jasia bezinteresownie robi zastrzyki wszystkim potrzebującym na osiedlu, a chłopaki idą z szuflami pomagać Pani Jasi, gdy widzą, że krucha kobieta węgiel zrzuca do piwnicy przez okienko.

Koty nakarmione, psy dopilnowane, można wyjechać na parę tygodni. Kwiaty nie zwiędną na pewno, a o włamaniu do mieszkania mowy nie ma! Dopilnują, jak swoje.

Kochamy się wzajemnie, kochamy naszą dzielnicę, miasto, kraj. Patriotyzm w najczystszym wydaniu.

Transformacja

       Osiedlowy porządek burzy transformacja ustrojowa. Z jednej strony wszyscy jej chcemy. Z drugiej nie rozumiemy. To, co pokazuje telewizja, czy mówi radio, to wiadomości nie z naszego świata. Bajki nie mające odzwierciedlenia w naszym codziennym życiu. Tu – na naszym osiedlu – świat zupełnie inny. Nie ma euforii, nie ma nadziei, ludzie zaczynają narzekać, płakać, jest coraz gorzej… Z każdym dniem…

Ksiądz musi nienawidzić byłego sekretarza – dobrego przecież człowieka. Kowalski musi się boczyć na Nowaka, bo jeden partyjnym był, a drugi związkowcem. Nie ma już podziału, jak u Pawlaka i Kargula na mądrych i głupich po prostu. Obowiązuje niezrozumiały dla mnie podział na „tych” i „tamtych”. Tym bardziej niezrozumiały, że na świeczniku transformacji stoją także „tamci” i udają „tych”. Klub zamykają, teatr i kabaret się rozsypują, na ogródki działkowe wjeżdżają koparki i spychacze. Pracujący tracą pracę, renciści i emeryci utrzymują całe rodziny. Pana dzielnicowego wymieniają – nikt nowego nie zna i nigdy nie poznaje. Przychodnię lekarską przyzakładową likwidują. Ukochany pan doktor otwiera prywatną praktykę i już nie odwiedza bezpłatnie swoich byłych pacjentów. Pani Jasia musi za iniekcje brać po 10 złotych, bo w szpitalu, w którym pracowała nastaje ordynator z „tej” opcji i wyrzuca ją z pracy jako „tamtą”. Szwagier, świetny fachowiec, wykształcony, działacz solidarności, na plecach blizny po zomowskich pałkach – także wyrzucony z pracy. Z powodu starości wyrzucony! Ma „aż” 57 lat! Chociaż jest przecież „tym”, staje odtrącony w kolejce po „kuroniówkę” z tak zwanymi manelami o sinych z przepicia nosach, którzy nigdy nie pracowali. Przeżywa załamanie psychiczne, gdy syn go spytał:

– Tato, o co ty walczyłeś? Nie wstydzisz się stać w jednym szeregu z tym marginesem?

Janusz Chełmianin – działacz solidarnościowy w Warszawie. Nigdy na państwowym chlebie. Od zawsze rzemieślnik z własną działalnością. Bibuła, wiece, odczyty, strajki. On często pierwszy, on często na czele. Przekonany, oddany, ideowiec. Przed transformacją żyjący skromnie, ale na poziomie. W przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych wraca do Chełma, do mamy. Wychudzony, wycieńczony, chory. Bez pracy, renty, emerytury. Żeby żyć – trzeba pracować. Żeby pracować – trzeba mieć zdrowie. Żeby mieć rentę, trzeba mieć pieniądze na „posmarowanie orzecznikowi”, a on tylko chory przecież. Zszargał się w piwnicznych kryjówkach, na strajkach głodowych, w aresztach śledczych, gdzie nerki mu poodbijano kopniakami. Cóż dała mu Polska, o którą tak walczył? Nic! Nie dała i jeszcze zabrała! Mieszkanie przy Świętokrzyskiej, szanse na zarabianie pieniędzy i ratowanie życia. Dziś Janusz nie żyje. Gdy na Święto Zmarłych zapalam znicz na mogile, przez łzy na nagrobnej tablicy majaczy napis: „Janusz – ofiara drapieżnej transformacji. Też nie umiał brać z pod lady”.

Silny stawia stopę na karku słabego. Ludzie trąca orientację. Ludzie trącą poczucie bezpieczeństwa. Ludzie nie wiedzą, co jest prawdą, a co kłamstwem. Ludzie nie wiedzą, co robić, jak się odnaleźć w NOWYM, które nastało. Pojawia się trwoga… Beznadzieja… Brak perspektyw… Brak wiary w cokolwiek… Wreszcie… Umiera miłość. Zwyczajna, ludzka, sąsiedzka. Umiera miłość do miasta i regionu, który staje się już nie tylko Polską „B”, lecz „C”. Gaśnie także miłość do ojczyzny, a patriotyzm staje się wstydliwą wartością. Ale trwamy. Żyjemy, tylko ideały zawieruszyły się gdzieś po drodze, tylko dalej dla siebie, jak wtedy, tak teraz, nie umiemy brać spod lady.

Dzisiaj

       W słoneczne dni podglądam, co na „Mojej Dyrekcji” dzisiaj słychać. Czy zmieniło się życie mieszkańców i wygląd osiedla w ciągu ostatnich 20 lat?

Dyrekcja Górna

Osiedle doskonałe urbanistycznie. Z przestrzenią, która jednoczyła mieszkańców. Miasto – ogród ze wszystkimi wygodami, a jednocześnie z sielską, wiejską atmosferą i widokami.

Idę na spacer, poszukać na ścieżkach mojego peerelowskiego dzieciństwa i młodości oznak NOWEGO, może nawet Europy. Na „Dzikim Polu” sąsiadującym z ulicą Wiejską  był kiedyś lej po bombie, a wokół uprawy. Drzewka i krzewy owocowe, ziemniaki, kapusta, marchewka. Po prostu to wszystko, co nie zmieściło się w ogrodach przydomowych. Dziś są tylko chaszcze. W czasach transformacji ustrojowej zakazano upraw, polecono zabrać z grządek, co kto miał i wjechały spychacze, koparki, piły. Nawet cieszyliśmy się, że teren zostanie zagospodarowany i będzie przy Wiejskiej miejsko. Tymczasem tylko drzewka owocowe powycinano, ziemię przerzucono z miejsca na miejsce… I tyle… Po co? Dlaczego? Nie wiem. Dziś nasze dawne działki nazywamy „Dzikim Polem”, ponieważ zielskiem porosły. Wysypiska i chaszcze.

Dużą radością napawa mnie widok dachu najdłuższego na osiedlu szeregowca przy ul. Wiejskiej. Dlaczego? Widzę nowy dach!  Wreszcie mieszkańcy nie będą odśnieżać strychów i wylewać deszczówki z wanienek, misek, wiader i garnków porozstawianych na strychach. Czyżby na Dyrekcję przyszła Europa?

– Dostaliście pieniądze na ratowanie zabytku /osiedle wpisane na listę zabytków/ ?

– A skądże, wzięliśmy kredyt z banku na 20 lat – odpowiada Jola – jedna z mieszkanek szeregowca. Nie wiesz, na co idą pieniądze unijne? Gazet nie czytasz?

Dyrekcja Dolna

Popatrzę też, co słychać u emerytów – kolejarzy na Dyrekcji Dolnej.  W dół, z Dyrekcji Górnej, schodzę ulicą Stephensona. Kiedyś była brukowana.  Zimą, zamknięta dla ruchu, stawała się w  czasach mojego dzieciństwa torem saneczkowym. A jak się trafiła furmanka wioząca węgiel, o co wcale nie było trudno, to dopiero była radość. Przyczepialiśmy sanki i nie trzeba było pod górę wchodzić na piechotę. Od tej sprzed ponad 20 lat różni się asfaltem, kostką na chodnikach i brakiem furmanek.

Na Dyrekcji Dolnej znajduje się budynek zwany gmachem kolejowym.

– Dokąd idziesz?

– Do gmachu. I każdy wie, o co chodzi.

– Gdzie mieszkasz?

– Koło gmachu. I wszystko jasne.

Dziś mieści się w nim wiele urzędów i banki.

Za czasów „peerelowsko – kolejowych”, oprócz biur, było tu Kino „Bałtyk”, sala widowiskowa ze sceną teatralną, klubokawiarnia, biblioteka, ambulatorium, gabinety rehabilitacyjne i stomatologiczne, pogotowie ratunkowe, stołówka, szkoła, apteka. Dwa kroki w górę w stylowych domach willowych  – żłobek i przedszkole.

Kolejarz to miał klawe życie. Wszystko na „rzut beretem”. Na dodatek prawie za darmo.

Gmach dawnej Dyrekcji PKP, w czasach PRL’u stał się „Gmachem PKWN”. Niektórzy zastanawiają się, dlaczego akurat tutaj, na tle budynku kojarzonego z Polskim Komitetem Wyzwolenia Narodowego, na placu manifestacji pierwszomajowych i wieców antysyjonistycznych kampanii 1967-69, stanął pomnik Wielkiego Polaka -Ojca Świętego.

– Pomniki – to nie „przykrywka” historii, to NOWE ze STARYM się splata – tłumaczy emerytowany kolejarz. Wspomina też dawne czasy: kolejarz, to była POZYCJA! Teraz nam tylko magiel został.

– Magiel? Przecież już w latach siedemdziesiątych magle znikły z krajobrazu osiedla.

– Tak! Ale nasz magiel znowu funkcjonuje. Do łask powrócił. Przywiodła tu ludzi bieda. Oszczędzamy na prądzie i żonki zamiast prasować, maglują wszystko, jak leci, uśmiecha się…

Na pożegnanie dodaje:

– Podczas stanu wojennego, a potem, w czasach transformacji ustrojowej, byliśmy z sąsiadami po tej samej stronie, ale dokładnie, po której to nie pamiętam, tak samo jak nie pamiętam czy oberwałem na tej „wojnie polsko- polskiej” kulą między łopatki czy łopatą między kule. Teraz zresztą też nie wiem, czy przebywam w wolnej Polsce czy w Polnej Wolsce, gdy tak sobie korbą w maglu kręcę. Może to skleroza jest? Maglować na szczęście nie zapomniałem…

I zaprasza do magla za darmo.

Twarożek polityczny

       Żeby był dobry twaróg, musi być dobre mleko zsiadłe, a żeby było dobre mleko zsiadłe, musi być dobre mleko od krowy, co na łące się pasie. A te łąki i te krowy i to mleko zamieniono w brukselskie wskaźniki, z których twarogu dobrego, znaczy tego, co„babinka” w peerelu nosiła nijak nie da się zrobić. O tym, że z powodu braku pasących się na łąkach krów – selekcjonerek, dzikie pola porastają chaszcze, w których giną rodzime gatunki traw i lęgną się śmiertelnie jadowite kleszcze – to temat na inna historię.

W dobie PRL  Polska miała – wprawdzie przestarzały –  ale dość znaczący przemysł. Transformacja ustrojowa, przy pomocy zachodnich ekonomicznych „guru”, zaczęła niszczyć zakłady produkcyjne. Podczas, gdy duża cześć społeczeństwa żyje na granicy ubóstwa, często niedożywiona, polscy rolnicy musieli płacić Brukseli kary za nadprodukcję mleka i zlikwidowało się całe gałęzie rolnictwa. Na mój kobiecy „rąbankowo – twarogowy” rozum, gospodarka przecież nie powinna być po to, by miała „dobre” wskaźniki dla Brukseli, ale po to, by służyła społeczeństwu i umożliwiała godne życie. I to nie tylko godne w sensie „elektronicznego dobrobytu”, ale także w tym sensie, by poszukiwane wiejskie jajko i zachcianka w postaci twarogu zapamiętanego z dzieciństwa była możliwa do spełnienia. Jak tak dalej pójdzie, to jeszcze trochę, a znikną, albo zejdą do podziemia ogórki kiszone i kapusta, a schabowy w panierce będzie zakazany. Wyśmiewane peerelowskie „360% normy” zamieniono na „brukselskie wskaźniki” i nonsensowne unijne definicje. Pojawiły się więc banany ze znormalizowaną krzywizną i słynna marchewka zdefiniowana jako owoc, by zaspokoić zapotrzebowanie Portugalczyków na ulubiony przez nich dżem marchewkowy, który to dżem według urzędników unijnych musi być z owoców produkowany. A ja swoją wnuczkę uczyłam, że marchewka to warzywo. Jeszcze przeze mnie jedynkę w szkole z przyrody dostanie i nie zda do następnej klasy. A ja swojego syna uczyłam, żeby nie marnować żywności. Tymczasem plantatorzy i rolnicy wyrzucają na śmietnik krzywe ogórki, nieforemne jabłka i za tanie wiśnie.

Moja kuzynka wyjechała z całą rodziną do Niemiec. Ilekroć ktoś się do niej wybiera, zawsze prosi o ser na pierogi i parę starych ziemniaków. Twierdzi, że tam twaróg nie nadaje się na pierogi, a ziemniaki są tylko młode przez cały rok i placki z nich nie takie. I tak to od sera przeszłam do emigracji. Pomimo wielu teraźniejszych negatywów i nonsensów, Polska ciągle nie jest jeszcze najnędzniejszym krajem świata, a tymczasem duża cześć populacji zachowuje się,  jakby tak właśnie było. Świadczy o tym niespotykana w czasach pokoju emigracja, która spowodowała straty ludnościowe porównywalne z tymi z okresu okupacji. Może ona przeobrazić się wręcz w służalczość w stosunku do zachodnich „kolonizatorów” i wstręt do patriotyzmu.

Z drugiej jednak strony, tak sobie myślę: co mają robić,  jak posłuchają / pooglądają polski telewizyjno – radiowy serial polityczny, w którym szczęśliwego końca ani widu… Ani słychu…

Z gospodarki, która jeszcze w Polsce funkcjonuje, ogromna jej większość, a zwłaszcza banki, należy do obcego kapitału, który w dobie globalizmu w każdej chwili może przenieść się gdzieś indziej, o ile Polacy nie będą wystarczająco ulegli. Po latach sowieckiej dominacji, Polska uzyskała szanse na pełną suwerenność, która była marzeniem wielu pokoleń Polaków. Tymczasem kraj nasz został „przehandlowany” za iluzoryczny dobrobyt.

Nie pojmuję, o co w tym wszystkim chodzi. I gdzie w tym wszystkim miejsce dla Polaka – mądrego, pracowitego, szlachetnego, uczciwego? Gdzie miejsce dla peerelowicza – ze „straconego” podobno pokolenia – z jego niską emeryturą? Bo ci inni to sobie radzą tutaj,  jak zawsze i jak wszędzie. Jak „tamci”,  którzy pod kościołem na ławeczce siedzieli i zapisywali, kto ze współpracowników szedł na niedzielną mszę, a potem listę w odpowiednie miejsce przedkładali, a gdy powiał wiatr transformacji, organizowali zbiorowe wyjścia na msze niepodległościowe i przed ołtarzem w poczcie sztandarowym stali, by dziś pierś wypinać do odznaczeń.

Polityka a szczęście

        Pewien mądry Hińczyk spotykany na forach internetowych (Tak! Tak! Hińczyk, nie Chińczyk), życzy zawsze dużo szczęścia. Ogromna jest jego mądrość „hińska”, która zauważa, że pasażerowie Titanika mieli wszystko z wyjątkiem szczęścia. Tak sobie przy okazji hińskich życzeń pomyślałam, że gdyby pokusić się o podsumowanie ostatnich lat, to my – Polacy mieliśmy dużo szczęścia. Nasz kraj – pogrążający się w kłamstwie, obłudzie i hipokryzji, jak Titanik przepołowił się, ale nie utonął. Wielkie to także szczęście, że taplał się tylko w małym bajorku, zamiast   wypłynąć na szerokie wody /co mi się w zasadzie nie podobało/. Dzięki temu  agresywne i śpiewne syreny nie zwabiły go na skały, by się rozbił. Jednak podzielony pozostał. Czy to dobrze?

Myślę, że podziały i różnice zdań są dobre i mogą być budujące. Jednak podział narodu i władzy w obecnej wersji napawa mnie pesymizmem. Czy potrafimy się wznieść ponad to?

Nie!

Pokazały to dobitnie 4 czerwcowe uroczystości.

Czy potrafimy powrócić do naturalnego podziału ludzi – na brunetów, szatynów, rudych i blondynów? Na mądrych i głupich, ale potrafiących wspólnie świętować.

Nie! Nawet dzisiaj –  w dwudziestą rocznicę 4 czerwca 1989 roku.

Bet.Z tym szczęściem to najprawdziwsza prawda. Mam w rodzinie przykład: śmiertelna choroba, na którą nie ma lekarstwa, pomimo, że środków finansowych nie brak. Tam też jest wszystko oprócz szczęścia. Dziękuję za tę myśl.
EwaGreg.Dobry temat. Co ma piernik do wiatraka? Ktoś zapyta. A ma i to sporo. Tak sobie myślę, że gdybyśmy my Polacy, szukali w sobie dobroci, szacunku dla innych i miłości bliźniego, gdybyśmy widzieli jeszcze coś, poza czubkiem własnego nosa, gdyby silniejszy pomagał słabszemu, bogaty biednemu, to byłoby szczęście. W takich warunkach dałoby się prowadzić ten kraj ku świetlanej przyszłości! Tylko, że przykład idzie z góry. I często ma znamiona epidemii. A ja bym chciała, żebyśmy wszyscy, na chwilę zatrzymali się i pomyśleli, że jesteśmy jedną wielką rodziną, że zgoda buduje, niezgoda rujnuje.
Bet.Wszystko to  bardzo mądre i wartościowe, co mówicie. Smutne jest to, że dyskusja taka trafia do ludzi już przekonanych o słuszności takich wartości, a politycy żyją poza tym. Nie wierzę, że nie identyfikują się z takimi wartościami. Polityka rządzi się chyba jakimiś prawami, których normalny człowiek nie ogarnia. Inaczej nie mogę sobie wytłumaczyć tego, że wciąż wybierają kłótnię.
Bonynka. Moje przemyślenie na ten temat jest następujące: Nasze szczęście osobiste ma wiele wspólnego z polityką. To w jakich warunkach żyjemy, jak wychowujemy dzieci, jak je kształcimy, w końcu, jaką pensję ojciec rodziny przynosi na jej utrzymanie w dużej mierze zależy od polityki w państwie. Ktoś powie, że kowalem własnego losu jest on sam, ale jeśli Państwo ma w nosie obywateli i oprócz pustych deklaracji nie ma nic mu do zaoferowania, to ludzie żyjący w biedzie lub na jej skraju nie wykształcą dzieci, nie będą szczęśliwą rodziną, będzie się szerzyć patologia, więcej ludzi będzie niespełnionych, nieszczęśliwych, a u kresu swoich dni będą liczyć każdą złotówkę, bądź wybierać – kupić leki – czy chleb? Dlatego szczęście nasze jest zależne od polityki państwa, w którym żyjemy.
Bet. Bonynko miła, pozwolę sobie zaprotestować. Myślę, że ludzie niezamożni mogą bardzo dobrze wychować dzieci. Ubóstwo nie zawsze prowokuje do patologii, a ludzie z ubogich środowisk są bardzo często bardzo wartościowi i dobrzy. Osobiście wolę biednych i uczciwych kierujących się sercem od rozpuszczonych dobrobytem „nowobogackich”. Pieniądze nie zagwarantują szczęścia. To oczywiście nie zwalnia Państwa od obowiązków wobec swoich Obywateli. I tu się zgadzamy: polityka ma wiele wspólnego ze szczęściem.
AlElla. Ku odświeżeniu wspomnień, przeglądałam pamiętnik ze szkoły podstawowej. Wpis jednej z moich nauczycielek brzmi: szczęście jest tam, gdzie nas kochają i wierzą nam. No i tak sobie pomyślałam, w kontekście pamiętnikowego wpisu, że politycy to muszą być bardzo nieszczęśliwi.
Bonynka.Elu nie wszyscy, nie wszyscy, bo są też i tacy, którym my uwierzyliśmy, więc są szczęśliwi.
Bet. Ale mądrości! Szczęście tam gdzie, nas kochają. Nic dodać nic ująć. A politycy są po to, aby zapewnić szczęście swoim wyborcom. My im uwierzyliśmy, bo ich wybraliśmy, a oni mają za zadanie nas uszczęśliwić. Jak to wszystko się komponuje?
EwaGreg. Szczęście jest tam, gdzie nas kochają i nam wierzą? Piękne słowa, takie prawdziwe. Nawet pewne dwa lata rządów w tym kraju były tego przykładem. Nie? Nie zgadzacie się z tym? Dlaczego? Rozumiem.  Podsłuchy, namiary, CBA, jeszcze może „rozmowy kontrolowane”, czyż nie są to przykłady na to, że rząd „nas kochał i nam wierzył”? Całe dwa lata pełnej „szczęśliwości”.

***

Wspomnienie ze smętkiem? Szare jakieś i smutne?

       Można odnieść wrażenie, że nowe popsuło stare i zostały prawie same wspomnienia i gruzy. Ten dosyć pesymistyczny i jednostronny obraz zdaje się być nierzeczywisty, nostalgiczny i ponury. Zadowolonym i szczęśliwym trudno się z tym zgodzić. Dużo się pozmieniało i stare odchodzi, czy nam się to podoba czy nie. Nadeszło nowe. Z pewnością i w Chełmie żyje dużo ludzi  szczęśliwych, którzy odnieśli sukces. Widzę także takich wokół siebie. Coraz więcej mieszkańców zamożnych i zadowolonych. Miasto pięknieje, nawet siermiężne peerelowskie blokowiska. Ludziom się poprawia. Widać to chociażby po pełnych  koszach zakupów, ilości samochodów i prywatnych domów. Urawniłowki nie ma i być nie może. Pojawiają się nowe potrzeby i nowe wzorce. Państwo nigdzie na świecie nie jest od tego, aby uszczęśliwiać ludzi i opiekować się nimi. To utopia komuny, która znalazła pewny grunt w ludzkich umysłach, bo wygodnie powiedzieć, że państwo powinno to, czy tamto, a ja sobie biernie poczekam. Trudno jednak zrozumieć emerytom z Dyrekcji, że od opieki i uszczęśliwiania są oni sami, ich rodziny i lokalne społeczności. Ludzie wybierają samorząd nie zawsze w sposób przemyślany, a potem, jak wybiorą tak mają. Nie zdają sobie sprawy z tego, że to nie państwo na przykład bezsensownie zlikwidowało ich ogródki, tylko lokalne wybrane przez nich samych władze. One powinny ułatwiać start i działanie nowym prywatnym firmom, które dają ludziom zarobić i poprawiają byt całej okolicy. Jeśli tego nie robią, znaczy, że niewłaściwych ludzi społeczność wybrała. Nikt na świecie lepszego systemu nie wymyślił, jak lokalna demokracja. Tyle, że trzeba się zainteresować kandydatami i wybierać ludzi mądrych i odpowiedzialnych.

Spojrzenie moje na transformację ustrojową jest przez pryzmat  sielskiej atmosfery osiedla, ludzi (dzisiaj emerytów), przeważnie kolejarzy, którzy wszystko dostawali: węgiel, lekarstwo, skierowanie na wczasy wagonowe PKP, 3 ary ziemi na ogródek, podkłady na rozpałkę, bilety do kina i tak sobie żyli w świadomości/nieświadomości, że to jest życie dobre. Tak też wychowali kolejne pokolenie, które nie potrafi dzisiaj uszczęśliwić się. Praca, cudne samochody, piękne domy, pełne koszyki w supermarketach… To wszystko jest nieosiągalne dla takich. Być może dlatego obok siebie widzą przeważnie zgliszcza i…

Odmalowany przez dziadka Stasia i jego kolegów – emerytów,  magiel…

73 uwagi do wpisu “Ścieżki transformacji

 1. Bardzo ładnie widać z tego tekstu jak różnie toczy się życie w różnych środowiskach po transformacjii. Brakuje jeszcze wypowiedzi mieszkańców wsi popegerowskiej gdzieś na Pomorzu ….Tak to niestety jest. Jedni zyskali a inni nie…Pewnie,że to niesprawiedliwe ale czy jest gdzieś kraj gdzie wszyscy są jednakowo szczęśliwi ????? Kto wie, poproszę o adres !Gorzka refleksja w tym tekście ale nie umniejsza to chyba wielkości tego co dokonało się dwadzieścia lat temu…Bo to była Wielka przemiana i dokonana przez naszych Rodaków. Ja szanuję Odwagę ludzi, którzy tego dokonali.

  • Bet, nie było moja intencją umniejszać, tylko właśnie tak, jak zauważyłaś: POKAZAĆ, jak rożnie toczy się życie…Wiesz, Janusz, o którym piszę, osobiście znał Jacka Kuronia. Czy nie uważasz, że za mało mówi się o nim na dwudziestolecie? A o kim właściwie się mówi? Ileż bohaterów zapomnianych, ileż zniesławionych, ileż przemilczanych, a ile wyrosło „samorosłych” (nie znalazłam odpowiedniego słowa, to wymyśliłam) ??? !!!!Wałęsy podobno w Gdańsku nigdy nie było, w każdym razie jego nazwisko nie padło podczas uroczystości w Gdańsku…

 2. Droga Elżuniu! Gorzki to tekst, ale jakże prawdziwy. Dzisiaj w radiowej „Trójce” pewna pani profesor powiedziała takie zdanie:”Zmiany ustrojowe przyniosły sukces tylko nielicznym, którzy o ten sukces potrafili zabiegać.” No właśnie. Nic dodać, nic ująć. Pozdrawiam!

  • A jakże często, Pleciugo, nawet zabieganie nie pomaga, jeśli przepis zły, albo jakaś reforma odcina całym społecznościom (np. wioski popegeerowskie) wszelkie możliwe do uchwycenia przez nich nitki prowadzące do sukcesu. Co tam do sukcesu? Do zwykłego, godnego życia na poziomie „z miesiąca na miesiąc”, a nie „z dnia na dzień”.

   • Jeśli mówimy już o PGR-ach, to ta sama pani profesor stwierdziła, że taka masowa ich likwidacja była błędem. Od siebie dodam, że np. nasi bracia Czesi gospodarstwa te pozostawili jako państwowe, lub przekształcili w spółki. Widziałam takie gospodarstwo kilka lat temu. Hoduje się w nim krowy i nikomu to , jak widać,nie przeszkadza.Pozdrawiam!

    • Pleciugapleciugowska, ja w ogóle byłam przeciwna masowej likwidacji czegokolwiek w taki sposób, w jaki było to przeprowadzone. Uważam, że należało się przyjrzeć, skalkulować… Rozumiem, że prawa rynku wymuszały redukcję etatów. PGR’ów akurat nie znam, ale znam wiele naprawdę porządnych zakładów, które świetnie prosperowałyby do dziś. Wystarczyło zlikwidować/zmniejszyć 2-piętrowe biurowce górujące nad nimi, bo faktycznie za dużo urzędników obsługiwało produkcję.

  • Jagoda, a jakże często dzieje się tak nie z powodu nieumiejętności szarego obywatela, a właśnie złej polityki władzy, albo błędnych reform.

  • Anniko, najważniejsze, by prawdy nie zakłamywać, a widzę, że tak się dzieje. I to dla mnie jest najsmutniejsze, gdy np. 20 letni młodzieniec wmawia mi, że coś jest inaczej, o czym nie może mieć pojęcia, bo go na świecie nie było, albo dopiero chodził do przedszkola.

 3. Witaj alEllo, bardzo dobry tekst. Pokazuje transformację od strony zwykłych ludzi, zwykłego osiedla. Bardzo dobrze uchwyciłas tę zmiane atmosfery między zwykłymi ludźmi. Wedlug mnie to było zrobione z premedytacją, żeby podzielić naród. Na tej zasadziemożna było budowac dla siebie poparcieprzez zdyskredytowanie dobrej przeszłości i to nadal trwa. Jeśli nire masznic przeciwko chciałabym ten tekst wylinkować u siebie, ale wiesz, możesz się spotkać z atakiem trolli, które bezczelnie atakuja mających inne zdanie o PRL. Wiesz oni walczyli o wolnośc słowa, ale w takim sensie jak wybor miał nabywca Forda, mógl wygrać każdy kolor pod warunkiem, że czarny. Tak samo teraz wolność słowa jest dla tych, którzy potępiają tamten system.Pozdrawiam

  • Dziękuję, Mario Dora, za ocenę tekstu na bardzo dobry.Trudno mi powiedzieć, czy działanie było celowe, czy nie. Jedno wiem na pewno, że historii nie można zakłamywać i dyskredytować. Jest ona ważna z punktu widzenia wszystkich ludzi, a nie tylko polityków.

 4. Czółkiem Grycello Ty moja! Wiadomość na blogu odebrałam… i się wzruszyłam. Oczywiście z radością przyjmę ten cudny dar od Ciebie. Tylko pomyśl sobie, że do Twoich kolażyków (np. materiałowych) też by sie owe cuda przydały, a Twoja Babcia byłaby jeszcze bardziej zadowolona. Adres wysyłam emalią – na wszelki wypadek. gdybyś zdania nie zmieniła.Co do domków – tak. Penetrowane są oczywiście te bardziej eleganckie.Całuski! Za chwile muszę się zacząć zbierać po odebranie zaproszeń na wernisaż i oczywiscie na masaż. Ech, życie…..

    • Czółkiem Ellu! Korespondencja odebrana i przeczytana. Koronka podfarbowana w relacji do kreacji. Teraz się suszy. Będzie pięknie – mam nadzieję. Całuski!

 5. Punkt patrzenia zależy od miejsca siedzenia.Ci ,którym powiodło się chwalą transformację.Półki nie są już puste ,samochody ,wczasy na Majorce, piekne ubiory itd.Ci co stracili pracę i patrzą na te półki jak na zakazany owoc, inaczej wszystko odbierają.Czy są w stanie coś zrobić.Nie raz tak.Wziąć sie do pracy .Ale często jest to sytuacja patowa.Niestety , nie raz tragiczna.Tylko zadam jeszcze takie pytanie.Ile Polska była zadłużona za komuny ? O ile pamiętam 20 miliardów.A ile teraz dług wynosi i czy jestesmy w dziesiatym pokoleniu go spłacić?Kolejne pytanie?Sprzedawano wszystko jak leci.Banki, zakłady pracy ,ziemię.Dobry gospodarz spłaciłby za te pieniądze długi.Jakos temu gospodarzwi w miare sprzedawania tylko rosły i rosły.Ktos je musi spłacać.Bogaci dadzą sobie radę.

  • Dawnodawnotemu, ja właśnie tej sprzedaży nie rozumiem. Słaba jestem z ekonomii, ale odnoszę na grunt zwykłego gospodarstwa rodzinnego. Na przykład mam długi, których w pewnym momencie nie jestem w stanie spłacić. Co robię? Sprzedaję samochód, parę ha ziemi, domek letniskowy na Mazurach i kredyt spłacam. Zaczynam od nowa życie bez długów.

 6. Tak długo i z wielką uwagą czytałam Twój post (przy okazji wysłuchałam orędzia prezydenckiego), że aż mnie wylogowało. Każda transformacja ustrojowa niesie z sobą dwojakie uczucia:nadzieję i strach. Z jednej strony chce się zmiany na lepsze, z drugiej boi nowego, bo wiadomo, co się ma, a nie wiadomo, co przyjdzie.W mojej rodzinnej wiosce BYŁ duży, jeszcze poniemiecki dworzec, który zawsze tętnił życiem. Przede wszystkim jechały pociągi towarowe, a my, dzieci, liczyliśmy wagony. Co godzinę przejeżdżały pociągi osobowe, ktorymi mieszkańcy mojej wsi jechali do pracy do miasta, a my, dzieci, do szkół. Obok dworca stały cztery duże kilkuklatkowe budynki kolejarskie, obowiązkowo otoczone ogródkami i szopkami. Wszyscy mieszkańcy tych budynków utrzymywali się z kolei.Kilka lat temu odwiedziłam stację, bo tak kiedyś mówiliśmy na ten kompleks. Z przerażenia przecierałam oczy, bo budynek stacyjny to ruina z drzwiami zabitymi deskami. Owszem, kładzie się nowe tory i trakcję elektryczną, o czym informuje stosowna tablica mówiąca o tym, że pieniądze pochodzą z funduszy Unii Europejskiej dla państw słabo rozwiniętych. Prawie zemdlałam, gdy to przeczytałam, bo zrobiło mi się wstyd!Większość byłych kolejarzy to smutni emeryci, ledwo wiążący koniec końcem. Podejrzewam, że teraz klną na czym świat stoi, że 4 VI 89 roku głosowali tak, jak głosowali.Serdecznie , ale smutno pozdrawiam.

  • Anno, tak, to prawda. Przy stacjach i ze stacji (w tych stronach też się mówiło: idę na stację) żyło wiele rodzin. Mnie się przypomniały koleje wąskotorowe. Jedną z linii kolejki wąskotorowej bardzo ciekawie likwidowano. Otóż tory zaczęto rozbierać od początkowej stacji, zamiast ostatniej. Tym sposobem nieźle zarobiła samochodowa firma transportowa. Nie wiem, czy to głupota ludzka, czy biznes zadecydował, bo przecież elementy z rozbiórki można było wozić po torach, a i kolejarze o 2-3 lata dłużej by popracowali. Cóż… ktoś zarobił, nie wiem, kto zapłacił…

   • Nie wiem, komu nasza stacja przeszkadzała, przecież była bardzo potrzebna. Transport kolejowy jest wygodniejszy niż samochodowy i na pewno tańszy. Teraz ludzi nawet nie stać na bilet, a jeśli stać, to brakuje pociągów, bo są nieopłacalne. Przez moją stację teraz przejeżdża dziennie kilka pociągów osobowych, z których wiele się nie zatrzymuje. Do rzadkości należą pociągi towarowe.Absurdy, jak w przypadku rozbiórki kolejki wąskotorowej, są u nas na porządku dziennym, bo przecież czasy się zmieniły, ale nie ludzie.Pozdrawiam, niestety, deszczowo.

     • Nasze drogi to jeden wielki koszmar, ponad rok temu jechaliśmy do Torunia, więc mogę coś na ten temat powiedzieć. Może to i dobrze, że będziemy mieć Euro 2012, bo wtedy chociaż niektóre drogi będą przejezdne.Serdecznie, lecz deszczowo pozdrawiam.

 7. hahaha a jednak miałam słoneczko …ale zaszło ::)))A Ciebie zapraszam do mnie na gołąbki i do knajpki na smaczne winko ::) pa kochanie danka

  • Frezjo, dziękuję za zaproszenie:) Mam kłopoty dzisiaj z tamtym portalem i nie udaje mi się wejść na blogi. Ale przyjdę, oczywiście, że przyjdę!

 8. Elu, wszystkim nam się przed 20 laty dawny stabilny świat zawalił i trzeba było go inaczej odbudowywać. Rozumiem, że jeśli takie zmiany w Twoim otoczeniu nastapiły to nie pochwalasz transformacji. Ja mam inne doświadczenie i napiszę tylko o pierwszym z brzegu, błaganie przed laty pani doktor, aby zajęła się moją córką, mocno gorączkującą, z krwotokiem z nosa; a numerków już w rejestracji nie ma. Lekarka odsłała mnie do szpitala, albo na pogotowie. Teraz moja doktor rodzinna zostanie po godzinach, aby mnie przyjąć, żebym do konkurencji nie odeszła. Tak, mamy inne doświadczenia, więc i inne oceny.Pozdrawiam serdecznie.

  • Nolu droga. Ja nie twierdzę, że w 100% nie pochwalam transformacji. Raczej nie pochwalam jej drapieżności. Starałam się pokazać jedną ze stron medalu, widzianą oczami zwykłych ludzi z małego osiedla. Tak, jak oni widzieli, czuli, doświadczyli…Może rzeczywiście mój tekst może być odebrany, jako ocena. Starałam się jednak nie komentować, nie oceniać, a jedynie przestawić, jak było i jak jest w określonym, dobrze mi znanym środowisku.A do lekarza to masz wielkie szczęście Nolu, bo ja właśnie po odstaniu w kolejce kilka razy po kilkanaście godzin, zapisałam się do specjalisty na listopad. Mam nadzieję, że dożyję 😉 :)))

 9. Wczoraj czytałem w necie, że większa część robotników nie może z pracy utrzymać własnych rodzin.Jeśli tak się transformacja udała to dlaczego z Polski wyjechało 2 mln ludzi?A ja się szykuję do jutrzejszego ślubu siostrzeńca. No i wesela też. I za tydzień jadę na rybki odpocząć od Wielkiego Miasta

  • Vojtku, też właśnie nie wiem, dlaczego? Myślę, że potrzebna jest społeczna dyskusja na temat, co się udało, a co nie? Aby jednak obraz transformacji był pełny, potrzebny jest głos rozsądku wszystkich. Także tych zapomnianych, odsuniętych na margines historii i skraj biedy… Nazywanych przez młodzież „straconym pokoleniem”.

 10. Elu, weźmy jednak pod uwagę całe społeczeństwo. PRL lat 80-tych nie był w żadnym wypadku sielanką dla prawie wszystkich Polaków (z wyjątkiem może enklaw, podobnym tej, jaką tak sentymentalnie i nostalgicznie opisałaś… choć ja nie wierzę w żadną permanentną sielankę na naszym ziemskim padole – w żadnym zresztą ustroju).Mimo wszystko wolę, kiedy każdy może decydować o sobie, być kowalem własnego losu, mieć wolność wyboru… niż być pod kuratelą państwa, Partii i ustroju.Wolę niepokój na wolności, niż spokój w klatce.Pozdrawiam i wszystkiego dobrego życzę!S.

  • Logos Amicus, nie pokusiłabym się o przedstawianie historii całego społeczeństwa, ani o obiektywną ocenę jakości życia zarówno w czasach peerelu, jak i teraz. Nie ośmieliłabym się też ‚przemawiać’ w imieniu wszystkich. Opisałam ścieżki wydeptane przez mieszkańców małego osiedla, dałam przykłady ludzi, których znam osobiście. Chciałam pokazać transformację od strony zwykłych ludzi z małego osiedla…Ja też kocham wolność, też lubię decydować o sobie, mieć wolność wyboru. Ale też patrzę i widzę, słucham i słyszę…Każdy medal ma dwie strony. W tej notce pokazałam jedną z nich. Akurat tę, którą usiłuje się zakłamać, a przynajmniej zniekształcić, zatrzeć. Tak nie można! Buntowałam się przeciwko temu kiedyś i będę buntować się teraz i nie jest mi z tym lekko! Chwilami nawet mam wrażenie że wolność słowa w tych kwestiach zakazana. Dowodem na to są młodzi ludzie, którzy wmawiają mi, że moje życie i życie moich znajomych było i jest inne, niż to, którego doświadczyłam i doświadczam. Zupełnie nie wiem, skąd czerpią takie teorie.Wzajemnie Logos, wszystkiego dobrego. Cieszę się, że już jesteś na blogach 🙂

 11. Witaj Eluniu- i znów wyłazi na wierzch punkt widzenia zależny od punktu siedzenia.Zupełnie inaczej wyglądała tamta rzeczywistośc w dużych miastach, a inaczej w małych miejscowościach, jeszcze inaczej w W-wie. Tu nie byliśmy zżyci, wtopieni w tamtejszą rzeczywistośc w taki sposób, jak na prowincji, gdzie ludzie znali się od pokoleń.Tu dostawaliśmy wścieklizny z powodu urawniłowki,niedoceniania tych, którzy umieli i wiedzieli więcej. Piszesz o potędze naszego przemysłu- to nie była żadna potęga, to było sztucznie podtrzymywanie życia w skasenie o nazwie kraje demokracji ludowej. Nasze wyroby sprzedawane za dewizy były głównie kupowane dlatego,że były śmiesznie tanie, ale nikt o tym (kto w tym nie siedział) nie wiedział. Nie mieliśmy zupełnie nowych technologii, a propaganda działała cuda- wszyscy bez zastrzeżeń wierzyli, że jest cudownie. Nikt nie kumał,że ceny są sufitowe, a ci co to wiedzieli, przezornie siedzieli cicho.Gdyby nie Gierek, to dalej takby trwało, ale on wpuścił trochę nowych tachnologii, zaczął si ekontakt z Zachodem, ludzie zacżeli wyjeżdzać, patrzyli jak jest za „żelazną kurtyną”. Wiesz, zawsze w duzych aglomeracjach istnieje duża konkurencja, ludzie sie nie znaja blisko, masz świadomość, że ciocia,szwagier wujek dalekoi nie pomogą. I ludzie wiedzieli,że muszą o swoje walczyć,żeby nie dać się zadeptac w tłoku. Tego nie było na prowincji- tam głownie układy rodzinne i dobrosąsiedzkie działały. I nagle okazało się,że prowincja nie ma wyrobionych nawyków obowiązujących w betonowych dżunglach. Odpadło pełne zatrudnienie- zaczęły być ważne koszty wytworzenia, bo jest to element cenotwórczy, stąd redukcja ludzi. Sama wiesz jak było- jeden machał łopatą, 3 się gapiło, a 5 dostawało z tego tytułu pieniądze. Domy kultury i tego typu instytucje – przecież ci, ktorzy w nich pracowali mogli sie „skrzyknąć”, przejąć inicjatywę , wspólnymi siłami opracować sposób, by te placówki nie padły.-oczywiście nie byłyby juz darmowe- ale można bylo tak skalkulowac,żeby ludzie mogli za niewiel;ka oplata z nich korzystać. Czasy peerelu zabiły w ludziach samodzielne myślenie, przyzwyczaiły do tego,że to państwo troszczyło się o to, co masz zobaczyć, kupić, zjeść, pozbawiły ludzi inicjatywy, nauczyłe jakiejs fałszywej równości- i nierób i pracuś zarabiali tyle samo. A PGRy- to był ekstra skansen. Żaden nie przynosił zysków, tylko planowane straty.A ludziom było dobrze- mieli darmowe mieszkania, zawsze wspomogli sie pańswtowym kosztem i za nic nie odpowiadali. Miałam w rodzinie główną księgowa, pracująca w PGR na Kaszubach. Bywałam tam i z bliska wszystko widziałam. Jak widzisz Elu, zle jest o tyle,że nikt nie przygotował prowincji do tych zmian, do ich szybkości. I myśle,że ci co u Was są w samorządach powinni sie tym zająć. No ale to temat rzeka.

  • Anabell, a powiedz mi proszę, czy nie lepiej by było, gdyby tym pegeerowiczom dać np. po 2 ha ziemi, kilka worków ziarna i po jednej krowie, zamiast rozsprzedawać pojedynczym osobom za „przysłowiową złotówkę” po kilkaset hektarów? Wiem, że to rozdawnictwo i część z tych pegeerowiczów by przepiła tę ziemię i krowę, ale z drugiej strony, z jakiej racji ktoś za grosze ponabywał ziemię i nie tylko? Czyż to nie rozdawnictwo dla wybranych?Albo przemysł spożywczy. Produkty spożywcze – to nie były przestarzałe buble, tylko soki i koncentraty cenione w świecie nie tylko ze względu na niską cenę. Np. zakłady przemysłu owocowo – warzywnego nie wszystkie miały się źle. Wystarczyło unowocześnić i zmniejszyć zatrudnienie, wyrzucając nierobów. No… ale… ja nie znam się na ekonomii. To tylko moje babskie kalkulacje 😉 :)))

   • Eluniu kochana, znając psychikę ludzi jestem przekonana,że wszelkiego rodzaju rozdawnictwo mija się z celem.Człowiek tak już ma,że nie szanuje tego, za co nie dał ani grosza. Nie wiem dlaczego tak jest, ale niestety tak to funkcjonuje. Jak się napracuje, wyda pieniądze to będzie to szanował.Co robią dzieci w szkole z mlekiem, za które płacimy my, wszyscy? Wylewają lub w najlepszym razie dadzą kotu lub psu. Tak,że rozdanie tej ziemi i czegos tam za darmo, mijalo sie z celem. Nie wiem czy wiesz, ale swego czasu, jeszcze za PRL powstało opracowanie, z którego wynikało,że wszyscy ci rolnicy, którzy przed wojną nie posiadali własnej ziemi, dostawszy ja od państwa w drodze reformy rolnej, nie mieli zielonego pojęcia jak ja uprawiac w sposób, przynoszący im pożytek. I nie dziwi mnie to, ja też bym nie wiedziała , co z tym fantem robić, żeby było opłacalne. Elunia, wszelkie ceny, jakie były w PRLu były sufitowe, wyliczanie kosztów zakładowych i wydziałowych, kosztów produkcji, kosztów zbytu byłoukladanką, nie mającą żadnego znaczenia. Bo to były pieniądze niczyje, czyli państwowe, a ile ich naprawdę było, to nikt nie miał zielonego pojęcia.Brakowało, to się po cichu dodrukowało. Ta gospodarka nie była sterowana tylko przez nas,to było pod kierunkiem Wielkiego Brata i priorytety7 miały sprawy polityczne, a nie ekonomiczne. Dlatego wszystko potem nagle siadło.Milego Kochanie, 🙂

    • Eluniu i jeszcze o ogórkach kiszonych i białym serku. Moja córka mieszka w Niemczech już 9 lat. Z tego ich mleka też można zrobic twarożek, tylko trzeba umieć. Kwaszone ogórki tez można kupić, a te ich, gruntowe też się nadają do samodzielnego zakwaszenia. Niemcy to duży kraj i są tereny, gdzie upodobania kulinarne są b.podobne do naszych. Moja to akurat siedzi w Bawarii, ale i tam można kupic polskie ogórki kwaszone, bo są w polskich sklepikach. Można tez kupic polskie pierogi. Tam sa sklepiki z artykułami różnych narodów , sama bywałam w sklepiku greckim i tureckim i dostaniesz tam oryginalne wyroby tych krajów, wcale nie na modłę norm unijnych.Przypomina mi to pewna historię- moja kumpela wyjechała do Włoch i narzekała,że oni nie znaja kopytek. Ogromnie sie zdziwiła, gdy wreszcie poznała ich kuchnię od strony przepisów. Oni maja kopytka, ale nazywają się gnocchi.Miłego, 🙂

    • Anabell,No… ale część tej ziemi przecież „rozdano” za nieadekwatne do jej wartości pieniądze takim „wielkim” różnym działaczom, co to się skrzyknęli i teraz czeszą kasę z dopłat unijnych.Ci „mniejsi” zaś, którzy ziemię wydzierżawili od agencji rolnej, zrywali umowę dzierżawy, lub agencja zrywała, bo się z umów nie wywiązywali, dlatego, że relacje cen produktów rolnych do cen środków produkcji układały się niekorzystnie dla rolnictwa.Tzw. rozwarcie nożyc cen stawało się coraz większe. A to już nie jest wina lenistwa i niezaradności ludzi.

  • Annabell bardzo dużo prawdy w tym co piszesz…to jest też inna strona oceny transformacji..bardzo rzecowa.Tylko,że łatwiej jest nam wszystkim narzekać…i tęsknić załatwym życiem, które wiele grup wiodło za PRL-lu niezasłużenie i doprawdy na kredyt…I prawdą jest też to,że błędem było nieprzygotowan9ie społeczeństwa do przemiam. No ale kto i kiedy w historii przygotowywał społeczeństwo do Rewolucji??? Wtedy do żadnych zmian by nie doszło!A że zmiany „summa sumarumm” korzystne są to chyba jasne. Jeśli nie zawsze dla naszego pokolenia to dla naszych dzieci napewno.

   • Witaj Bet, ja tylko ciągle mam żal do ludzi,że chociaz 20 lat minęło, oni wciąż czekają na cud,że ci, którzy są bardziej „kumaty” nie staraja się jakoś podciągnąć tych słabszych. Mam żal do wszelkich programów nauczania,że nie nie wychowują dzieci tak, by te nastepne pokolenia miały szansę być społeczeństwem obywatelskim. By ludzie wreszcie pojęli,że są u siebie,że jeśli coś wspólnie z sąsiadami zrobią, będzie to dla nich z korzyścią.Przecież własnie wieś jest takim miejscem, gdzie ludzie sami z siebie powinni zawiązywac spółdzielnie, a nie czekac az ktoś cos z ich wyrobów kupi. Zawiązać mini spółkę np. producentów malin, czy innych owoców, nie upajającc się,że można sprzedac w Unii, ale we dwóch,trzech jechać z towarem,żeby nie było obcych pośredników, sprzedawać w Polsce. Po prostu u nas brak jest inicjatywy społecznej. Wydawałoby się,że przez 20 lat to można sie było juz nauczyc,że niczego nie ma za darmo, a handel wymienny juz odszedł do lamusa. Ja wiem,że jak sie dopiero co zejdzie z drzewa, to trudno pojąc do czego jest komputer, ale żeby przez 20 lat nie otworzyc sie na świat, na bliskich sąsiadów. Zamiast z nimi siedziec naławeczce i jojkac jak jest ciężko, pomysleć, poczytać, poprosić mądrzejszych o radę, zmuszać swych radnych do działania. Po prostu być aktywnym.Pozdrawiam, 🙂

    • tak, Anabel – to jestnajwiększy problem: w psychice tych ludzi. Ale to także da się pokonać – iluz mamy wykształconych świetnie psychologów ! Ale nikt nie chce się takim problemem zająć……bo kto za to zapłaci ?????Jasne,że 20 lat zmarnowano. Dorasta już drugie pokolenie takich biedaków charakteryzujących się „niemocą”.Biedę się dziedziczy jeśli ktoś nie pomoże wyrwać się z takiego „zaklętego kręgu”. Sami nie dadzą rady, za głęboko to tkwi w głowach….

 12. Problemem nie jest istnienie lub nieistnienie nowoczesnych polskich technologii. Problemem nie jest istnienie lub nieistnienie w Polsce dużych gospodarstw rolnych typu PGR. To wszystko możemy znowu mieć. Rzecz w tym, że w 1989 roku dzierżący dotąd niepodzielnie władzę (a zatem i odpowiedzialność) sprytnie się tą władzą, w ściśle kontrolowany sposób podzielili. Podzielili się nią według klucza tak, aby dostała się ona tym, których mogli kontrolować lub którzy nie byli dla nich groźni. W efekcie nie było z nimi żadnych krwawych rozliczeń, a powszechnie polskie życie publiczne zdominowały afery, skandale i cwaniactwo. Ujrzeliśmy wszyscy mizerotę tego życia, naszą własną moralną upadłość. Po okresie solidarności (wypisanej przynajmniej na transparentach) większość rozbiegła się, każdy za swoimi sprawami. Zapomnieliśmy, że deficytowe, przynoszące straty PGR-y w warunkach Unii będą właśnie zapewniały zyski. Zapomnieliśmy, że raz sprzedany zakład przemysłowy w obce ręce, nawet technologocznie słaby, ulegnie likwidacji, ku naszej stracie. Raz sprzedana ziemia nie będzie już polska. Ale to wszystko trzeba zmienić i odwrócić, chociaż jest to proces powolny i długotrwały. Trzeba zacząć od najbardziej podstawowych kroków: nauczyć dzieci kultury na codzień, odbudować zaufanie, przywrócić pozrywane więzy międzyludzkie. Demokarcja nie zaczyna się od wstępowania do partii politycznych i chodzenia na wybory, ale od wstępowania do dobrych szkół i zorganizowanych zborów czy kościołów, aby tam kształtować nową mentalność i odbudowywać tradycyjne fundamenty stabilnego społeczeństwa. Pozdrawiam

 13. Elu, dziekuję za te wspomnienia i refleksje. Myślę, że gdyby tak rozejrzeć się wokół, podobnych wspomnień o osiedlach, miastach, ludziach mozna by znaleźć więcej. Źle jest, kiedy historia przez duże H wkracza w normalność, nawet tę najzwyklejszą i niebogatą, aby zniszczyć nie tylko ustrój, ale i, co najważniejsze, stosunki międzyludzkie.Jeśli chodzi o środowisko PGR-owskie, to niestety myślę, że zniszczono je świadomie, świadomie chciano doprowadzić do ubóstwa i biedy, świadomie zniszczono jedno pokolenie ludzi, co jeszcze dzisiaj odbija się czkawką, pozdrawiam

  • Jeszcze słówko w sprawie PGR-ów. Nie jest prawdą, że wszystkie przynosiły straty i były źle zarządzane. Kombinat PGR Głubczyce na Opolszczyźnie czy PGR Manieczki w Wielkopolsce to przykłady świetnie zarządzanych gospodarstw, które także poradziłyby sobie w warunkach Unii. Problem w tym, że komuś bardzo spieszyło się do zrobienia finansowej kariery. Tak bardzo się spieszyło, że jednym podpisem zniszczył życie kilku milionów Polaków. I dlatego dziś jest nam wszystkim tak smutno chociaż podobno w 1989 roku obdarowano nas długo oczekiwaną wolnością i suwerennością. Tyle, że tam, gdzie dominuje egoizm nigdy nie będzie prawdziwej wolności. Bo wolność nie oznacza dowolności i anarchii, ale ma sens jedynie w połączeniu z odpowiedzialnością!

    • Sprawy w Polsce poszły tak bardzo w złym kierunku, że nie wolno milczeć. Paradoksalnie polskie życie społeczne nie zależy od partii politycznych, które na ogół gromadzą ludzi zatroskanych o własny interes, ale od tego, co zawsze stanowiło fundament polskości: od działalności uczciwych ludzi na szczeblu podwórka po to, aby korzenie społeczeństwa mogły opierać się na sprawdzonych wartościach, na moralności na etyce. Po tamtych pędziwiatrach wkrótce nie zostanie nawet wspomnienie. Zostaną, niestety, liczne zgliszcza i glebokie rany w tkance spolecznej (tak jak juz raz nas wszystkich ciezko zranili miedzy rokiem 1981 i 1989). I z tym musimy się uporać. Niszczy się łatwo, budować jest bardzo trudno. Mam nadzieję, że też tak te sprawy rozumiesz. Pozdrawiam.

     • Ja akurat nie umiem myśleć tak ‚tkankowo” i nie wiem, co to tkanka społeczna. Dla mnie człowiek, to człowiek i zawsze z największą troską, zrozumieniem i szacunkiem nad człowiekiem się pochylam.

     • Na etapie, na którym się znaleóliśmy jako społeczeństwo musimy się nauczyć myśleć tkankowo. To jest właśnie integracja. Pozdrawiam

  • Smoothoperator, tak… Ile ludzi, tyle wspomnień i refleksji. Najgorsze jest to, że tylko sporadycznie pojawiają się wspomnienia radosne, entuzjastycznie chwalące…Nawet Ci, którzy chwalą, dodają słowa: „ale”, „gdyby”… nie to… czy tamto…

 14. Większość ludzi ma trudności z przestawieniem się na nowe tory. Dlatego jest im źle. Sporo uważa ,ze na Zachodzie z mieszka wyjmuje dobry dziadek….Losy ludzkie w wiekszości zależą od nas samych , bez względu na formację ustrojową.

  • Babciubarbie, a mnie się wydaje, że w tej większości, która nie przestawiła się na nowe tory, spora grupa – to ludzie, którym rzucono pod nogi kłody.

 15. Ale jesteś pracowita ! Takie długie i nawet ciekawe, a odpowiedzieć każdemu na kometarz, to czasu potrzebuje. Podziwiam Cię. A co do twarogu, to takiego prawdziwie polskiego w Niemczech nie uświadczysz. Tu, gdzie mieszkam, tubylcy zachwycają się „Kartoffelsalat”, / mnie absolutnie nie smakuje / i „Maultasche” / rodzaj pierogów nadziewanych /, którym do polskich dużo brakuje. A jeżeli chodzi o twaróg polityczny, to przekładam go nad polski, bo składniki są bardziej przejrzyste, nie dostaje się zatrucia politycznego. Ale kuchnię wolę polską. Jest smaczniejsza i bardziej naturalna. A więc – Smacznego !

  • Heny, bardzo lubię rozmawiać z ludźmi, więc staram się na wszystkie komentarze odpowiedzieć. Latem jednak mało mam czasu na komputer.Co do „twarogu politycznego”, to też właśnie lubię przejrzysty, gdy jasno wiadomo, o co chodzi.

 16. A za to ja z czasów przedtransformacji pamiętam, jak tatę przesłuchiwali smutni panowie z SB. Pamiętam, jak wszyscy g… mieli, a ja wycinałem z zachodnioniemieckich katalogów (coś podobnego przesyłają dziś za darmo do domu i wyrzuca się to bez czytania do śmieci) obrazki z wymarzonymi zabawkami. Pamiętam jak poryczałem się z radości, gdy dostałem kilo bananów. No i aroganckie baby w sklepie, któe stawały się ważne, jak „towar rzucili”. I strach ludzi na ulicy, jak pisaliśmy po pierwszej lekcji rosyjskiego kredą na asfalcie „LENIN” – cyrylicą. Szarość i bieda. Dziś nie muszę się bać pisania Lenin, Bush, Kaczyński… Ludzie nie reagują strachem. Kilo bananów jest na każdą kieszeń. W sklepie można miło kupić różne towary. Nikt taty nie przesłuchuje. Miasto robi się coraz wygodniejsze i kolorowe. A po komunie zostały całe blokowiska chlejących na umór, nie płacących czynszu od 20 lat (bo i po co? Za matuszki komuny nie trza było płacić, bo na takie braki patrzono przez palce – sytuacja, której doświadczyłem parę dni temu w rozmowie z takim nieudacznikiem) i czekających aż praca z nieba spadnie.Owszem, dzis nie jest różowo, ale głównie dzięki odziedziczonej po komunie mentalności: załatwiactwu, cwaniactwu i nieróbstwu. Ciężko jest ludziom pracowitym i uczciwym. A za komuny jak widac tak rózowo nie było ;)http://okiem-cynika.blog.onet.pl/

  • No ja nie miałam takich „wycinanek” :(((Za to mój tata robił nam przepiękne zabawki. Bratu zrobił nawet samochód , którym jeździły po podwórku wszystkie dzieci z sąsiedztwa.Bardzo interesujący komentarz, wzbogacający mój jednostronny obraz o „ścieżki” i spojrzenie innych ludzi. Dziękuję i pozdrawiam:)PS. Banana widziałam tylko na filmie, jak małpa go jadła.

   • Dzięki za wizytę na blogu :)Wiesz, z czasami peerelu jest tak, że wspominam je niejednoznacznie. Oczywiście, że nie tęsknię za brakiem wolności w każdym calu, za deficytem porządniejszych dóbr, za szarością… Z drugiej strony to też moje dzieciństwo. Oczywiście, że były pewne zalety. Ale największym błędem w moich oczach jest to, że peerel zabił w ludziach inicjatywę i odpowiedzialność za siebie. Cechy, na których buduje się społeczeństwo obywatelskie. Inicjatywa była niepotrzebna, wręcz groźna, zresztą to państwo z góry ustalało co i jak ma być. A odpowiedzialność? Jaka? Jak państwo zadbało o wszystko: o pracę, do której autokar dowoził i przywoził, o stołówkę, gdzie można było zjeśc obiad, o wczasy, o wódkę, o to, by nie myśleć samodzielnie… Dziś zbieramy żniwa: po politykach jakże trudno spodziewać sie inicjatywy (pracowitości) o odpowiedzialności zaś trudno mówić. Ludzie, szczególnie ci wychowani przez PRL, z tzw. awansu społecznego, w wielkich przyzakładowych blokowiskach są zagubieni. Bo sa nauczeni, że sie należy, a tu państwo złe już nie daje. I za to peerelu nienawidzę.

    • Nie jest winą takich ludzi, że wykształcili się i pracowali w PRL, wykonując pięcioletnie plany. W końcu na ten PRL skazał nas także Zachód. Szkoda, że do całych rzesz tych ludzi transformacja nie wyciągnęła przyjaznej dłoni. Niektórych wręcz zepchnęła na margines i spisała na straty. Dla mnie to jest przykre, bo znam takich osobiście. I nigdy nie są to „menele” i pijacy, ale wartościowi, wykształceni ludzie. Ich jedyną winą był za stary wiek (np. 50 lat) i brak przedsiębiorczości do podejmowania własnej inicjatywy.

     • Wiek nie gra roli. Tylko trzeba chcieć. Między innymi dla tego nie lubię frustratów, którzy tylko narzekają i najchętniej zabieraliby tym, co coś osiągnęli. Moja ciotka dobija 60 – tki i potrafiła się nauczyć niemieckiego, żeby mieć za co żyć. Można? Jak się chce, to można. To nie kwestia wieku, tylko mentalności. Mnie z równowagi wyprowadził chłopak, który powiedział, że on za tysiąca robić nie będzie i woli w domu siedzieć… Cóż, od płaszczenia siedzenia przed kompem i zmieniania pilotem programów tv nikt cudownie nie polepszy swojego życia. Czasami trzeba od tysiąca zacząć, by coś potem mieć. Największym błędem tych ludzi jest brak chęci. Alkohol to tylko dodatek, z którego nie wszyscy korzystają. choć całe pijane osiedla to nic dziwnego. Oczywiście nie jestem apologetą obecnie nam panującego ustroju, bo jest on krzyżówką kwiożerczego kapitalizmu z peerelowskim pokłosiem mentalności cwaniactwa, załatwiania, znajomości… Mało ma wspólnego z wyznawaną przeze mnie pracowitością, szacunkiem dla własności czy społeczeństwem obywatelskim. Tyle, że wbrew chwalcom poprzedniego ustroju uważam, że siedząc, biadoląc, radząc, politykując i zastanawiając się komu tu dowalić i kto ma odejść to nic nie osiągniemy. Trzeba umieć się dostosowywać, starać się i być pracowitym. A do peerelu wracać nie chcę, choć byłem nastolatkiem jak go diabli wzięli. Zbyt dużo pamiętam.

     • Wybacz, że zapytam z ciekawości. A do jakiej pracy w Polsce był potrzebny 60 letniej cioci język niemiecki?

     • Nie w Polsce – w Niemczech 🙂 Nauczyła się najbardziej brutalną metodą pod słońcem: pojechała tam 😉 – bez słowa znajomości niemieckiego. Cóż, lepsza taka ciężka praca, niż czekanie aż z nieba spadnie, prawda? Dla Cioci szacun.

     • Wielka pochwała dla cioci i ogromny szacunek.Ale o to właśnie chodzi, że życie w wolnej Polsce, o czym marzyliśmy i z czego jesteśmy dumni, zmusiło ją do tego! Czyż nie o tym właśnie wspominam w swoim tekście, pisząc o ludziach, dla których brak jest miejsca w NOWEJ POLSCE po transformacji. Miałam właśnie na myśli także Polaków, których dotknęła niespotykana w czasach pokoju tak wielka emigracja za chlebem. Czy to dobrze? Pisząc o tym, że żałuję wartościowych ludzi, miałam też na myśli takich, jak Twoja ciocia.

     • Oczywiście, że cioci szkoda, chociażby dlatego, że ciężko pracuje. Zapłaciła cenę jak wiele innych osób, które myślały, że komuna będzie wieczna i zawsze będą pracować w swoim małym miasteczku.Ale… Widzisz, że można? cioteczka też mogłaby jabola pociągać czy czekać, aż jej państwo pracę da. Albo liczyc aż z nieba spadnie. Tak robi wiele osób w jej wieku i (o zgrozo!!!) młodszych nawet ode mnie, bo się nauczyli od rodziców. A tymczasem ciocia potrafiła wydobyć się z marazmu, z zagłębia bezrobocia, choć sporym kosztem. Podobnie i ja, nie chwaląc się, mam kawałek wykształcenia i pracuję o wiele ciężej niż moi odpowiednicy w starej UE. Ale dla mnie i dla ciotki lepsze jest to, niż z jabolem (lub bez :D) siedzieć i narzekać.

     • … i w tym sęk, że babcia powinna godnie żyć bez konieczności podejmowania ciężkiej pracy.Oprócz „jabolowców” i ciężko pracujących na zagranicznych zmywakach i plantacjach istnieją jeszcze inne grupy społeczne (do jednej z nich ja także należę), więc może nie potrafię dyskutować ani z punktu widzenia jabolowca, ani z punktu widzenia ciężko pracującej na obcej ziemi babci i jej wnuka. Pierwsza grupa jest mi zupełnie obca, a drugiej żałuję, że taki los ludziom zgotowano.

 17. Witaj Ela (chyba mogę tak mówić) super spojrzenie na transformację, ja zwierzę polityczne tak jeszcze na to nie patrzałem:)Dziękuję za tekst i pozdrawiam

  • Myślę, że każde spojrzenie na tranformację jest subiektywne i bardzo osobiste. Zbiór takich subiektywnych wspomnień daje obraz prawdy. Myślę, że najprawdziwszy obraz dałaby książka napisana na podstawie wspomnień zwykłych ludzi, a nie polityków i historyków pod polityczne zamówienie.

 18. Oj cięzkie czasy pewnie idą :(Wczoraj rano zamierzałem ugrzać ręce przy kominku, ale pod nieobecność gospodyni to nie bardzo wypada.Czuję, że trzeba będzie rękawice grube nosić. A tak było miło!!!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s