Słońce

@ Kliczek dobry! Piękny dzień dziś mamy. Słońce czyste i mocne,  i mróz trzyma. Taką zimę lubię. Jest biało i kryształowo…

 

Odp. U mnie też słoneczko, ale mrozu nie ma, jest +5. Spływam do morza…
Kliczki słoneczne:)

 

@ Jest coś magicznego w tym naszym słońcu. Od razu chce się żyć! Nawet myśli o morzu nachodzą… Pierwszy objaw wiosny???

 

Odp. To święta prawda. Między innymi, dlatego przeniosłam się z komputerem na słoneczną stronę mieszkania, bo poranne picie kawy przy komputerze w północnych ciemnościach nie było przyjemne i nie dawało kopa do życia. Po prostu kawa bez słońca nie działała.

 

@ Do dzieła! Napisz o tym na Kominku… Kiedyś pisałaś tak ładnie o nocy z księżycem, pamiętam…


Odp. Musi nadejść wena. Tak „na wymyślenie” mi nie wyjdzie, ale będę  myślała.


@ Jasne, ja tylko proponuję temat… Może coś zakiełkuje.

 

Odp. Temat piękny, dziękuję za podpowiedź.
Może Twoim sposobem będę łapać wenę przy odśnieżaniu? Pójdę wyrąbać odpływy od rynien, bo przecież gospodarz, jak odśnieża, to robi góry przy rynnach. Na dachu się topi, a na dole nie odpływa. Słoneczko tak szybko nie wejdzie w metrowej wysokości zaspę.


@ Miłego rozmyślania przy wyrębie!


Odp. Przy wyrębie, z radością myślałam o wiośnie i słońcu. Nuciłam piosenkę zespołu „2 + 1”, przebój lat siedemdziesiątych:

 

Iść, ciągle iść w stronę słońca
W stronę słońca aż po horyzontu kres
iść ciągle iść tak bez końca
Witać jeden przebudzony właśnie dzień
Wciąż witać go, jak nadziei dobry znak
Z ufnością tą, z jaką pierwszą jasność odśpiewuje ptak

Iść ciągle być w tej podróży
Którą ludzie prozaicznie życiem zwą
Iść, ciągle iść jak najdłużej
Za plecami mieć nadciągającą noc
Z najprostszych słów swój poranny składać wiersz
W kolorach dwóch raz zobaczyć to, co niewidzialne jest

Iść, ciągle iść, trafiać celnie
W zawianej piaskiem trawy ślad
Być sobą być niepodzielnie
Oczami dziecka mierzyć świat
Iść, ciągle iść w stronę słońca
W stronę słońca aż po horyzontu kres

 

       Zauważyłam, że wokół faktycznie dziś jest tak… Kryształowo! Kryształowe są też serca, co słońce w sobie mają.

Wena do napisania tekstu o słońcu jednak nie przyszła. A jak może przyjść, skoro o słońcu tak mądrze i pięknie wszystko już powiedzieli Inni:

 • Barwy ze słońca są. A ono nie ma
  Żadnej osobnej barwy, bo ma wszystkie.
  I cała ziemia jest niby poemat,
  A słońce nad nią przedstawia artystę.
  • Autor: Czesław Miłosz. Słońce
 • Czym jest słońce dla ziemi, tym miłość dla duszy.
  • Autor: Honoriusz Balzak
 • Na szczęście słońce rozlewając światło nie pyta ludzi, czy sobie go życzą, bo rozdzieliliby się na stronnictwa, a niektóre z nich żądałyby, ażeby zgasło.
  • Autor: Aleksander Świętochowski
 • Najciemniej jest tuż przed wschodem słońca.
  • Autor: Paulo Coelho. Alchemik
 • Przynajmniej słońce jest zawsze za darmo…
  • Autor:  Haruki Murakami
 • Publiczność oklaskuje sztuczne ognie, ale nie wschód słońca.
  • Autor: Christian Friedrich Hebbel
 • Słońce jest w każdym człowieku.
  • Autor: Juliusz Słowacki
 • Stań się słońcem, a wszyscy cię zobaczą.
  • Autor: Fiodor Dostojewski
 • Wszystkie dni stają się takie same wtedy, kiedy ludzie przestają dostrzegać to wszystko, czym obdarowuje ich los, podczas gdy słońce wędruje po niebie.
  • Autor: Paulo Coelho. Alchemik
 • Wykreślić ze świata przyjaźń… To jakby zagasić słońce na niebie, gdyż niczym lepszym ani piękniejszym nie obdarzyli nas bogowie.
  • Autor: Cyceron
 • Zwracaj twarz ku słońcu, a nie będziesz widział cieni.
  • Autor: Helen Keller

 

48 uwag do wpisu “Słońce

 1. Och……zaparło mi dech z wrażenia…….! Niech żyje słońce ! Tym banalnym zdaniem skomentuję bo nic oryginalnego nie można wymyśleć po takiej ilości słonecznych, cudnych cytatów !

  • Swoimi słowami nie potrafiłam czegoś niebanalnego i oryginalnego o słońcu napisać. Postanowiłam posłużyć się cytatami, by uczcić ten cudownie kryształowy dzień, na co zwróciła uwagę moja @Koleżanka 🙂

 2. To jeszcze Bosmansa dorzucę:”Życzę ci odwagi, jaką ma słońce, które codziennie od nowa wschodzi nad wszelką nędzą świata.Niektórzy po zapadnięciu zmroku już nie potrafią uwierzyć w słońce. Brakuje im tej odrobiny cierpliwości, aby doczekać nadchodzącego poranka. Kiedy przebywasz w ciemnościach, spójrz w górę. Tam czeka na ciebie słońce.Ono nie omija nikogo. Ciebie też nie ominie, jeśli nie schowasz się w cień. Z każdym dobrym człowiekiem, który zamieszkuje ziemię, wschodzi jakieś słońce”…Pozdrawiam słonecznie:)

 3. Witaj alEllo, świetny pomysł na tekst jeszcze w środku zimy. Słońce – ono przecież umożliwia życie na ziemi, a tak rzadko się nad tym zastanawiamy i cieszymy słońcem. Mnie ze słońcem kojarzy się promienna dziewczyna Anna Jantar: „Tyle słońca w całym mieście”.

  • Mario Dora, pamiętam tę piosenkę. Po tragicznej śmierci Anny Jantar zespół Budka Suflera dedykował artystce piosenkę „Słońca jakby mniej” nawiązującą do właśnie do utworu „Tyle słońca w całym mieście”.

 4. No proszę, co za optymizm w drugiej połowie zimy. I to z jakiego powodu – słońca, którego promienie, na których nadmierną ekspozycję wystawić ciało, potrafią doprowadzić do czerniaka złośliwego … no dobra, niech Ci będzie. Mnie również zachwyciło to słoneczko, dzięki któremu mamy ten najpiękniejszy kawałeczek zimy tego roku,pozdrawiam

  • Smooth, a to wyskoczyłeś z tym czerniakiem, jak … przepraszam… Filip z konopi :))) Idę sobie stąd, bo jeszcze ktoś mi tu udowodni, że o wiele lepiej by było, gdyby ciemność nastała, hi hi hi

 5. Mimo, że od wczoraj pięknie i słonecznie to z utęsknieniem czekam na wiosnę. Oczywiście tą słoneczną…Słoneczko urozmaica dzieciom ferie – i niech tak jeszcze trzyma. Przesyłam moc pozdrowień na promykach

 6. U mnie cały czas świeciło dziś słońce, dopiero zaczęło się chować. Jakoś raźniej się żyje, gdy w okna wpadają jego promyczki. Czasami też jakieś ptaszę zaśpiewa, przypominając, że za miesiąc z kawałkiem zawita kalendarzowa wiosna. Nawet łatwiej znieść dwumetrowe zaspy śniegu zalegające na chodnikach. Chyba zaraz wyskoczę do jakiegoś pobliskiego marketu i kupię sobie kwitnące pierwiosnki, aby na nie spoglądać, gdy będę czytać blogi:)Pozdrawiam słonecznie.

  • Mig 77, no właśnie. Czy tak jest w Brazylii, skąd pochodził Coelho, czy w Andaluzji , skąd był pasterz z o imieniu Santiago, którego historię opowiada w „Alchemiku”, czy w Egipcie?Ja zauważyłam, że w Egipcie tuż przed wschodem słońca, na kilka chwil niebo bieleje.

   • A może po prostu tłumacz coś pokręcił? Nie wiem skąd pochodzi ta myśl nieuczesana, ale nie wydaje mi się , aby miała ona jakikolwiek sens. „Słoneczko, słonko, nasz złoty brat…”- słońce jest w porządku! 🙂

 7. Piękne słońce nad Krakowem.Dziadek z niego nie korzysta.Wnuki chore i musi się nimi opiekować.Może kiedyś i dla dziadka zaświeci ?

 8. Dziękuję:)Jeszcze chyba za wcześnie na spacer po Kępie Potockiej. My ten rejon nazywaliśmy NAD KANAŁKIEM. Gdzie idziesz? „Nad Kanałek”I w tym kanałku tez się kąpałem:) I jeździłem na łyżwach.Piękne miejsce do spacerów. Ale teraz tam śniegu za dużo. Można by na nartach?Jeszczxe dwa tygodnie i zobaczymy przedwiośnie i zapach wiatru……..I potem nad wodę:)”Już mam plany:)Pozdrawiam prosto z Żoliborza.Vojtekwww.warsawman.bloog.pl

 9. Podoba mi się ta myśl Hebbela. :)Jak słoneczko wczoraj przygrzewało to zima nagle stała się piękniejsza. Taka z uśmiechem na twarzy.

 10. Witam – kawa smakowała wyśmienicie. A takiej towarzyszki mojego życia mogłaby pozazdrościć mi niejedna osoba. Sympatycznego popołudnia i moc serdeczności

 11. Witaj Elżbieto.Sugeruję, abyś powróciła do tematyki związanej ze swoim rodzinnym miastem. Wystarczy wejść na tajemniczy kurhan zwany Wysoką Górką, to masz u stóp miasto Chełm, rozścielone jak kolorowy dywan, a dalej na horyzoncie szeroką panoramę okolicy. Jednym słowem…temat leży u Twych stóp. Pozdrawiam serdecznie.

  • Bogusławie, litości! W taką zadymkę wysyłasz mnie na Wysoką Górkę, gdzie śniegi po pas???:)Ale, owszem, to tematyki tej powrócę. Pewnie wraz z wiosną…

 12. Jak optymistycznie – słońca ciągle za mało tej zimy, której z każdym kolejnym dniem mam już dość, ale… byle do wiosny, oprócz czekających nas powodzi, jej wizja nęci… Pozdrawiam serdecznie, AlEllo – jak już się poznałyśmy, to pozwolisz, że będę Cię odwiedzać i po Konkursie? :))

 13. Tym razen ja zrobię KLIK@dobry !!!!!No rzeczywiście ostatnio coraz mocniej świeci i dobrze, oby tak dalej. Rozpuści za dnia trochę tego śniegu, który zalega wszędzie, więc może nie będzie powodzi.A 2 + 1 pamietam , a jakże. W 1974 i 1975 to były przeboje. Kiedyś na początku lat 90-tych widzałem nawet panią Elżbietę Dmoch na Marszałkowskiej. Teraz to juz chyba starsza pani. Zespół zupełnie zapomniany (zwłaszcza w mediach), może i szkoda. pozdrawiam

  • Klik dobry:) Wpadały w ucho jej pogodne, melodyjne piosenki z prostymi, ale niebanalnymi tekstami. Nie wiem, dlaczego tak całkowicie znikła, jakby świat o niej zapomniał.

 14. Wyciągamy ręce do słońca , ale na pewną odległość . Boimy się przecież , że może swymi gwiaździstymi promieniami spalić….

 15. „Kto maslo ma na glowie, nie powinien isc na slonce” – przyslowie. Chcialoby sie, zeby slonce nam zawsze swiecilo, ale ono tez zachodzi. Swiec sloneczko Eli, a nam wszystkim tez !

 16. Też lubię słońce, ba, nawet jestem od niego uzależniona. Ciężko mi przebrnąć przez ponurą zimę. Ale kiedy mam doła, to z kolei wolę, żeby było deszczowo i pochmurno.

  • A może to ta pochmurna aura doła powoduje?Podobno człowiek dla pogodnego nastroju musi być doświetlony i dogrzany. Dowodem są południowcy – bardzo pogodne i uśmiechnięte narody.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s