Dziewczynki na sprzedaż

       Dwunastoletnia mieszkanka Arabii Saudyjskiej walczy o rozwód ze swoim 80-letnim mężem. Pomóc w tym ma jej opieka prawna ze strony władz. Przebieg tej sprawy może okazać się przełomowy dla debaty na temat zakazu małżeństw dzieci, jaka przetacza się przez ten kraj – informuje „Times Online”.


       Nie tylko w Arabii Saudyjskiej małe dziewczynki przeznaczane są na żony dla bogatych Arabów. Coraz powszechniejszym procederem staje się sprzedaż młodziutkich dziewcząt także w innych krajach. Na przykład Egipcjanki podobają się zamożnym Arabom, ponieważ mają nieco jaśniejszą cerę, niż rodowite Arabki i są mniej wymagające. Mimo, że dziewczyna egipska może wyjść za mąż po ukończeniu16 lat, bogaci obcokrajowcy ze świata arabskiego, mogą jednak kupić sobie egipskie cnotliwe panienki znacznie młodsze.

 

       Ładne córki są często źródłem utrzymania biednych wieśniaków nad Nilem. Jeśli rodzina wydaje córkę za mąż za rodaka, otrzymuje około 500 funtów, ale ma obowiązek wyprawić wesele. Od obcokrajowca otrzyma kilka tysięcy funtów. Po transakcji, bogacz ma prawo zabrać  dziewczynkę ze sobą i poślubić.Czasami jednak nie ma na to ochoty. Wykorzysta, kupi kilka sukienek, biżuterię, wypłaci odprawę i zostawi. Takiej dziewczynce trudno potem znaleźć męża. W swojej wiosce uznana jest za nieczystą, więc chłopca w sąsiedztwie nie znajdzie, a ojcu rzadko się udaje sprzedać córkę powtórnie, ponieważ religijny Arab, zanim zapłaci, sprawdzi niewinność dziewczynki. Po nieudanych próbach na ponowne z bogaczem „zamążpójście” i przysporzenie tym samym swojej rodzinie korzyści materialnej, staje się darmozjadem w rodzinie, jedzie więc do wielkiego miasta trudnić się prostytucją.

 

      Problemem zaczynają stawać się dzieci z takich przelotnych związków, na utrzymanie których nikt nie płaci. Przeważnie nie mają ani nazwiska, ani narodowości. Dziewczynka, gdy wyrośnie ładna, może być przeznaczona dla „wyższych” celów i przynieść dochód rodzinie, jak kiedyś jej o trzynaście lat starsza matka. Problem, co robić z chłopcami?

 

      Może  walka  o rozwód 12-latki z  Arabii Saudyjskiej nie tylko spowoduje, że będzie zakaz poślubiania nieletnich dziewcząt, ale także ukróci „zakupy” Arabów w innych krajach. Nasuwa się tylko pytanie, czy to kupowanie dziewczynek  byłoby możliwe,gdyby sprzedających nie było?

 

37 uwag do wpisu “Dziewczynki na sprzedaż

 1. Do każdej transakcji potrzebne są dwie strony: kupujący i sprzedający.Gdy jest popyt jest i sprzedaż.Smutne…ale jak widać nadal prawdziwy jest „handel żywym towarem”.

 2. Gwoli sprawiedliwości : innego rodzaju ale nie mniej ohydne praktyki zdarzają się też w innych krajach niekoniecznie arabskich.Myślę o austriackim gwałcicielu swojej córki na przykład. Myślę,że niesprawiedliwe by było kojarzenie spraw ohydnych tylko z „arabskością”… Autorka notki nic takiego nie sugeruje ale tak dla spokoju sumienia ta moja wypowiedź.

  • Oczywiście, że tak Bet. Krzywdzenie dzieci jest pod każdą szerokością geograficzną i zawsze jest ohydne.Odpowiedziałam po prostu na artykuł, akurat dotyczący tego, co jest w świecie arabskim, nie rozszerzając tematu na zjawiska występujące także w środku Europy. Tam, gdzie prawo nie pozwala na współżycie z dziećmi, odbywa się to „pod ziemią”, jest ukrywane i karalne, ale JEST!

 3. I gdyby nie było kupujących. Już kilka razy oglądałam programy telewizyjne na ten drastyczny temat. Dopóki nie będzie równouprawnienia kobiet, dopóty mężczyźni będą panami i władcami swych córek i żon. Nie wierzę, że to się szybko zmieni.Serdecznie pozdrawiam.

 4. Dlaczego rodzice pozbywają się swoich dzieci,wydaje mi się,że szczególnie w znanej Ci Afryce ze względów ekonomicznych.Głód,nędza, choroby ,brak edukacji seksualnej itd.Bogaci wolą wydawać miliardy na zbrojenia,na urojona walkę ze światowym ociepleniem niż na pomoc biednym.Nie chodzi tu o pomoc żywnościową ale o stworzenie warunków do normalnej ludzkiej egzystencji.

  • Gdzieś czytałam, że 70 procent pieniędzy przeznaczanych na pomoc jest przejadanych przez biurokrację.To straszne, że bieda wywołuje takie zachowania rodziców, że posuwają się do sprzedaży córek. Ale i w Europie taki handel kwitnie. Jest tylko w „podziemiu”.

 5. Przykre, ale wydaje mi się, że ten problem jest tak mocno zakorzeniony, że niemożliwy do rozwiązania… To (straszna, ale jednak) tradycja jakiegoś narodu, którą kultywowało się wieki (?!), więc wieków potrzeba, aby zanikła – tak mi się wydaje.Pozdrawiam

 6. Tam działa inne prawo, prawo mężczyzn i nie sądzę aby cokolwiek zmieniło się w tych kwestiach w najbliższym czasie. Nie mamy na to żadnego wpływu i mieć nie będziemy, możemy tylko pisać, mówić i oburzać się, ale to przyniesie częściową ulgę tylko nam a im nie. Pozdrawiam

 7. Witaj. Nie sądzę, że ten proceder ustanie. Tam jest inna kultura Handel dziećmi był j tam, jest i będzie. A powyższa walka o rozwód może tylko na chwilę przybliżyć nam koszmar jaki muszą przeżywać tamte dzieci. I na tym koniec Kupujący ma „rozrywkę” a sprzedający ma pieniądze więc interes się kręci. A taki rozwód to rzecz jednostkowa. Ludzie zaraz zapomną….

   • Dobrze by było aby stało się właśnie tak jak pi9szesz. Tylko praktyka w wielu sprawach pokazuje,że jest niestety inaczej. Ale bądzmy dobrej myśli…

 8. Witaj alElllo, niestety, to szerszy problem w krajach muzułmańskich, gdzie pozycja kobiety jest bardzo niska. Bywa, ze już 8-letnie dziewczynki są sprzedawane.

  • Trzeba jednak przyznać, że w niektórych krajach muzułmańskich kobiety są już bardzo wyzwolone i mają wiele do powiedzenia w rodzinie.

   • Niestety, to ciągle o wiele za malo i jka sądzę bardziej kobiety z inteligenckich czy zamozniejszch rodzin. Rzeczywiście pewnym wyjątkiem moze byc Turcja, ale to inna historia i tez nie do końca.

 9. Hm … Odmienna kultura itd. Ta ich odmienna kultura w takich przypadkach tylko udowadnia że to nie jest żadna kultura a barbarzyństwo (mimo że wywodzi się z biedy). Kulturalne średniowiecze. Gorzej że to barbarzyństwo zatacza kręgi ku współczesnej kulturze… a raczej uwstecznianiu się pewnych dziedzin kultury do średniowiecza…

 10. Przykre to, o czym piszesz Elu i budzące sprzeciw. Myślę jednak, że nasze potępienia niewiele wskórają i dopiero kiedy sami muzułmanie dojdą do wniosku, że świat się cokolwiek zmienił przed te stulecia, ten proceder zostanie ukrócony,pozdrawiam

  • Masz racje Smoothoperator.Ważne już jest, że w obronie 12-latki stanął szejk, który stwierdził, że nie należy dziś brać przykładu z Mahometa sprzed czternastu wieków i uzasadniać tym poślubianie nieletnich dziewczynek.

 11. Brak slow alEllo, na szczescie kultura cywilizowana i prawo poszanowania kobiet, obrona praw dzieci ( w tym wypadku mlodych dziewczynek ) dochodzi juz do krajow muzulmanskich w jak najbardziej ukrytych zakatkach. Tragedia jest to ze wczesniej o to nie zaczeto walczyc, coz ale i w cywilizowanej muzulmanskiej Indonezji prawo wydania corek za maz nie jest tak czesto spotykane , jak zmuszanie mlodych dziewczynek do prostytucji na rzecz ” wakacyjnej „bialej Europy to jest meska obrzydliwa atrakcja, ” seks z dzieckiem 7 a 12 lat, powyzej jest juz nieatrakcyjne.( za „stara”), wiec dostaje starego meza z kilkoma zonami, Wiesz jak patrze na te malzenstwa tu w Holandii mloda dziewczyna , czesto ladne, i powyzej 45- 50 lat bialy , to za mnie dreszcze przechodza. Wiekszosc z nich nie ma wyboru , decyzje sa dobrowolne.Natura czlowieka ma rowniez prawa zwierzece, to nie jest kultura czy religia, to jest poprostu prymityw i brak poszanowania praw kobiety, ich rownouprawnienia , Potrwa to jeszcze a i napewno beda tez skrajne przypadki spotykane, nalezy pomoc tym dzieciom , kobietom w walce o ich prawa i sprzedaz ludzi karac bandy zamykac w wiezieniach.Wiesz jest coraz wiecej handlarzy i wlascicieli takich domow z Europy, robia to niemcy i Holendrzy i inni biali.Bieda rodzocow i zacofanie jest powodem tragedii mlodej corki, i syna, , bo i tej praktyki w swiecie jest duzo.Temat ten jest jak woda i przypadkow w swiecie jest duzo , W latach 60 jak Turcy i Marokanczycy zaczeli przyjezdzac do Holandii, bylo wiele przypadkow , ze rodzice za !% tys, ( wowczas guldenow wydali za maz curke 14 latke , na 5 lat zeby Ci mogli zostac w Holandii na stale, po 5 latach rozwod i sprowadzali zony z krajow pochodzenia, Tragedie tych mlodych dziewczat i ich opwiadania jak byly traktowane i bol ktory sprawili im rodzice, sprzedajac ich po marne grosze, jest nie do opisania i nawet dzisiaj te konfrontacje sa straszne jak swoje zycie opowiadaja i dlaczego zycie ich dzieci jest odbiciem tej tragedii, i to jest wiek XXI, pozdrawiam serdecznie.

  • Właśnie Berto, wiek XXI, a handel dziećmi kwitnie i także w krajach jawiących się wysoką kulturą, praworządnością i demokracją. Szerzy się dziecięce niewolnictwo, sprzedaż do usług seksualnych, handlu organami…

 12. Ważny temat. Bezbronne istotki, które potrzebują opieki, wsparcia i pomocy a nie przemocy.Miejmy nadzieję, że kiedyś zostanie rozwiązany ten wstrząsający problem.A dzisiaj zapraszam na poranną kawę. Życzę udanej soboty – pozostawiam uściski i serdeczności

 13. Dziękuje za odwiedziny. Uwielbiam te nasze przedpołudnia. Od razu humor mi się poprawia gdy odbieram wiadomość i wiem że zasiadamy razem do wypicia kawy i do pogawędki.Sympatyczne przedpołudnieDziękuje za oddany na mnie głos, za wsparcie. Pozdrawiam serdecznie

  • Jak widzę w reportażach i czytam, sprzedawane są dzieci do usług seksualnych, pracy przymusowej, żebractwa, handlu narkotykami, a nawet sprzedaży organów. Także oddawane są w niewolę za długi. Dla mnie to jest niepojęte dzisiaj, średniowiecze jakieś zapanowało, czy co?

 14. Masz szczęście, że nie urodziłaś się w jakimś ekstremalnie muzułmańskim kraju, bo wielbłąd w hierarchii rodzinnej byłby przed tobą. No i bloga ładnego też by nie było !

 15. Pingback: Tytuły publikacji – lista alfabetyczna | alE blogowanie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s