Net potęgą jest i basta!

       Nie tak dawno do galerii „Kominka” trafił Paweł – Chełmianin mieszkający od wielu lat we Wrocławiu. Jego sentymentalny komentarz pod jednym ze zdjęć wzruszył mnie, tak zresztą, jak Paweł się wzruszył odnajdując w albumie „Moja Dyrekcja” ścieżki swoich młodzieńczych lat. Czyż net nie jest potęgą?

A ta ulica  służyła za tor saneczkowy w zimie – komentuje Paweł zdjęcie. Jechało się od wudeku aż do tego parkingu na samym dole. To była jazda. Z 200 metrów czystej przyjemności. Zaraz za tym domem był dla nas prawdziwy las…wręcz dżungla dla takich maluchów jak my. Teraz pozostały chyba tylko garaże 😦

– Nie Pawle… Nie same garaże… Owszem, poustawiano trochę blaszaków, ale skryte wśród krzewów i drzew. W dalszym ciągu przy domach mieszkańcy uprawiają ogrody. Ulica tonie w zieleni i kwiatach.

Aż mi się łezka w oku zakręciła… to przecież  tutaj (rozpoznaje Paweł ścieżki, po których biegał) spędziłem swoje dzieciństwo. Najfajniejsze lata swojego życia. Poznaję ten dom…tylko drzewa są jakieś większe. Ach te morwy….strasznie szybko rosną. Przez te kilkadziesiąt lat sporo urosły 🙂 Pamiętam, jak na tym podjeździe były jeszcze kocie łby. Moje okna były akurat po przeciwnej stronie, te ścieżki wydeptane dookoła domu już zarosły. Szkoda że w necie tak mało jest zdjęć tego osiedla. Niewidzianego 25 lat.
Po drugiej stronie ulicy na tym zdjęciu są dwie wysokie topole. Mam chyba dobrą pamięć jak na te 30 lat nieobecności w Chełmie 🙂

– Pawle z Wrocławia, miło, że moje zdjęcia wskrzesiły wspomnienie z dzieciństwa.  Przyjeżdżaj! Poodwiedzaj stare ścieżki. Tu akurat niewiele się zmienia, jakby czas zatrzymał się w miejscu, więc każde drzewo i krzaczek rozpoznasz. I morwy też posmakujesz.

Do Chełma wybieram się już naście lat. Niestety nie mieszka już w nim moja rodzina wiec ciężko się wybrać przez całą Polskę. A tak mało jest w necie zdjęć tego osiedla. Google aż się zapaliło od poszukiwań. Te zdjęcia to są chyba jedyne jakie mi się udało znaleźć. Mieszkasz chyba w Chełmie więc może jakbyś się baaaardzo nudziła i miała aparat fotograficzny pod ręką to może pstryknęłabyś jeszcze jakieś zdjęcia ulicy Czackiego? Ona jest mi najbardziej bliska sercu. W końcu na niej spędzałem cale dni. I w tym domu na zdjęciu.
A z ulicy Granicznej, chyba numer 17 (długi budynek w stylu całej zabudowy osiedla Dyrekcja Górna) mam zdjęcia, jak siedzę w wózeczku dziecięcym 🙂 Miałem wtedy 9 miesięcy. Tam tez mieszkałem kilka lat.

       Postanowiłam wyruszyć z aparatem fotograficznym  na ścieżki Pawła.  Fotografie nie chciały się udać. Najpierw burze i deszcze… Potem… Nieustannie złe oświetlenie. Wiadomo! Kiepskiej baletnicy przeszkadza rąbek spódnicy. Nie jest jednak łatwo fotografować, gdy głębokie cienie „dżungli” (jak nazwał Paweł gąszcz drzew i krzewów) graniczą z ostrym słońcem odbitym od białych ścian domów. Taki już urok Pawełkowej uliczki.
Podczas wędrówki trafiłam na studzienki i hydranty z unikalnymi klapami i zasuwami. Sfotografowałam je, jako ciekawostkę. Może sprawię tym przyjemność dzisiejszym dziadziusiom, kiedyś młodym chłopcom, którzy chętnie bawili się tymi zasuwami. Pamiętam, jak hydranty czy studzienki otwierali przy pomocy pogrzebacza. Nie! Nie w „ramach wandalizmu”. Zawsze niezniszczone wracały na swoje miejsce.  Świadczy o tym istnienie ich do dziś. Ciekawie wyglądają otoczone współczesną kostką. Sprawiają wrażenie, jakby cieszyły się szacunkiem i przydatnością.

Topoli – niestety nie znalazłam. Zapytałam sympatyczną panią, gdzie się schowały przede mną? Okiem „znawczyń” stwierdziłyśmy, że to… To na pewno Pawełkowa topola! Zrobiłam więc jej zdjęcia. Kiedy odeszłam już spory kawałek drogi, pani dogoniła mnie z wiadomością, że topole zostały wycięte, bo zagrażały liniom elektrycznym. Cóż za miła osoba! Tak się przejęła moim poszukiwaniem drzew, że aż przeprowadziła szybki wywiad wśród starszych mieszkańców..
Wprawdzie zdjęcia nie bardzo się udały, ale dodałam je (z dzisiejszą datą dla odróżnienia)  do albumu Moja Dyrekcja/Album „Moja Dyrekcja” wraz z komentarzami Piotra został zlikwidowany przez Onet.pl/. Zapraszam do obejrzenia tutaj.  Chełm, ul. Graniczna i Czackiego:

Jak zrobię lepsze, to wymienię. Myślę, że trzeba poczekać do jesieni, bo teraz wszystko tonie w zieleni i poza nią nic więcej nie widać, a szczególnie uroczych przedwojennych budynków stylizowanych na barokowe dworki.

Pawełkowe ulice, a szczególnie Graniczna, nie wyglądają najlepiej. Nawierzchnia podziurawiona, nowy chodnik tylko po jednej stronie.

Za to mieszkańcy ulicy Czackiego doczekali się centralnego ogrzewania z miejskiej ciepłowni. Prace mają być ukończone przed rozpoczęciem sezonu grzewczego. Osiągnięcie XXI wieku?

Cicho… spokojnie… zielono…
A gdzie są dzieci? Nie spotkałam bawiących się dziewczynek, ani wydeptujących ścieżki chłopców.

Dodatek specjalny, 10 sierpnia 2010 r.

Nie wiem, czego we mnie więcej – strażaka, reportera czy kota dachowca? Tak mnie zafascynowało to fotografowanie (pierwsze w życiu „zlecenie” przecież!), że musiałam się wdrapać, by zrobić też zdjęcia z góry.

PIC04491

Chełm, ul. Czackiego od strony ogrodów.

32 uwagi do wpisu “Net potęgą jest i basta!

 1. Dobry wieczor Elu, popatrz ludzie mieszkaja w Polsce, ale zagonieni pracą, obowiazkami dnia codziennego, a tęsknią do miejsc dzieciństwa i młodości.Wiec coż powiemy my, tyle km od kraju?Kiedyś znajoma pyta – co Ty robisz w Polsce po 2-3 razy w roku, mnie wystarczy w wakacje.Elu ja jestem szczęśliwa, jak pobiegam po lasach, łąkach, nawącham się zapachu ziół, zapachu grzybów w końcu sierpnia unoszący się w lesie, widok saren przy karmnikach, nie ma piękniejszego miejsca jak Tatry we wrześniu, czy zapach chryzantem połączony z zapachem palących swiec 1 listopada….. Zamykam oczy i puszczam wyobraźnie w ruch…..Nie dziwie się takim wpisom, tęsknimy za tym co nie wroci, ale przecież bylo naszym udzialem, obecnościa, młodościa. Pomarzyc każdy może, jeszcze raz, i jeszcze raz…to jedyna rzecz jakiej żaden zlodziej nam nie ukradnie.Milego wieczoru

  • Dokładnie tak Elizo. Ludzie tęsknią, wspominają… ale nie mają czasu lub sposobności odwiedzić miejsca z dzieciństwa, swojej młodości. Dlatego pomyślałam właśnie o potędze Netu, w którym niemal wszystko można znaleźć.Fakt, że to nie to samo, co osobista wizyta – z zapachami, które tak chłoniesz…

 2. Bardzo ciekawa historia. Wyobrażam sobie jak przyjemnie Panu Pawłowi odnaleźć dawne ścieżki tu i teraz na ekranie monitora. Wykonałaś dziś świetną pracę reporterską. Obejrzałam ponownie Twoja Dyrekcję i ponownie mi się spodobała. A studzienki to wprost kuriozum…. powinny trafić do Muzeum.Są piękne !Uroczy jest też twój Chełm.

  • Bet, też pomyślałam o muzeum jako godnym miejscu dla tych studzienek i zasuw wodnych, choć na ulicy też ładnie się prezentują. Żeby tylko nie „wsiąkły”.Dziękuję za uznanie dla reporterskiej roboty:)

 3. Internet z jednej strony jest niezwykle przydatny i nie wyobrażamy sobie bez niego życia; z drugiej strony niektórym ludziom wyrządził wiele krzywdy. Też z wielkim sentymentem oglądam na NK zdjęcia z moich szkolnych czasów.Pozdrawiam.

    • Anno, celowo nie napisałam, gdzie się wdrapałam, bo pomyślałam sobie, że będzie to zagadka dla Pawła. Szepnę Ci tylko na ucho, że to nie góra była miejscem fotografowania „z góry”, a strażacy i koty dachowce chodzą czasami po dachach :)))

  • Jerzy, czytam Twe komentarze na onetowych blogach i zauważylam że masz jakiś specjalny dar wyrażania mysli, są krótkie, życiowe i bardzo często trafne, jak i dowcipne. Przyjemnie sie czyta takie wpisy.Pozdrawiam

 4. alEllu, piękne te zdjęcia i piękny gest dla wirtualnego znajomego. Internet to potęga. Poróżnia, godzi, sprzyja przyjaźniom i waśniom. Częściej jednak godzi!! Daje wielkie możliwości. Czasy gdy radio było wynalazkiem wydaja się tak nieodległe!! Pamiętam, gdy byłam dzieckiem to myślałam,że tam siedzą malutkie ludziki. Serdecznie pozdrawiam

  • Anafigo, a ja w dalszym ciągu myślę o ludzikach, ale już nie w radiu, a w komputerze. No bo kto tam to wszystko, co wrzucam do komputera sortuje, przenosi, pisze i rysuje? :)))

 5. Witaj. No poatrz mamy wspolnego krajana. Paweł mieszka teraz w moim mieście a kiedyś mieszkał koło Ciebie. Często wraca się do beztroskich wspomnień z dzieciństwa. I pomyśleć, że sprawiły to zdjęcie odnalezione przypadkowo w internecie. Pozdrawiam

  • Kolekcjonerze, świat jest jednak mały i wcale bym się nie zdziwiła, gdyby się okazało, że z niektórymi osobami, z którymi stykamy się w sieci, znamy się osobiście.

 6. Witaj Elu, to wspaniale, że dawny Chełmianin cię zmobilizował do zrobienia zdjęć twojego miasta. Dzięki temu wszyscy możemy popatrzeć na jego uroki. Tchnie z niego taki spokój, urocze domki wśród zieleni.

  • Ta dzielnica jest faktycznie spokojna i nie zanosi się, że będzie inaczej. Jest zabytkiem urbanistycznym i konserwator nie pozwoli postawić żadnych marketów, stacji benzynowych, barów ani nawet innych budynków mieszkalnych… Dzięki temu jest spokój i dużo zieleni.

 7. Ja dałem ten wpis z potrzeby serca i obowiązku. Napisałem tylko prawdę. Ale też tylko 1% tego co widziałem w dzieciństwie i to co przeżyłem w czarno-białych czasach.Dziadków miałem przewspaniałych!Za częste przypominanie też dobre nie jest, bo można popaść w nostalgię.A żyć trzeba teraźniejszością…..Mam jeszcze sporo polanów na przyszłość….i marzeń też…czego i Tobie życzę.Vojtek,marzenia i plany.

  • Vojtek, odrobina nostalgii nie zaszkodzi, byle, tak jak mówisz, nie zawładnęła całkowicie życiem. Iść do przodu trzeba, i planować trzeba, i pomarzyć także…

 8. Jak widać bardzo porządni ludzie mieszkają w Chełmie. Że też to piękne zabytkowe wieko od studzienki tyle lat się uchowało .:)Ależ Paweł miał szczęście, że spotkał Twoje zdjęcia.Pozdrawiam:)

  • Patmar, no właśnie ja zachodzę w głowę, jakim sposobem tyle lat przetrwały te pokrywy studzienek… Mieszkańcy, jak mieszkańcy, ale… żadne remonty dróg i chodników tego nie zlikwidowały i nie zakryły??? Może są pod ochroną konserwatora?Ciekawe, czy Paweł je pamięta? Jeszcze go chyba nie było tutaj, bo nie odezwał się.

 9. Odkładałem ten komentarz, bo jest on lekkim dysonansem. Wspomnienia są piękne, i tylko nasze. Ale niestety powrót w te miejsca ZAWSZE zmienia nasze pierwsze odczucia i wyobrażenia. Zmienia i na gorsze, i na lepsze, bardzo rzadko pozostawia nienaruszone, a jeszcze rzadziej je wzmacnia. Nawet jak się uda odnaleźć te same miejsca, kolory, i zapachy, to klimat i atmosferę „tamtych czasów” trzeba już sobie odtworzyć i dodać z pamięci. Dlatego ten obszar doznań zawsze traktuję z niezwykłą ostrożnością. A zdjęcia fajne, bedą jeszcze cenniejsze jak zrobisz mu późną jesienią, albo wczesną wiosną kiedy nie ma liści. Paweł będzie sobie na podstawie terenu odtwarzał resztę.

 10. To zdjęcie jest zrobione z dachu WuDeKu. Ja niestety nie miałem odwagi się tam wspinać gdyż bylem wtedy małym brzdącem. Chełm pamiętam od 3 do 15 roku życia i to był wtedy ostatni rok kiedy go oglądałem.Teraz mam 44 lata i ciągle się tam wybieram 🙂 Bo ta cała dzielnica jest jak z bajki. Cicha, senna i przepiękna. Podeśle Eli kilka zdjęć na których mam 9 miesięcy oraz 4 latka. Widać na nich jak ul. Graniczna się bardzo zmieniła, Drzewa wzdłuż domu to powbijane paliki i metrowe gałązki…..a teraz są wysokie aż po dachy. Bardzo dziękuję za prześliczne zdjęcia. Dla niektórych to chyba narażałaś życie 🙂

  • Pawle, bez przesady z tym narażaniem życia hi hi… Tam jest taki ruch samochodów, że zupełnie spokojnie można spacerować środkiem ulicy i fotografować.Z przyjemnością obejrzę Twoje perełki fotograficzne i z góry za nie dziękuję 🙂

  • Paweł, nie wiem, czy zauważyłeś, ale jak wejdziesz w mój profil (na górze po prawej stronie – niebieski napis ‚alElla’ z malutkim zdjęciem na białym prostokąciku), to te same zdjęcia będziesz miał w dużym formacie.

 11. Może napisze teraz o tych domkach na osiedlu Dyrekcja Górna. Gdyby dzisiaj budowano takie luksusy dla ludzi:) Wchodziło się po schodkach od ulicy. W środku wielki przedpokój i dwa pokoje z oknami na ulice. Po lewej i prawej stronie. Dalej drugi przedpokój pod katem 90 stopni a z niego przejście do toalety (oddzielnej), wielkiej łazienki z dużym oknem, prze ogromniastej kuchni z piecem, spiżarnią i oddzielnym wejściem z boku domu. Było tez wejście do największego pokoju….coś jakby salonu. A stamtąd wyjście na werandę wielkości małego pokoju z przepięknym widokiem na ogrody. Każda rodzina miała przynajmniej ogródek 50 na 50 metrów. Miało się tez piwnice ok 50 m2 która była podzielona na dwie części. Mieszkanko marzenie. Po wojnie podzielono to mieszkanie na dwa mniejsze cienkimi ściankami działowymi z dykty z oddzielnymi wejściami. Z boku domu była klatka schodowa z piwnicami i z dojściem do kuchni na parterze i dwoma mieszkaniami na pierwszym pietrze. Być może te dwa mieszkania na górze to tez było kiedyś jedno wielkie ale niestety tego już nie wiem.

  • Bardzo dziękuję za ten komentarz wzbogacający wiedzę. Dodać jedynie wypada, że każde mieszkanie miało dwa wejścia, bo jedno – to od strony podwórka – przeważnie przez mały korytarzyk lub bezpośrednio do kuchni było dla służącej, a od ulicy dla „państwa” 🙂 I niech nikt nie myśli, że to były domy dla jaśnie państwa. Budowano je dla kolejarzy, a jak kolejarz – to znaczy, że stać go będzie na gosposię.Chyba za Bieruta dzielono te mieszkania w ramach akcji zagęszczania dużych mieszkań.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s