Duch profesora powraca…

       Któż nie pamięta programu telewizyjnego ‘Piórkiem i węglem’, w którym starszy pan  na białych planszach tworzył węgielkiem architektoniczne etiudy, a przy tym opowiadał z hrubieszowskim zaśpiewam o krużgankach… portykach… stiukach…  Chociaż w programie nie było żadnych elementów show, to wzbudzał zainteresowanie i miał ogromną widownię. Profesor Wiktor Zin (1925-2007)  – autor tych niezwykłych etiud, monotonnie, ale bardzo ciekawie – w formie gawędy –  opowiadał także o sztuce, zabytkach, wiejskich chatach, a nawet starej lokomotywowni w Chełmie.

Byłam dumna, kiedy znany profesor pochodzący z Hrubieszowa – okolic leżących w obrębie tych samych Grodów Czerwińskich co Chełm – przyjechał do mojego miasta.

_rycina1_chelm

Profesor Wiktor Zin dokonał rekonstrukcji Chełma, a także odsłonił pozostałości zamku księcia Daniela na Górze Chełmskiej. Chodziliśmy tam, by zobaczyć zamkowy mur. Dużo mówiło się o trwałym wyeksponowaniu znaleziska. Z czasem włodarze miasta wykop profesora Zina zasypali wraz… z pamięcią o niezwykłym odkryciu. Jak przez mgłę przypominam sobie, że widziałam fragment muru zamkowego z niebieskiego kamienia. A może to czas zamalował pamięć na niebiesko? Już niedługo się o tym przekonam. To, co zostawił Wiktor Zin niedokończone z powodu czyjejś  nieprzychylności i braku pieniędzy na dalsze prace, powróciło bumerangiem. Do Chełma zjechali archeolodzy! Już pracują! Kopią!

Wraz z nimi, wprawdzie tylko duchem i dziełem, ale powrócił w te strony profesor Zin.  Zaczęło się znowu o nim mówić i pisać. Szkoda, że tego nie dożył.  A może to jego duch sprawił, że wznowiono rozpoczęte przed laty prace? Może  Duch Wiktora Zina siedzi na starym kamieniu, patrzy i się cieszy? A może nawet postraszy trochę dla zabawy młodszych odkrywców? Uuu! Chuuuuuuuuuuu!

Wiktor Zin opowiadał o Chełmie jako mieście barwnej historii odbitej jak w lustrze w jego budowlach, obyczajach i niezwykłym klimacie miasta. Tu książę Daniel Romanowicz wybudował zamek, który stał się główną siedzibą  króla Rusi, bo w 1253 roku tym tytułem Daniel został obdarzony. Ze swej rezydencji w Chełmie – położonej na najwyższym wzniesieniu – rządził ziemiami Rusi Halicko – Wołyńskiej. Obecnie to wzniesienie mieszkańcy nazywają Górą Zamkową lub Katedralną. Dominuje nad nią relikt średniowiecznego grodziska – ziemny kurhan, a także niedawno wkopany na szczycie ogromny krzyż.

grzyżna wysokiej górce

U podnóża archeolodzy odkrywają aktualnie pozostałości zamku Daniela. Może pracami kieruje Duch profesora Wiktora Zina? Uuuchuuuuuuu!

Ci, którzy opuszczają Chełm zakończą wędrówkę w Chełmie,

Ci, którzy zostają w Chełmie są już tam na pewno.

Wszystkie drogi prowadzą do Chełma,

Gdyż cały świat to jeden wielki Chełm. (Isaac Bashevis Singer)

__________________________________

~Iwona
czwartek, 24.09.2015. o 13:50

takie małe sprostowanie: ten kopiec z krzyżem na Wysokiej Górce nie jest kurhanem (kurhan to dawna forma grobu, pradziejowa i wczesnośredniowieczna). Kopiec współczesny został usypany w miejscu mniejszego, wzniesionego w 1918 r., również z krzyżem, jako Kopiec Niepodległości, tu, gdzie stała XIX-wieczna cerkiew pw. Cyryla i Metodego. Wzniesienie, na którym w XIII w. Daniel wzniósł swój pałac i cerkiew pw. św. Jana Złotoustego, była znacznie niższa niż obecnie. Jan Długosz twierdzi, że było tu wcześniej słowiańskie grodzisko.
A chełmski biały niedźwiedź to niedźwiedź brunatny, który chowając się w podziemiach kredowych, po prostu się ubrudził;)
Prof. Zin nie był pierwszym, który badał Chełm. Był nim w 1901 r. rosyjski architekt Petro Pokryszkin, który też zawitał do Stołpia.

73 uwagi do wpisu “Duch profesora powraca…

 1. „Piórkiem i węglem”….taki był tytuł programu i zachwycał niezwykłym talentem rysownika. Był też świetnym gawędziarzem – bo te jego opowieści to właśnie gawędy ilustrowane powstającymi „na żywo” rysunkami.Zarówno gawęda jak i rysunek węglem – oba te gatunki sztuki – odeszły do historii…. ale może wraz z Duchem Profesora powrócą ???????Tego Ducha trzeba pielęgnować, dobrze odżywiać i dać się postraszyć aby nie odleciał !Kto wie co jedzą Duchy ????ps jak pięknie wygląda Krzyż ..solo, bez „obrońców”…..

  • Droga Bet, wszystkie duchy stacjonujące w Chełmie zapewne jedzą serki „Bieluchy”. Bieluch to też duch.Co zaś się tyczy ginącej sztuki, umiejętności czy zawodów, to wspaniały temat na „pogadajmy o peerelu” :)Krzyż faktycznie wygląda pięknie, choć stawianie jego nie obyło się bez komplikacji. Nie! Nie! Nie ma lekko. Broniono średniowiecznego kurhanu, którego strukturę miało zniszczyć stawianie krzyża. Polacy muszą czegoś nieustannie bronić?

 2. Zin był nie tylko gawędziarzem i rysownikiem, On był tak jak to : „3 w 1”, bo jeszcze dodatkowo był wspaniałym narratorem. Potrafił JEDNOCZEŚNIE wykonywać wszystkie trzy czynności. Dzisiaj, aby to osiagnąć to trzeba by wielokrotnie nagrywać te same fragmenty programu. A Zin, nic sobie z tego nie robił, nawet jak mu się kreda złamała, to też potrafił to wmiksować do gawędy. Skąd się biorą tacy geniusze? Chyba też dzięki niemu pasjonuję się grafiką komuterową.

  • Anzai, to trzeba koniecznie uzupełnić WIkipedię. Tam jest jedynie wpis /”Program polegał na tym, że prowadzący przybliżał widzom osiągnięcia architektury polskiej i zagranicznej, ilustrując jednocześnie wykład rysunkami węglem”/ absolutnie nie oddający geniuszu „Piórkiem i węglem”.

 3. Witaj Eluniu, to był wspaniały cykl programów. Zawsze z podziwem patrzyłam, jak spod kawałka węgla wyrastało to wszystko, o czym. prof. Zin opowiadał. Był „kopalnią wiadomości” o architekturze, tej bardzo dawnej jak i tej nam bliższej, tłumaczył szczegóły wykonania różnych detali architektonicznych, a wszystko to było wkomponowane w otaczający dany obiekt krajobraz. Poza zadziwiającą mnie łatwością rysowania, imponująca była również szybkość. Fakt, niektóre plansze były już nieco przygotowane, ale to wszystko, na co profesor chciał zwrócić nasza uwagę, wytłumaczyć nam,było rysowane na żywo. Ogromnie żałuję,że TV nie sięga do swoich zasobów archiwalnych i nie wznawia wielu wartościowych pozycji.Miłego, 😉

 4. Programy prof. Zina pokazywały, że nawet bez wielkiej techniki, komputerów można zrobić przyciągający uwagę program.A badania archeologiczne w Chełmie to ciekawe. Jeździ się na wykopaliska za granicę, a tu nasza ziemia kryje też niezbadane miejsca.

  • To prawda. Jechałam w jakimś kraju na wycieczkę wiele kilometrów za wiele dolarów, a pokazano tylko małą dziurę w ziemi, w której były dwa kamyczki. Przewodnik poświecił świeczką dla lepszego oglądu i roztoczył długą opowieść o potędze TEGO zamczyska i jego władców. Czasem tak pędzimy gdzieś… A u nas tyle skarbów…

   • A odpowiednio o to zadbać, wyeksponować, zamieścić w przewodnikach w obcych językach, dać informacje w sieci, i do nas mogliby się zjeżdżać. A jeszcze wytworzyć jakąś romantyczną legendę, zorganizować restaurację z przysmakami z dawnych czasów i miasteczko mogłoby zarabiać. Ale wiesz, to trzeba by inicjatywy i braku biurokratycznych przepisów. Bo u nas pomysł to można mieć, ale co z tego, jak się rozbije o biurokrację (teraz to i dodatkowo unijną) i brak pieniędzy.

    • Mario Dora. Legend to nawet nie trzeba wytwarzać, one są gotowe, jak choćby ta o duchu Bieluchu czy trzech dębach i białym niedźwiedziu w herbie miasta: http://wwx.pl/3H Miejscowy poeta i pisarz Longin Jan Okoń wydał książki pt. ,Legendy Chełmskie’, ‚Opowieści niedźwiedziego grodu’ i ‚Ludowe zagadki chełmskie’ . A’propos zagadek – skąd tutaj biały niedźwiedź? Przecież biały – to polarny. Tu raczej mógł występować niedźwiedź brunatny…Najważniejsze, aby nie wtrąciła się, jak do wszystkiego prawie, polityka historyczna… Z biurokracją urzędniczą jeszcze można jakoś sobie poradzić.Mam nadzieję, że tym razem nie zasypią tego, co odkopują.

 5. Nawet Olsztynowi, Elu, prof. Zin się przysłużył. To jego „rysowanie na ekranie” uratowało piękną willę właścicieli Tartaku Raphaelsonów, stojącą „na drodze” przejazdu prominentów partyjnych wizytujących moje miasto. To jego apele w TV zapobiegło jej rozbiórce. I… stoi ona do dzisiaj.Pozdrawiam!

  • No proszę, Jerzy. Gdybyśmy i teraz mieli takiego głównego architekta krajowego. Nie dalej, jak wczoraj zauważyłam, że rozebrano u nas zabytkowy budynek drewniany, a w jego miejsce postawiono nowoczesny. Z jednej strony to dobrze, jak miasto rozwija się, ale nie można burzyć zabytków tylko dlatego, że stoją na atrakcyjnej dla biznesu działce, albo na drodze przejazdu prominentów.

 6. Witaj. O tym profesorze wiele dobrego słyszałem. Niestety nie pamiętam go wcale z telewizji. Widać bylem po prostu za mały. Każde nowe odkrycie powoduje, że dowiadujemy się czegoś nowego. Dlatego warto to nagłosnić. Pozdrawiam

  • Kolekcjonerku witaj, szkoda że nie widzialeś tych programów, Ty jako historyk wiele straciłeś, no i szkoda ze nie jesteś z Lublina, bo mógłbyś zaległości nadrobic LOL, TVPLublin nadawała „Piórkiem i węglem”, chyba do marca tego roku. Pozdrowka

    • alEllu, ja TVPLublin nie mam ale wyczytałam w Wikipedii „Gościł na antenie co dwa tygodnie, poczynając od roku 1963 przez blisko 30 lat. Program polegał na tym, że prowadzący przybliżał widzom osiągnięcia architektury polskiej i zagranicznej, ilustrując jednocześnie wykład rysunkami węglem.Do niedawna – do marca 2010 – program ten był nadawany jeszcze przez oddział regionalny TVP w Lublinie.”

  • Toteż i dlatego nagłaśniam Kolekcjonerze, jeśli w ogóle ten skromny „kominek” za odpowiednio nośny ‚nagłaśniasz” można uznać ;)Poszukaj na youtube, może tam znajdziesz jakiś filmik. Warto poznać prof. Wiktora Zina. To Architekt Piękna!

 7. Teraz dopiero odkryłam głębię słów cytowanych na zakończenie notki : „”cały świat to jeden wielki Chełm”….Bo przecież na całym świecie tak podobnie toczy się życie. Ludzie mają podobne troski i radości.Rodzą się i umierają ….a więc tak naprawdę nie jest ważne miejsce. Ważne jest istnienie….Ach… ale się wymądrzyłam ! Ale te słowa tak mnie zachwyciły…

 8. Witaj Elu, pomimo wielu sukcesów w świecie architektury sakralnej, muzeów, teatru czy opery tak w kraju jak i zagranicą – nigdzie prof.Zin nie zdobyl takiej slawy i ogólnej sympatii jak w przez wiele lat prowadzonym przez siebie programie „Piórkiem i Węglem”. Myślę ze nawet gdyby nie było wizji nikt inny niż prof. Zin nie potrafilby tak opowiadac o architekturze Polski, równocześnie ją malując lub szkicując, no i ten jego specyficzny akcent… No i jakie były wartościowe programy w TVP kiedyś, dziś to „szmira dla ubogich”, a tak niektorzy narzekają na PRL, a jak sie bliżej przyjrzec wiele rzeczy wartościowych dzialo się na naszych oczach. PRL to nietylko komuniści, to reszta, ktora żyla i oddychala spragniona kultury i jakoś udawało się zaspokoic te pragnienia. A dziś co jest? Opera? feee Operetka oooo przeżytek, Lady Gaga ooooo yes yes…. Wolę wczoraj….pozdrawiam niedzielnie, ładne te Twoje opisy.

  • Elizo, ładnie i trafnie to ujęłaś. Każda epoka ma przecież swoje piękne strony i nieprzemijające wartości. Kwestia tylko tego, co ludzkość bardziej wyeksponuje dla pamięci potomnych („Miód spijają pszczółki i motyle, a pająki jady”) . Tak i PRL to lata ogromnego dorobku w wielu dziedzinach…

 9. Witam,Elu.Singer,to jeden z moich ulubionych pisarzy.Pisał o Chełmie,ale o Lublinie również.Profesor Zin rysował kapliczki.Wyobraź sobie,że On pierwszy uświadomił mi,że nigdzie na świecie czegoś podobnego nie znajdziemy.Dzięki za to wspomnienie i przypomnienie,ponieważ po śmierci,tak jakby zapomniano o Profesorze.Zdróweczka życzę.Jakub

 10. Elu, nawet nie wiesz jak się cieszę, że przypomniałaś postać Profesora Zina. Miło jest powspominać tego nietuzinkowego Człowieka w gronie ludzi z tego samego pokolenia , pamiętających program „Piórkiem i węglem”.

 11. Elu.Może w Meksyku jest coś…Nie,to co innego.Takich cudowności jak u nas nie ma nigdzie.Naprawdę.Tamtym razem życzyłem zdrowia,a teraz dużo szczęścia.Jakub :-))))

 12. Wielce interesujące przypomnienie profesora Zina, któregom poznał osobicie w jednej z kawiarni na krakowskim rynku, gdy zajmował swoje ulubione miejsce przy, już nie pomnę filiżance herbaty czy kawy.A jeśli chodzi o Chełm, to rzeczywiście ma swój urok jako dzisiaj miasto kresowe i efekty wykopalisk, jak mniemam, przysporzą mu splendoru,pozdrawiam

  • Przydałby się splendor… Ważna także nauka i historia…Mam nadzieję, że tym razem wykorzysta się szansę, aby zachować i wyeksponować te wczesnośredniowieczne zabytki na Górze Chełmskiej. Archeolodzy mówią, że korzenie drzew zrobiły tam ogromne spustoszenia, a już tyle lat temu można było wyciąć niektóre drzewa, skoro prof. Zin powiedział, jaki skarb tam się znajduje.

 13. Zin był wspaniały. Dobrze, że napisałaś o nim. Jego „zationgający” charakterystyczny głos jeszcze brzmi mi w uszach, kiedy go sobie przypominam. No, i ten twój Chełm razem z tą postacią bardzo pasuje. A ten Isaack Singer to chyba też twój ziomek, ale nie przyznawaj się do niego, bo „prawdziwi…” mogą ci krzywdę uczynić.

   • A jeszcze powiem Ci Heny na ucho, że wśród starszych mieszkańców Chełma krąży wieść, że profesor Zin podczas swoich prac badawczych w Chełmie zauważył, że drewniane wały grodu chełmskiego są takie same jak w Gnieźnie. Ale nie pozwolono tego rozgłaszać, bo akurat radziecki (obywatelstwem) badacz historii Rapaport napisał, że Ziemia Chełmska – to tereny rdzennie ruskie.

 14. Mam nagranych kilka programów Profesora. . Dla wnuków. Dziś tego nie docenia ale moze kiedyś . Mam też jego książki . Pozdrawiam serdecznie i gorąco. Vale!

  • Babciu Baribie, a masz możliwość, aby przerobić to na formę, którą dałoby się wstawić na youtube? Ja nie miałam niestety możliwości nagrywania w tym czasie, kiedy program „Piórkiem i węglem” był emitowany. Ogromnie żałuję, bo nasza telewizja powtarza w kółko Macieja wszystko, tylko, nie to, co najbardziej wartościowe.

 15. Witaj alEllo Droga, dziekuje Ci za wspomnienia Polski z ktorej ja jestem dumna, wspomnienia moich lat mlodych jeszcze w kraju i za wspomnienie sympatycznego a jakze kochajacego ten kraj prof. Zina, ktorego glos i wspaniala reke artystyczna pamietam jeszcze dzisiaj, To jest moja Polska i oby te wydarzenia i Duch profesora pozwolily od nowa zasiac szlachetnosc i dume w sercach dzisiejszego pokolenia.Dziekuje Ci raz jeszcze i serdecznie pozdrawiam oraz wszystkich Twoich gosci.

  • …Może opowiadanie o tym, co dobre i wartościowe zasiewa szlachetność? Może ona znowu wykiełkuje? Polacy to przecież wspaniały naród, tylko chwilowo się trochę pogubiliśmy…Miło mi Berto, że „kominkowe opowiastki” wskrzeszają Twoje wspomnienia z Polski. Pozdrawiam serdecznie!

 16. Program profesora Zina chyba wszyscy wspominają z sentymentem. Czekało się na jego emisję jak np. na czwartkową „Kobrę” czy „Pegaza”. Nie było wtedy dużo programów, ale każdy był bardzo dobry. Właśnie wtedy telewizja spełniała swoją edukacyjną misję. Czy kiedyś wrócą te czasy, aby państwowa telewizja uczyła, a nie tylko bawiła głupkowatymi programami?Pozdrawiam.

  • Anno, święta racja z tą telewizją. Przyłączyłam się do protestu w sprawie telewizji. Na górze po prawej stronie jest link PROTEST. Polecam tekst, który znajdziesz pod tym linkiem.Zresztą tu też dla wygody podam adres: http://wwx.pl/3Z

 17. Witam, Elu.Wiesz,rozejrzałem się dzisiaj po blogach.Potem chciałem znaleźć postać profesora Zina.Ale to,co zobaczyłem,wertując internet-przeraziło mnie.To jest jedna wielka prywata,pomijając tych malutkich oczywiście,którzy mają być potencjalnymi ofiarami.Myślę,że warto w końcu o tym napisać.Co sądzisz o czymś takim?Pozdrawiam.Jakub

  • Jakubie, blogi z definicji są prywatne. To przecież rodzaj pamiętnika, tylko publicznego.Nie zrozumiałam o jakich i czyich ofiarach wspominasz, więc nie umiem powiedzieć, co sądzę…

 18. Elżuniu,tak pięknie opowiadasz o Swym mieście,że kiedyś chyba postaram się odwiedzić. Może wtedy spotkam gdzieś na drodze Kogoś w Chełmie? (strażackim..). Z płomiennym pozdrowieniem..

  • Cichy… poczucia humoru Ci nie brakuje:)Fajne jest to skojarzenie chełmsko – hełmowe :)))Za płomienne pozdrowienia dziękuję… choć powiem szczerze, że wolę bezpieczne klimaty…Pozdrawiam serdecznie!

 19. Eluniu.napiszę Ci o tym jutro.Tutaj chodzi o zarabianie pieniędzy poprzez reklamę.Ale jest to zakamuflowane i strasznie kłamliwe.Pod pozorem normalności robi się coś,co jest blogiem reklamowym.Robią to ludzie znani,ale my nie musimy ich koniecznie znać.A w internecie jest dziesięć stron na ich temat.Chciałabyś w każdy weekend jeździć do Paryża?Ale tutaj nie chodzi o kasę tylko oszustwo,które trudno rozpoznać.Dałem się trzy razy wciągnąć.O mało nie kupiłem produktu.Pozdrawiam.Jakub

  • Słyszałam o blogach reklamowych.Na naszych blogach też są reklamy i nic na to nie poradzimy. Podobno niektóre portale nie dają reklam na blogi. Gdybym wcześniej o tym wiedziała, przeniosłabym się z Onetu i WP, ale już za późno, za dużo roboty, żeby przenieść tyle tekstów i zdjęć wraz z komentarzami, które są dla mnie ogromnie cenne.

   • Witam Cię Elu.Można to wydrukować.Ot,co.Nie,do tych zwykłych reklam,to można się przyzwyczaić,bo są one wszędzie.Poza tym tamte blogi nie mają wzięcia…Tutaj chodzi o to,że taka osoba stara się z człowiekiem zaprzyjaźnić.Pisze,jaki jest inteligentny,mądry,nawet skomentuje z jeden wpis,a potem cap,kupuj .Tylko robi to w formie pokrętnej.I jest osobą bardzo znaną w Polsce.Trzeba uważać.Koniec tematu.Ja cieszę się,że znam taką Elę-Grycelę i od dzisiaj piszę na temat.Trzymaj się,Eluniu.JakubPS.Ja koło O.Rydzyka nie stanę,bo też myślałem o przeniesieniu się z WP.

    • Jakubie, właśnie już się przyzwyczaiłam. Zresztą przecież dostaję za darmo miejsce na serwerze :)A wiesz, niedawno otrzymałam maila od jakiegoś sklepu internetowego, żeby na blogu zamieścić link do nich, ze „świetną” propozycją robienia w zamian u nich zakupów promocyjnych hi hi. A… w umotywowaniu „pochwałę”, że mój blog doskonale wpisuje się w ich misję… cha! cha! cha! Czyż pomysłowość ludzka nie nie jest wspaniała???

 20. pamiętam te programy. Z wielką uwagą słuchałam jego wykładów. To samo było z programem Szymona Kobylińskiego. A z innej beczki – wspaniale o zwierzętach opowiadał Michał Sumiński. Teraz jego córka (tak sądzę) przejęła pałeczkę.

  • Pamiętam Szymona Kobylińskiego. Należał do tych najbardziej rozpoznawalnych postaci telewizyjnych. Od początku istnienia Telewizji Polskiej prowadził ilustrowane gawędy. Swoje rysunki publikował w „Szpilkach”, „Przekroju”, „Kulisach”…Jest też autorem wielu książek, w tym szczególnie mi bliskiej „Krótka o hymnie, orłach i barwach gawęda”.

 21. No i dobrze,Eluńka.Moja mama ma na imię Elżbieta.Czekam na nowy tekst z wielkim utęsknieniem.Może dzisiaj ja coś napiszę.Życzę miłych chwil w dzisiejszym,kończącym się dniu.JakubI zostawiam tyle uśmiechu,o :-))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))

 22. Profesor Zin był osobowością i dlatego jego program był wyjątkowy. Dobrze, że ktoś poszedł po rozum do głowy i wrócono do odkrywania tego co on zaczął. Dziedzictwo powinno mieć swoje miejsce w historii byle nie było przeinaczane i używane do złych celów. Pozdrawiam

  • Czarny Ptaku, tak, prof.Zin to niezwykła osobowość, a „Piórkiem i węglem” obejrzałabym jeszcze raz – wszystkie odcinki.Szkoda, że nie sięgają po stare – znakomite programy, tylko nieustannie karmią show z miernotami w roli gwiazd…

 23. Elu, wracam po długiej przerwie. Ja także pamiętam i miło wspominam program profesora Zina. Bez wyszukanych efektów, dzięki swym talentom plastycznemu i oratorskiemu przyciągał tylu widzów przed telewizory. Ale czy teraz w epoce efektów rozmaitych i różnorodności oferty telewizyjnej, też tak by było. Czy przypadkiem nie mógłby w ogóle zaistnieć dla szerszej publiczności zepchnięty na późne godziny emisji w kanale dostępnym w kablówce?

  • Ja myślę, Nolu, że teraz telewizja w ogóle nie jest zainteresowana takimi wartościowymi programami i osobowościami. A może to telewidzowie chcą mierności, bo łatwiej się z nią utożsamiać? Nie wiem… Eeeeee… chyba nie! Człowiek przecież dąży, by równać w górę, a nie w dół… Zupełnie nie wiem, już co myśleć…

 24. Ostatni tekst,jest poświęcony Tobie,Elu.Jestem dzisiaj troszkę niedysponowany,więc wybacz niedoskonałości.Pozdrawiam tak,że aż… :)))))

 25. Ależ,Elu,to nie było muzeum.Tam wszystko działało i przyprawiło mnie o zawrót głowy.Każda cząstka była piękna.To było nie z tej ziemi.Dlatego zadedykowałem Ci tę opowieść,nie wiedząc,że poznam w życiu,kobietę Strażaka.Jakub.

 26. Witam serdecznie miłą gospodynię tych włości i wszystkich jej gości.Zaglądam tu rzadko, ale z bardzo wielką przyjemnością.Miło, że wspominasz tak zacnego człowieka jakim był Wiktor Zin.Ten człowiek moim zdaniem zasłużył na pomnik swoim ogromnym wkładem w popularyzację wiedzy o Polsce i jej architekturze.Myślę, że Telewizja szczególnie publiczna powinna wznowić publikację jego ówczesnych programów. Wnosiły bardzo wiele ciepła i były dla mnie chwilami ukojenia po dniu pracy.Tych programów nie da się zapomnieć.Cześć jego pamięci.

  • Witam serdecznie dawno nie widzianego Gościa. Serdecznie pozdrawiam i zapraszam częściej. Może jesienią, kiedy nastaną chłody, kominek będzie bardziej przyciągał?

 27. takie małe sprostowanie: ten kopiec z krzyżem na Wysokiej Górce nie jest kurhanem (kurhan to dawna forma grobu, pradziejowa i wczesnośredniowieczna). Kopiec współczesny został usypany w miejscu mniejszego, wzniesionego w 1918 r., również z krzyżem, jako Kopiec Niepodległości, tu, gdzie stała XIX-wieczna cerkiew pw. Cyryla i Metodego. Wzniesienie, na którym w XIII w. Daniel wzniósł swój pałac i cerkiew pw. św. Jana Złotoustego, była znacznie niższa niż obecnie. Jan Długosz twierdzi, że było tu wcześniej słowiańskie grodzisko.
  A chełmski biały niedźwiedź to niedźwiedź brunatny, który chowając się w podziemiach kredowych, po prostu się ubrudził;)
  Prof. Zin nie był pierwszym, który badał Chełm. Był nim w 1901 r. rosyjski architekt Petro Pokryszkin, który też zawitał do Stołpia.

 28. Pingback: Tytuły publikacji – lista alfabetyczna | alE blogowanie

 29. Pingback: Kwietniowy spacer | alE blogowanie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s