Tak było i tak jest

…w  Egipcie

Tak było i tak jest

‚Ale ogrody bogaczy w Tebach kwitły,

ciemnozielone i chłodne,

a po obu stronach obramowanej

kamiennymi baranami

wielkiej alei

mieniły się kolorami tęczy klomby kwiatów,

gdyż świeżej wody brakowało w Tebach

tylko dla ubogich

i tylko ubogim niszczył pożywienie pył,

 który jak sieć opadał na wszystko,

jak błonką przykrywając

liście akacji i sykomorów

w dzielnicy biedoty’

Tak było w Królestwie Atona i tak jest w Egipcie Mubaraka. 

Cała opowieść o Egipcie:  http://grycela.blogspot.com/search/label/Egipt

26 uwag do wpisu “Tak było i tak jest

     • Witaj Elus, ja tez, odnosi sie wrazenie że wisi coś w powietrzu, nie wierzę ze trzaśnie w Arabii Saudyjskiej, bo ludzie pomimo wielu restrykcji natury moralnej, materialnie zyja nieźle, ale zauważ, jaka jednak panuje we wszystkich krajach wokol Egiptu, a i w Eipcie rowniez bieda. Kraje mające „czarne złoto” zyją w nędzy, a zyski ciągnie jedna klika. Ja nie boję się ze bedą sie bic miedzy sobą, boję się ze te 5 mln we Francji, te 500 tys,u nas, kilka milionow w Niemczech, na znak protestu zacznie burdel w Europie robic. Tego się boję. I chyba juz tego domina nikt nie zatrzyma to pewne, ale wielka niewiadoma jak to się skonczy.Dobrej nocki i milej niedzieli Eluś

     • > …, ale zauważ, jaka jednak panuje we> wszystkich krajach wokol Egiptu, a i w Eipcie rowniez> bieda. Kraje mające „czarne złoto” zyją w nędzy, a zyski> ciągnie jedna klika. Dlatego właśnie Elizo tę biedę pokazuję oraz wielkie kontrasty (bogactwo skorumpowanych klik), a nie piszę o politycznym aspekcie rewolucji, bo za bardzo się na tym nie znam. Zresztą nawet politolodzy mają różne zdanie co do prognoz, a ich wypowiedzi nie chciałam przepisywać z gazet. Napisałam więc o głodzie i tej wielkiej biedzie Egipcjan, którą widziałam na własne oczy… Uważam, że człowiek głodny jest bardzo odważny, ale też bywa niebezpieczny…

 1. To smutne Ella. W wielu bogatych krajach świata istnieją dzielnice biedoty traktowane jak trąd .Dzieci pracujące w nieludzkich warunkach, głód a obok enklawa dobrobytu. Mubarak długo cieszył się poparciem USA. Jakoś największemu mocarstwu nie przeszkadzało to co się tam dzieje, dopóki nie było zamieszek. Interesy ponad wszystko.Łagodnie namawia Mubaraka do przeprowadzenia reform a jednocześnie strofuje protestujących. Dobry Wujek Sam. Jaśminowa Rewolucja może być jaskółką nadchodzących przemian. Jaki będzie koszt ludzki i efekt trudno dziś przewidzieć.Pozdrawiam serdecznie.

 2. Afryka się budzi.Pokazane droga Elu,dysproporcje występują również w naszej kochanej ojczyznie.Szkoda tylko że,klimat mamy ostrzejszy i przez to bezdomni zamarzają.,

  • Bob, o Egipcie nie da się rozmawiać przyrównując do Polski. Po prostu nie ma takiej skali, która pozwoliłaby porównywać. Owszem, są u nas dysproporcje. To jednak zupełnie inny świat i inny wymiar biedy. Kto wszechobecnego ubóstwa w Egipcie nie widział na własne oczy, nie jest nawet w stanie wyobrazić go sobie. A kto widział, nawet nie ma do czego porównać, żeby obrazowo opisać..

 3. Elu, rozumiem ludzi żyjących w biedzie i bez wolności, że walczą o swoje, ale zawsze boimy się takich rewolucyjnych wydarzeń, żeby nie przeniosły się gdzieś dalej, żeby ich echa nie dotarły do nas. Poza tym często te wymarzone wartości już zdobyte okazuję się dalekie od ideałów.

  • Nolu, idealnie nigdzie nie ma. Widziałam jednak, jak żyją Egipcjanie i jestem pełna szacunku i podziwu dla ich zrywu. Widziałam malutkie dzieci pracujące w fabryce i całe wsie ulepione z gliny na brzegu Nilu. A im dalej na południe płynęliśmy Nilem, tym biedniejsze i mniejsze ukazywały się domostwa. Wioski nie przypominały niczego, do czego mogłabym je porównać. Ot takie wydłubane nory, do których przylepiono trochę rzecznego mułu. Nie wiem, czy kozy mieszkające razem z ludźmi w tych norach – lepiankach mają co jeść. Nawet śmieci tam nie widać, bo jak nie ma konsumpcji, to i śmieci mniej.Obecnie mam żal do mediów, że zamiast to pokazywać, byśmy lepiej ten naród zrozumieli, zamartwiają się gdzie będzie Europa jeździć na wakacje, jak się w Egipcie nie uspokoi. Życzę temu narodowi jak najlepiej i w obecnej chwili w ogóle o sytą Europę się nie martwię.

 4. Właśnie widziałam łzy w oczach właściciela sklepu – ukradli mu wszystko ! Bandy grasują w Egipcie i niszczą swoich rodaków ! Nikt nie panuje nad sytuacją – ktoś musi im pomóc ….Leje się krew, a my martwimy się,że urlop nieudany……Martwimy się,że rewolucja może przenieść się do Europy, zburzy nam nasz, syty spokój. A Oni walczą o życie…

  • Też to widziałam Bet. Jak to bywa w takich sytuacjach, zaczynają odzywać się pospolici przestępcy. Smutno mi bardzo, że świat patrzy i myśli tylko o sobie. Przecież do tych, co normalnie manifestowali – bez żadnych rozbojów – użyto ostrej amunicji i nie słychać, by to potępiono. Przynajmniej ja nie słyszałam. Może się mylę? Coś tam wuj Sam z lekka napomknął, ale tak, żeby Mubaraka nie urazić.

   • Wuj Sam milczy….. ale ewakuuje swoich w pospiechu. To samo robią Francuzi. To niebezpieczne – nie wiem czy Najważniejsi Żandarmi Świata nie szykują siłowych rozwiązań…te samoloty F-16 nad Kairem dziś wyglądały złowrogo.

    • Z Egiptu uciekają też egipscy biznesmeni i sławy tamtejszego świata rozrywki, a Polacy pełni optymizmu dzisiaj wylatują na wakacje. Właśnie oglądam ich w hali odlotów. Podpisali oświadczenia, że lecą na własne ryzyko. A potem… w razie czego będą domagać się działań polskiego rządu i psioczyć, że na czas nie dostali rządowego samolotu albo… że konsul nie przywiózł im do hotelu jedzenia, bo przecież w takich sytuacjach, nawet jak jest bezpiecznie, jeśli chodzi o życie, to jedzenia, wody czy prądu może w kurortach zabraknąć.

     • witaj alElllu , bardzo nierozsadne decyzje Polakow, az trudno uwierzyc.Zle sie dzieje, liczylam po cichu, ze wojsko poprze spoleczenstwo, nie wiem na co czekaja ?, oj, jezeli fundamentalisci z Iraku popra Mubaraka a jak sie jeszcze sily Jordanii z powiazaniami Al-Quidy wmieszaja ?, wole nie myslec w jaka strone to sie moze odwrocic.serdecznosci. Mam nadzieje, ze Polacy zmadrzeja i wybiora bezpieczenstwo, ponad strata finansowa ???????

     • Lecą Berto, lecą i już! Jeden pan w telewizji mówi, że nic się nie stanie… i będzie dobrze. Myślę, że stanowisko MSZ-tów – nie tylko polskiego MSZ – ale na całym świecie było zbyt miękkie i spóźnione. To mogło dawać ludziom przekonanie, że jest ok.Najwięcej wiadomości jest o wakacjach i turystach, poradniki jak odzyskać pieniądze od biur podróży i czy w ogóle się da odzyskać. Zapraszani są do telewizji eksperci od tych spraw. Znacznie mniej jest o samych Egipcjanach, nastrojach w wojsku, oraz życiu mieszkańców Egiptu.

     • wiesz, nasze biura turystyczne oraz pracodawcy transportuja holendrow, pomimo, ze na uboczach i osrodkach nadmorskich jest jeszcze spokojnie, do tej pory jest juz 2700 osob , a musza byc 4000, tylko to sie odbywa na koszt biur i przedsiebiorstw a nie jak w Polsce, samolot rzadowy, Szykuja sie dzisiaj do milionowej manifestacji z calego kraju, Mubarak musi ustapic,Na szczescie jak do tej pory stwierdzaja nasze przekazy oraz nasi egipscy obywatele i aktywisci, chodzi o rewolucje spoleczna i rozwalenie dyktatury.Wszyscy razem bez wzgledu na religje, czy wlasne ideologie, tworza opozycje w tej chwili, Ja ciagle patrze w kierunku wojska, jaka role dzisiaj zajmie i kogo poprze, to jest zwrot , ktory zadecyduje o dalszym przebiegu. Holendrzy poch. egipskiego tez moga manifestofac w Hadze, popierac kraj i rodziny, zbieraja sie od niedzieli wieczorem pod ambasada Egiptu.

 5. Jak zwykle przelana krew ubogich zostanie przeliczona na konkretne dolary, i na tym się wszystko zakończy. To jest sympomatyczne, że buntują się państwa mające wpływ na drożność strategicznego kanału Sueskiego (Egipt, Sudan, Jemen…)

 6. I tak na pewno będzie po ustąpieniu Mubaraka, bo nie wierzę, aby coś mogło się zmienić, skoro nie zmieniało się przez wieki.Pozdrawiam.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s