„Chleba i róż” czyli 8 marca inaczej

          Ilekroć zbliża się Dzień Kobiet – święto ustanowione w 1910 roku dla upamiętnienia strajku 15 tysięcy wyzyskiwanych kobiet domagających się polepszenia warunków płacy i pracy – wracam myślami do historii…  Historii tragicznej, w której w 1908 roku zginęło w pożarze ponad sto pracownic fabryki tekstylnej w Nowym Jorku. Zostały one przez właściciela fabryki /chcącego ukryć strajk przed światem/ zamknięte w jej pomieszczeniach i tam zginęły w płomieniach.

       Aż dziw, że dziś – w środku nowoczesnej Europy – na transparenty powraca przedwieczny postulat „dość wyzysku” a problemy z przed ponad stu lat stały się problemami XXI wieku. Jak choćby ‘zdrowaśki’ zamiast łatwego dostępu do opieki medycznej i wiele, wiele, innych…

      Obecnie Dzień Kobiet jest niemodny, ponieważ okrzyknięto go świętem komunistycznym. Skoro więc nie obchodzimy „po komunistycznemu” – z goździkiem, może wywieśmy  8 marca  transparent z hasłem „nie chcemy wyzysku!” Chleba i róż! – wołajmy, jak tamte dzielne kobiety. Róż – oznaczających prawo także do przyjemnego życia, a nie tylko do minimum ledwie wystarczającego na przeżycie. Koniecznie dodając, że to postulaty z 1908 roku, bo postulat, jak sama nazwa wskazuje, realizuje się po stu latach. Jest więc szansa, o!

45 uwag do wpisu “„Chleba i róż” czyli 8 marca inaczej

 1. A ja się zawsze tym czasie zastanawiam czy nasza nostalgia za goździkami i świętowaniem Dnia Kobiet ma jeszcze sens? Może to tylko tęsknota za „dopieszczeniem”, wyrazem uznania do którego tak po prostu przyzwyczajono nas ? Bo o prawdziwych przyczynach ustanowienia tego Święta nikt już nie pamięta. Dobrze,że przypomniałaś te dzielne kobiety. My mamy to szczęście, że możemy domagać się „róż” , nie musimy powszechnie walczyć z wyzyskiem. Wciąż jednak takie sytuacje się zdarzają , w XXI wieku mamy do czynienia z krwawym obalaniem dyktatur.”Dziwny jest ten świat”….chciałoby się zaśpiewać.

 2. Zamiast kwiatka i potoku okazjonalnych słów lepiej byłoby gdyby kobiety nie były dyskryminowane w pracy z racji płci i żeby była prawdziwa polityka prorodzinna. Co roku obiecanki i na tym się kończy.Chleba i róż to bardzo uzasadnione hasło. Pozdrawiam serdecznie.

 3. Witaj Elu ! Po pierwsze dziękuję że,przypomniałaś skąd wywodzi się Dzień Kobiet bo większość społeczeństwa,podobnie jak to jest z 1 Maja uważa że to komunistyczne pomysły.Po drugie,jakby na to nie patrząc goździk,czy niewielka gratyfikacja rzeczowa czy pieniężna i ten uroczysty nastrój,uprzejmość do kobiet przynajmniej 1 raz w roku miały swój urok.Niestety to wszystko w dobie równouprawnienia zostało zapomniane? Szkoda.Elu,Tobie,wszystkim Twoim czytelniczkom składam najlepsze zyczenia z okazji Waszego Święta.Goździk,rączka,goździk.Pozdrawiam.

 4. Dobry wieczór alEllu, chleb i róże to nam obiecano, a zostałyśmy z niczym. Ani goździka, ani rajstop!! Możemy iść sobie na manifę, więc chodźmy i pokazujmy jaka z nas „silna grupa pod wezwaniem” chleba i róż!! Tylko goździka żal………Serdeczności alEllu ***:).

  • Moje miłe Panie ! Właśnie oglądałam relacje z dzisiejszej „manify”. Jestem zażenowana. To żałosne. Każdy tam chce załatwić swoje problemy , kobiety walące w garnki tylko się ośmieszają. Czy ktoś zmusza dziś kobiety do zakładania rodziny ? Do gotowania i innych prac domowych ? Kto broni kobiecie robić karierę ? Kto zmusza do rodzenia i wychowywania dzieci ? Przecież wszystko to jest kwestią wyboru….

   • Bet, nie widziałam manifestacji. A może kobietom chodziło o ten „trzeci” wybór – pogodzenie jednego i drugiego? Mnie się udało pogodzić znakomicie, ale to były inne czasy. I duży udział w rodzinie i wychowywaniu dzieci miały babcie i dziadkowe. Wielopokoleniowa rodzina dawała większe szanse kobiecie na robienie kariery zawodowej. Dziecko nie chodziło z kluczami na szyi, bo w domu czekała babcia albo dziadek z gorącym obiadem i bajeczkami.

  • Anafigo, żal goździka, bo bardzo lubię te kwiaty. Szczególnie ich zapach. A co do „róż”… no cóż, kobiety muszą same o nie zadbać i to już na etapie wychowywania dzieci, aby dobrze przygotować swoich synów do roli mężów i ojców.

 5. Dziękuję:)A ja dziś jak przed rokiem byłem na Manifie. Podobało mi się. Było kulturalnie. Podziwiam osoby, które walczą o swoje prawa. I masz rację za dużo osób śpi. DEMOKRACJA WYMAGA AKTYWNOŚCI.A nie raz na 4 lata do urny. I to frekwencja około 50%.Porobiłem fotki do Gazety Związkowej kolegi z Głogowa. To się na coś przydałem.I byłem u mamy po nowe stare fotki. I dzionek fajnie zleciał:)Dzień Kobiet ja uznaję…I wszystkiego najlepszego Tobie w ten dzień.Vojtek po fajnym dniu!

  • Vojtek, wczoraj rozmawiałyśmy z koleżanką o manifestacji i ona zauważyła, że źle była manifa przygotowana. Że kobiety z durszlakami na głowie i tłukące w garnki zaprzeczają temu, o co walczą. Podobno nawet przez dziennikarzy nie były traktowane poważnie.

 6. Dobrze to, o Was kobietach przypomniałaś. To jest wasze święto, międzynarodowe. O tym święcie świat nie zapomni. Nie zapomni nigdy też o święcie robotników. Ale po 1 maja tego roku może przyjść, w miejsce starego, całkiem nowe święto. Oby Wam, kobietom, ktoś w waszym świętowaniu kiedyś też nie namieszał. A od Henego, który przygląda się aktualnie Turczynkom, najlepsze dla Ciebie i polskim kobietom Życzenia.

  • Heny, dziękujemy za życzenia. A z tymi świętami to ciężko teraz się połapać, które święto „poprawne”, a które nie :)))

 7. Tak sobie myślę,że dopóki polskie mamy będą wychowywać swych synów tak jak wychowywały dotychczas, to jeszcze wiele pokoleń kobiet polskich będzie się domagać równości na wielupłaszczyznach. Histeria z „komunistycznym rodowodem” nie zakończy się u nas pewnie nigdy, bo jesteśmy narodem idącym do przodu z głową stale odkręcona w tył. Dzień Kobiet, 1 Maja, Dzień Matki – to wg 80% Polaków są świętami narzuconymi wolnej Polsce przez komunistów, którzy nas gnębili.Miłego,;)

  • Anabell, masz rację. Też uważam, że problem jest także w wychowaniu. Sama znam osobę, która głosi poglądy (pisze też artykuły do gazety) o równości kobiet i mężczyzn szczególnie w prowadzeniu domu i opiece/wychowywaniu dzieci. Jeśli natomiast chodzi o jej syna to…. co to, to nie! Nawet własnej koszuli synuś nie uprasuje. Córkę tego nauczyła.

 8. Witaj Elu. Dzień Kobiet źle nam się kojarzy z minionym okresem. Okresem, który dziś przez wielu jest w najlepszym przypadku przemilczany. A o tych strajkach przed stu lat jakoś nikt nie pamięta. Jeśli daolej tak bedzie to to święto nadal będzie się nam kojarzyć z niechcianym goździkiem

  • Kolekcjonerze, mnie Dzień Kobiet bardzo dobrze się kojarzy, może dlatego, że nie jestem mężczyzną. Zauważyłam, że najbardziej krytykują to święto mężczyźni. A goździk był i jest przeze mnie bardzo chciany. Dlaczego uważasz, że niechciany?

 9. witaj Ellu, pamietam te wspaniale i przyjemne spotkania. Dla mnie to czas odlegly rzeczywiscie komunistycznie, inaczej tutaj.Wiesz w Holandii 2 lata temu wprowadzono Dzien Kobiet, ale przyznam Ci sie , ze nie wiem dlaczego, (skad sie to swieto wzielo), ale postaram sie odpowiedz znalesc.Wlasnie tragiczna smierc tysiecy kobiet w walce o emancypacje powinna byc tego swieta podstawa, nie wszyscy jednak to wiedza, dobrze ze sie teraz o tym pisze i mowi .Wspanialego dnia KOBIETY, serdecznosci i fajnego slonecznego dnia, bay, bay

 10. Przyszłam złożyć alEllu miłe życzenia.***). Niech spełniają Twe pragnienia.Podaruję Ci kwiat &)&&&))&&&)>—-Goźdźika, RóŻY świat. ***))).Pięknego Dnia..***

  • Skąpane w rosie płatki róży niewinności.Otulone aurą słodyczy wonności.Mogą być symbolem dziewczęcia.Bo w niej wróżka złożyła czaru zaklęcia.Uroczego Dnia.***).

 11. Elu, dziękuję za przypomnienie jaka jest geneza Dnia Kobiet.Myślę że sporo zostało przez te 100 lat zrobione, co się zmieni w następnych latach zależy między innymi od nas.

 12. Elż..(pardon..) Elu..Nie..jednak Elżuniu!!! No dziś,w tak uroczystym dniu,to Elżunia mnie chyba nie będzie strofować..Elżuniu,wszelkiej pomyślności z okazji ŚWIĘTA KOBIET! I niechaj kominek nadal nas grzeje,ile tylko może,o!

 13. Chleba i róż, ale róż bez kolców (takie są u mnie)!. Wiesz alEllu, mam podobne skojarzenia, może nawet bardziej minorowe. Bo przecież to nie tylko 8 marca przywędrował do nas, mamy już 1 maja, Walentynki, a w kolejności Święto Dziękczynienia. Może też spełni się życzenie Wielkiego Jaro, i zacznie się wojna „Północ-Południe”? Na razie jednak cieszmy się różami, no i może goździkami? 🙂

 14. Już chyba na trzecim blogu napiszę coś podobnego. Teraz wiele kobiet całowałyby pracodawcę po rękach za złamanego goździka, gdyby tylko miało pracę.Pozdrawiam.

 15. Pingback: Tytuły publikacji – lista alfabetyczna | alE blogowanie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s