4 maja jest Dzień Strażaka, o!

Rozpoczynają się także Dni Ochrony Przeciwpożarowej. Z tej okazji prezentuję teksty o strażakach, pożarach i nie tylko (do łyknięcia w jednej pigułce). Aby żyło się bezpieczniej, a strażacy mieli mniej roboty, czego z okazji Ich Święta życzę z całego serca, zadaję nauczenie się na pamięć 😉  tekstów z instrukcjami i radami. Pilnie, bo będzie klasówka (klikówka?) oraz ćwiczenia, o! Po ćwiczeniach grochówka i naleweczka…

       Czym jest Ochotnicza Straż Pożarna wiedzą tylko osoby związane z życiem na wsi. Ta organizacja skupiająca ochotników gotowych w razie potrzeby nieść pomoc ratując mienie i życie ludzkie jest na wsi polskiej obecna od zawsze. I od zawsze cieszy się dużym prestiżem wśród mieszkańców oraz władz gminnych.

https://aleblogowanie.wordpress.com/2008/05/04/jedziejedzie-straz-ogniowa/

       Na ogół uważa się, że strażak, to taki facet w czerwonym hełmie, z sikawką w ręce, gaszący pożary. Oczywiście odważny, wysportowany, niosący pomoc w potrzebie. To prawda! Mało kto jednak wie, jak ogromną, jak trudną i jak skomplikowaną dziedziną wiedzy jest dzisiaj ochrona przeciwpożarowa i jakiej klasy specjalistów wymaga, aby właściwie funkcjonować.

https://aleblogowanie.wordpress.com/2009/01/20/strazacy/

       Mniej by było nieszczęść, gdyby strażak  miał większe uprawnienia, np. żądając likwidacji zagrożenia podczas kontroli firmy. By wydane przez niego zalecenia nie „krążyły” miesiącami od jednej instancji odwoławczej do drugiej, a tymczasem piec w fabryce wybuchał, albo dach hali na głowy ludzi się walił.

https://aleblogowanie.wordpress.com/2008/05/04/wiwat-strazacy/

       Na zaprzyjaźnionym blogu przeczytałam o częstych pożarach powstających w budynku, w którym autorka blogu mieszka. Była bardzo zdziwiona, kiedy podczas jednego z pożarów niespodziewanie ogień zaczął przenosić się w różne miejsca betonowego bloku. Jak on się przenosił, skoro nie miał po drodze żadnych palnych materiałów? Betonowa klatka schodowa  przecież nie  powinna rozprzestrzeniać pożaru, mówiła. Skłoniło mnie to do niniejszego opracowania…

https://aleblogowanie.wordpress.com/2009/02/28/pozar-co-to-jest/

       Dlaczego w dalszym ciągu niektórzy administratorzy, właściciele i zarządcy budynków udają, że nie wiedzą, czym są drogi i wyjścia ewakuacyjne? Czy musi wydarzyć się tragedia, aby zaprzestać zamykania wyjść ewakuacyjnych w sposób uniemożliwiający natychmiastowe ich otwarcie? Czy musi być wielka tragedia, aby przestać użytkować w niewłaściwy sposób budynki z elementów typu  ‚Domont’ nazywane przez strażaków ‚piętnastominutówkami’?

https://aleblogowanie.wordpress.com/2009/04/13/wielka-tragedia/

       Wiosna na dobre się rozgościła. Coraz liczniej wyjeżdżamy na majówki, rozpoczynamy grillowanie w ogrodach, nad rzekami i jeziorami.  To cieszy. Smutne jest, że wiosenno – letnie eskapady i zdawać by się mogło niewinne i przynoszące radość grillowanie  zbiera swoje żniwo w postaci ofiar. Często przez głupotę, czasem niewiedzę, albo  alkohol.

https://aleblogowanie.wordpress.com/2009/05/21/pierwsza-pomoc-ratowanie-plonacego-czlowieka/

       Czy władze są nieudolne czy cwane? Czy myślą, po co pracować dla dobra społeczeństwa i kraju systematycznie i systemowo? Po co główkować i przemęczać się w codziennym znoju?  Trafi się zagrożenie, strażak problem rozwiąże interwencyjnie!  Parę dni deszczu i jest! Jest zagrożenie! O! Jak dobrze! Strażak wójtowi pozatyka dziury! Co wójt nie zrobił w warunkach sielskich i anielskich, alarmowo – z narażaniem życia i zdrowia ludzkiego się załatwi! To takie proste! Od czego w końcu służbowa komórka z melodyjkami? Wystarczy wybrać numer 998 i…

https://aleblogowanie.wordpress.com/2010/07/30/od-czego-jest-strazak/

       Sezon wakacyjny tuż. Warto uważać  przy wyborze noclegu. Urocze hotele i pensjonaty z modną unowocześnioną strzechą  /której w przeciwieństwie do ognia woda się nie ima i nie da się takiego dachu ugasić/, wybudowane z pięknego drewna…  Mogą okazać się mocno niezdrowe, choć ze zdrowotnych materiałów wykonane.

https://aleblogowanie.wordpress.com/2010/05/04/wciaz-sie-pali-jak/

Z powyższego wynika poniższe.

Strażak musi mieć złote rączki do wszystkiego i wszędzie być: w pociągu, w przeciągu, na drągu, w tramwaju, w Kłaju i w palmowym gaju. I wszystko umieć, nawet, jak wszyscy wiecie, napisać dobry felieton w Onecie! Pozdrawiam gorąco i płomiennie!  ~cichy w…

Klasówka – klikówka! WYLOSUJ TEST.

http://www.straz.swiebodzin.pl/testy_OTWP_gimnazjum/test.php

Nad testem po prawej stronie jest link do innych losowo wybranych pytań. Zachęcam. Bardzo przyjemna i kształcąca zabawa, chociaż… Co do niektórych pytań mam zastrzeżenia, np. o relikwie św. Floriana – patrona strażaków. Ale może i taka wiedza jest potrzebna?

110 uwag do wpisu “4 maja jest Dzień Strażaka, o!

 1. Ja rzeczy póki co potraktuję za powód do świętowania dalszego i zdrowia strażackiego przepijania:)) A do strażaków sam mam podziwu co najmniej nabożnego, bo jako mi się szerszenie pod dachem zalęgły, to nikt mi tak gracko i sprawnie dachuw dwa pacierze nie zdziurawił i nie zmasakrował, jako oni właśnie, zasię jako mi pszczół zdziczałych rój się we firmie osiedlił, to arcyszybko przyjechali wdzięcznie syreną zawodząc, zasię dali popis sprawności najwyższej w try miga numer w telefonie do znajomego pszczelarza wykręcając… Ów po prawdzie królowej nie złapał, jeno roju jaką ćwierć, tandem tedy przyszło mi z niemi wojować samemu, com po dniach paru nareście wiktoryją zakończył, jeno piącioma wykpiwszy się użądleniami… Alem nabożeństwa okrutnego do fajermanów i szprycmagistrów miał zawżdy, czegom dowody dawał już i przódzi:))http://wachmistrz.blog.onet.pl/O-fajermanach-i-szprycmagistra,2,ID149768771,n Kłaniam nisko:)

  • A todopiero z szerszeniami. Ojjj… niebezpieczne są bardzo. Potrafią zabić człowieka.Dziękuję za link, z przyjemnością przeczytam tekst, Wachmistrzu.Tymczasem życzę miłej kompanii do przepijania. Na zdrowie!

 2. Melduję, że przeczytałam wszystkie teksty ze zrozumieniem. Testu jednak nie rozwiązałam bo…. skąd mam wiedzieć co ma w sobie wóz bojowy typu…jakiegoś tam ? Oraz jakie znaki dają sobie strażacy w akcji ???? Za wysoki poziom klikówki .O ! Zostaję za karę „w kozie”…..bbuuuuuuuu

  • Bet, też uważam, że niepotrzebne niektóre pytania. Tym bardziej, że to test dla dzieci. Po co komu taka wiedza, o której mówisz? Np. pytanie, w jakich miesiącach strażak nosi mundur letni? Jaki to ma wpływ na poziom świadomości społecznej w zakresie ppoż?

   • A w kozie jesteśmy obie, bo ja też nie odpowiedziałam na wszystkie pytania, hi, hi…Kto jeszcze do towarzystwa? Będzie nas więcej, jak myślisz?

    • Ufff……. ulżyło mi bo już poczułam się głupia jak but jakiś….Dalej, czekamy na kolejnych kozowiczów…hi,hi..

     • W żadnym wypadku, o! Takie są pytania. Wiele zbyt specjalistycznych. Ja tam w tej kozie czuję, że jestem w mądrym towarzystwie i z przyjemnością dokooptujemy kolejnych, prawda?

     • Tak, tak ! Do Kozy, do Kozy…..! Nalewka i tak nam się należy…. na Vivat Strażakom !

     • ŁŁŁŁŁŁŁŁŁŁŁŁŁŁooooooooł …. cytrynówka została w domu…..buuuuuuu.! Tu mam tylko herbatę z pokrzywy !

 3. Serwus Eluniu.Temat „Dzień Strażaka” jest jak najbardziej na miejscu i w czasie, tym bardziejże nie pisze tego nieznający się na niczym laik. Ilość narzuconych obowiązków na strażaka jest imponująca, ale czy czasem nie za duża, bo dobre wyszkolenie takiego specjalisty od wszystkiego, musi bardzo dużo kosztować. Powinien jednak być podział zadań, na bardziej wyszkolonych i ich pomocników do mniej odpowiedzialnych zadań, co ma też wpływ, na właściwą logistykę i gromadzenie sprzętu. Pochwalam i pozdrawiam byłą specjalistkę Włodek

  • Włodku, z podziałem na specjalności nie ma problemu. Gorzej jest z wykorzystywaniem strażaków do prac, które z powodzeniem może zrobić robotnik czy technik „cywil”. Jak choćby łatanie dziur w wałach przeciwpowodziowych dopiero wtedy gdy zbliża się wielka woda, a dziury były już dawno. Woła się wówczas interwencyjnie strażaków. A z powodzeniem mogła do zrobić jakaś firma w warunkach niezagrażających życiu…I wiele… wiele… innych przykładów – zaniedbań prewencyjnych.Pozdrowienia odwzajemniam. Klikuski!

 4. Pójdę w ślady Bet i przyznam całkowicie dobrowolnie,że test oblałam ale sam post sporo mnie nauczył.Niech żyje OSP. Mieszkam na wsi i widzę ile dobrego strażacy tu robią, nie wspominając o pomocy przy ciężkich wypadkach drogowych czy powodziach. Pozdrawiam serdecznie

  • To już druga osoba na blogu, która potwierdza przydatność OSP na wsiach. Kiedyś także wiejskie życie kulturalne skupiało się w remizie OSP /tam gdzie nie było domów kultury czy klubów/, kiedy to za sprawą państwowej agencji artystycznej znani artyści występowali w remizach. Wprawdzie narzekali na warunki, w jakich musieli występować, ale ludzie, którym do opery i teatrów było „nie po drodze” coś z tej kultury łyknęli.Miło mi Hanno, że post okazał się przydatny.

  • Andante, uważam to za bardzo dobry wynik, jeśli wziąć pod uwagę pytania, które nie są z zakresu wiedzy potrzebnej wszystkim. Tak więc gratuluję.

 5. goście zasiedzieli się u niej zbyt długo. Nagle dzwoni telefon. Pani domu podnosi słuchawkę, przez chwilę słucha, po czym odkłada ja i oznajmia: -Dzwonili ze straży pożarnej. Mówili, że w w domu któregoś z was wybuchł pożar. Niestety, nie dosłyszałam u kogo… Dwaj kibice piłkarscy rozmawiają ze sobą: -Wyobraź sobie, kiedy byłem wczoraj na meczu, w moim mieszkaniu wybuchł pożar! -To straszne! I jak to się skończyło? -Dobrze, nasi wygrali! Spotykają się dwaj koledzy. -Słyszałem, że wczoraj był u ciebie w domu pożar. -Eee, nie ma o czym mówić. Przyjechali strażacy, przestraszyli się ognia i uciekli…WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO Z OKAZJI DNIA STRAŻAKA !!!!!! – Strażaczko !!!! 🙂

  • Piotrze, dziękuję za życzenia i kolejną porcję dowcipów strażackich. W przyszłym roku zrobię z nich notkę na Dzień Strażaka:)))

 6. Najsympatyczniejszemy strażakowi III RP najserdeczniejsze życzenia z okazji Dnia Strażaka życzyanzaiPS Do testu nie przystąpiłem, bo jestem w pracy. Ale spróbuję.

  • Anzai, „najsympatyczniejszy strażak” bardzo dziękuje. A test jest taki sobie.Gdybym umiała to zrobić technicznie, ułożyłabym własny. Nie wiem, czy lepszy, ale na pewno z wiedzy, którą każdy powinien posiadać.

 7. Witam Kochaną ”Pożarniczkę” w dzień ICH święta;))) WIWAT!!!Test rozwiązałam z wynikiem 10dobrych-5 złych…;))))Niech nam żyje OSP, bo to nadal niedoceniona wielka praca (powodzie, pożary, itp)Stoją przy grobie Pańskim i kilka razy do roku orkiestra grzmi na całą wieś…..:)Serdeczności Elu:)

 8. Droga pani komendantowo, wszyscy strazacy wszystkiego dobrego z okazji Waszego Swieta i dziekujemy, ze dzielnie nas ratujecie, nie myslac o bezpieczenstwie swoim.WSPANIALEGO DNIA KOCHANI, 100 lat dla Strazakow.alElla jak tu pieknie i wesolo u Ciebie, chetnie zalapie sie i na kukulczanke i cytrynowke, same rarytasssssssssssssssy, he, pewnie zagrozenia samozapalenia nie ma, bo Polske snieg zasypal, Wesolego dnia , ostroznie, ja przeczytalam wszystko ale polowe to nie rozumiem, moze skleroza albo ??? buziaki

  • Berto, dziękuję w imieniu wszystkich strażaków. A zapraszamy, zapraszamy na kukułczankę i cytrynówkę. Chętnych coraz więcej, towarzystwo wyśmienite i coraz liczniejsze się robi :)))

 9. Niech żyje Naczelniczka Ela wraz ze swymi nieustraszonymi zastępami pogromców,,czerwonego kura”! Niech żyje!!! Od powodzi,chorób,ognia i wojny ratujcie nas,dzielne Fajermanki i Fajermani! Amen!

 10. Witaj aEllu !! , test oczywiście rozwiązałam, nie poszło mi dobrze, 5 prawidłowych odpowiedzi ,ale trochę się podszkoliłam….))) i co najwyżej być może ugasiła bym paląca się kaszankę, lub mięsko na grilu nic poza tym,hihihi……)). 100-Lat dla wsztystkich dzielnych i odwaznych Strażaków.!!!!!

   • ~~cichy w~~~, oczywiście,że oblałam…..,ale w takim ” doborowym towarzystwie ” mogę posiedzieć w tej „kozie” .Weżmie sie jakieś „rozśmieszacze” i już będzie wesoło…..))).Pozdrawiam.

  • Alicjo, 5 poprawnych odpowiedzi… czyli na piątkę, hi, hi…Ale za brak umiejętności gaszenia pała,o!!!Proszę natychmiast nauczyć się obsługi gaśnic i gaszenia pożarów w zarodku, o!Dzielni strażacy dziękują:)

 11. Jejku! Łubudu! trach! bach! eee! bęc!!!..wylądowałem w kozie!..Oblałem test! Dzień dobry! To okrutnica Ela mnie tu wtrąciła..taki test! A co ja wiem o ogniu? Że to takie czerwone i gorące,a jak się zbliżyć to parzy,psiajucha..Ale już słyszałem jakiś rumor za sobą..spadają następni..Zapowiada się ciekawe spotkanie..

 12. Pani Komendant ! Wszystkiego najlepszego z okazji Dnia Strażaka.Aby hydranty były pełne wody a sikawki miały odpowiednie dziurki.W imieniu Freiwilige Fauerwerh -Komando OberstockstallSikawkowy Bob.

 13. Chylę czoła dla ich pracy. Faktycznie, na strażaku spoczywa duzo obowiązków, dużo od niego się wymaga…jak równiez sprawności fizycznej i intelektualnej:)Pozdrawiam cieplutko w ten zimowy dzień:)

   • Elu,już niedługo..W kozie panie wąchają róże i goździki,pożerają ciacha,a panowie pędzą kukułczankę,cytrynówkę i pokrzywówkę.. Pewnie wkrótce jakiś pożar wywołają i będzie gorąco!

    • Szykuje się do testu. czuję, że mam przesądzone…a przy okazji sprawdzę co w tej kozie się dzieje:)Pozdrawiam serdecznie

 14. Nie ma to jak w StrażyOSP to organizacja którą podziwiam. To przykład prawdziwej solidarności międzyludzkiej. Pozdrawiam

 15. Witaj Elu. Zawód strażaka jest chyba bardziej odpowiedzialny nawet niż policjanta. Tu zagrożenie czyha zawsze Dlatego dziwię się, że tak cicho w mediach o tym święcie. A szkoda. Pozdrawiam

  • Kolekcjonerze, faktycznie cicho. Przez ostatnie dwa dni najwięcej słychać o kibolach. Kibole zagłuszyli wszystkie inne tematy. Pewnie są bardziej medialni (?)

   • A niech tam sobie zagłuszają..U nas w kozie bywa głośniej niż na stadionach,szczególnie,jak od czasu do czasu jakiś pożar wybucha..Ryk syren strażackich nic nie jest w stanie zagłuszyć,jak też komend Komendantki Eli. Ogniście pozdrawiamy kiboli!

 16. Najnowsze wiadomości z kozy:Tłoczno i gwarnie tu się zrobiło! Wielu tu wpada i nie wie,gdzie się znajdują.. Panowie pędzący w końcu wywołali pożar, Komendantka Ela ugasiła,rozgrzała się przy tym,a teraz wentylujemy tę zadymę,bo tu tyle dymu,że siekierka do rąbania drewna kominkowego orbituje po całej piwnicy!

 17. Na św.Florianapożar – groza zażegnana.Dziś świętujemy dzieło Strażaka.Dla niego nie dziwna żywiołowa draka.Stoi na straży ludności bezpieczeństwa.Pomocną dłoń daje wrazie niebezpieczeństwa.Więc dziś na Jego cześć wiwatujmy.Ukłonów wdzięczności z sercem podarujmy.Pozdrowionka alElluś i ukłony:)))))))))))))))))))))))))

 18. Elu,czy ta strażaczka w czerwonym to Ty? Zalotnie kiwa główką,a te czarne loczki,które spoza hełmu wystają są niesamowicie urocze!

 19. O matko kochana! Ale wstyd. Czy jest jeszcze miejsce w kozie? Maszeruję tam bez żadnej dyskusji :)Pozdrawiam wszystkich kozowiczów 😉

  • Elżbietko, miejsca dosyć i każdy mile widziany ;))) ale będziemy pomału już opuszczać „kozę”. Maj na ziemi, zaczynamy szukać innych atrakcji,o!

 20. spóźnione ale bardzo serdeczne życzenia z okazji Dnia Strażaka. Co do pożaru – już ich nie ma bo osoba którą podejrzewaliśmy o jego wzniecanie przez głupotę wyprowadziła się z mojego bloku. Odetchnęliśmy wszyscy z ulgą.

   • Czytam właśnie reportaż z życia niedawnych pogorzelców z domu socjalnego w Kamieniu Pomorskim. Zamieszkali w nowiutkich blokach. Już jednak było zagrożenie pożarowe bo „po pijaku” zapomniano wyłączyć gotujące się rosoły. Straż pożarna w Kamieniu Pomorskim ma ekstra dyżury z powodu owych domów socjalnych.

    • U Jagody natomiast był ten problem, że często były pożary, a w przypadku zepsucia się windy, albo konieczności wyłączenia, Jagoda była pozbawiona jakiejkolwiek drogi ucieczki poza skokiem z 10 piętra, bo administracja zamykała wyjścia na schody.

     • … także chyba przejście na inną klatkę schodową było zamykane, czy w ogóle zamurowane… Już nie pamiętam.

 21. Na szczęście nie musiałam korzystać z pomocy strażaków. Za to znam jednego strażaka- komendanta straży pożarnej w moim mieście. Bardzo mądry człowiek.Życzenia z okazji Twego święta.

   • Ja na pewno nie sprawię strażakom kłopotu, gorzej z innymi lekkomyślnymi ludźmi. Kiedyś mój mąż z synem ugasili pożar niewielkiego sosnowego zagajnika, bo dostrzegli pożar z naszej działki.Serdecznie pozdrawiam.

   • alElla, czasu na lenistwo nie ma, Limburg i Braband, oglosili alarm ROOD, wiec jestes ze strazakami potrzena, he, u nas jest tak goraco, ze nie musimy tropikow w Spanje lub w Afryce szukac, Przesylam to goraco do Polski, dobrego dnia zycze,

 22. Mój podziw dla służby strażaków jest ogromny. Podziwiałam ich podczas powodzi, podziwiam i na każdej akcji przez nich prowadzonej. Życzę im spokojnej służby.

 23. Droga alEllu:)))))))))))) Zabij nie – ale przy tak fachowych pytaniach – oceniam się na pałę.:))))))))))))))) Łaaała.Tak proszę Pani – testu nie zdałam. Wybacz Miła. Ale wesoło i majowo pozdrawiam Cię.:))))))))))))))))

 24. Przeczytałam, ale od testu umknęłam… :)))) Ostatnio strażaków widziałam w kościele, przy Grobie, eeech… fajne chłopaki… :)))) A jeśli chodzi o Patrona, to (tylko proszę się nie obrażać) przypomina mi się jego figura. W pewnej mijanej wsi jest figura na budynku straży. Przez pewien czas usiłowano ją ozdobnie podświetlić, używając czerwonej lampki. Ale były kłopoty z trafieniem. Albo świecił mu na czerwono brzuch, albo ciut niżej, albo twarz i wtedy wyglądał, jak po suto zakrapianej imprezie… :)))) Na szczęście w końcu dano spokój. :)))

  • Witam, witaj… dawno nie widziany Nikolasie… Miło, że nie zapomniałeś o kominku i jego Gościach. Pozdrowienia serdeczne!

  • Odpowiem na pozdrowienia jako gość… strasznie chciałam napisać setny komentarz i udało się !!!! Dzięki Nikolasku ! alEllu, stuknęła setka za Kominem – jest okazja do świętowania !

   • Jak miło Bet, że zauważyłaś setkę. Tak! Tak! To powód do świętowania, bo chyba tylko raz miałam więcej jak 100 komentarzy pod jedną notką – na Sylwestra. Nie licząc pogaduszek za kominem. Jako „Setnej” powinnam Ci coś ufundować. Co sobie życzysz Bet?

     • Bet, jeśli podoba Ci się ten uśmiech pod komentarzami, to jest dla Ciebie. Do uśmiechu dokładam wszystkie majowe zapachy i gałązkę bzu.

 25. Każda okazja jest godna do świetowania w tak doborowym towarzystwie jak u naszej aElli…..,to co „oblewamy”?,za zdrowie Pan Panowie,lub w” gardła wasze,zdrowie nasze”?Mysle,że od Dnia Strazaka nasza aElla,jeszcze nie „doszła” do siebie,dajmy jej troche odpoczynku…….)))) CZEKAMY !!!!!!

  • Alicjo, doszła… doszła… Ja szybko dochodzę po imprezach i świętach hi, hi… Tylko tak od maja do jesieni mało bywam przy komputerze.Pozdrawiam serdecznie i słonecznie.

 26. Pingback: Majowe Święta – Pogadajmy o peerelu

 27. Pingback: Tytuły publikacji – lista alfabetyczna | alE blogowanie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s