Czy promocja Chełma okaże się odlotowa?

       Chełm stara się o unijne środki na promocję gospodarczą. Władze miasta pragną zainteresować polskie i zagraniczne firmy otwieraniem swoich zakładów. Pewien „wymyślacz” wydumał super nazwę dla projektu promocji, tak aby zawrzeć „dwa w jednym” znaczenia. Projekt nazywa się „Odlotowa Polska Wschodnia”. Odczytuję  to jako wspaniała, bajerancka, bombowa, fajna, klawa, odjazdowa, superowa, szałowa, wdechowa, wystrzałowa… Także dosłownie. Odlotowa – jako ukierunkowana na lotnictwo i branże pośrednio związane z produkcją lotniczą. Zatrudnienie w otwieranych zakładach mieliby znaleźć specjaliści kształceni na miejscu w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej na kierunku inżynierii lotniczej ze specjalizacjami: pilotaż samolotowy i śmigłowcowy oraz inżynieria i mechanika lotnicza. Miasto we współpracy z tą wyższą uczelnią (PWSZ) ma promować się w kraju i za granicą oraz budować wizerunek Chełma i okolic, jako regionu o dużym potencjale gospodarczym.

       Cała kampania reklamowa (wydawnictwa w kilku wersjach językowych, reklamy w radio i telewizji, branżowe konferencje dla polskich i zagranicznych koncernów) ma kosztować ponad pół miliona złotych.

– Czy to dużo? Czy się opłaci? Wzajemnie zadają sobie pytania panie w osiedlowym sklepiku.

– Już promujące podróże Chełmskiego Misia  (o Misiu w notce https://aleblogowanie.wordpress.com/2010/11/13/chwalmy-sie-ii-chelmskie-inicjatywy/) zjadły niemałe pieniądze. I co?  Miał być z Misiem hit… Wzdycha starsza kobieta.

–  A wyszedł kit? Śmiejąc się pyta sklepowa.

– Lepiej przeznaczyć takie pieniądze na nowy żłobek miejski. Mówi młoda mama.

–  Albo połatać dziury w drogach, wtrąca się do rozmowy dostawca, który akurat przyjechał z truskawkami. Po namyśle dodaje: dzieci ze żłobka, czy to nowego czy starego z czasem urosną i przydadzą się dla nich miejsca pracy. Dobrze by było pozyskać inwestorów.

       I ja tak sobie myślę, że perspektywiczne, dalekosiężne patrzenie w przyszłość z czasem przyniesie efekt. Promocja jeszcze nikomu chyba nie zaszkodziła. Pewnie, że na dziś – doraźnie – sporo dziur pół milionem można załatać, ale czy długo da się pochodzić w „łatanym łachu”? Na dorobku nigdy nie wystarcza na wszystko. Trzeba ważyć, mierzyć, kalkulować, rozsądnie wydawać pieniądze…

A miasto piękne, o!

A miasto ma tanie mieszkania w porównaniu z innymi regionami kraju, o!

A miasto ma atrakcyjne handlowo – biznesowo położenie, o!

A miasto ma dobrą komunikację i rozwijające się uczelnie kształcące kadry dla konkretnych sektorów gospodarki, o! Tylko te sektory muszą przyjść, dlatego w pełni popieram projekt skierowany na promocję gospodarczą „Odlotowa Polska Wschodnia”.

Odlotowa Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Chełmie:

 Oby nam tylko ten Chełm nie odleciał… fffrrrr… Zdjęcia jeszcze gorące, pstrykane specjalnie do tej notki, pomiędzy słońcem a grzmotami na sucho.

~Bet 2011-06-04,16:22.  Promocja już przynosi skutki! Przywiało gwiazdkę na „Opowiastki przy kominku”. No i co na to niedowiarki?

* Blog polecany w kategorii: 4 strony świata

Łałłłłłłłłłłłłłłłłłłł. Zrobił się gwiezdny odlot?

77 uwag do wpisu “Czy promocja Chełma okaże się odlotowa?

 1. Ależ odlotowo ! Super, super !!!! Ach czuję tu powiew nowego życia…. Czy to gra słów tak magicznie działa ? Z tej akcji bije energią i słychać łopot skrzydeł. Taka promocja „z polotem” !Ach, leeeeeeećććććć Chełmie, leeeeeeećććććć w lepszą przyszłość !O, matko, chyba się zagalopowałam…. a nóż naprawdę odleci ?

  • Bet, oby ten powiew wiał pomyślnie. Do odlotowych słów dodaję jeszcze „galopada”, ale nie w sensie zagalopowania się, hi, hi…W imieniu Chełma dziękuję za Twoje słowa.

 2. Superrrrrrrrrr, superrrrrrrrrrr, dobry wieczor Elu, zycze powodzenia, i przylotowo-odlotowej przyszlosci. Niech wiedzie i powiedzie wspanialemu miastu. Czasu nie nalezy tracic, inni niech biora przyklad do dziela i jak najszybciej.Wspanialego wieczoru i dobrej nocki Ci zycze.

  • Dziękuje Berto w imieniu Chełma i jego mieszkańców. Myślę, że tak, jak ja… mają już dość nazywania Polską B i że kolejne pokolenie przestanie wyjeżdżać za chlebem do Polski A.

   • Elus, soakowana ????, to nie zdrada ale poszerzenie horyzontu, ciekawe kraje a i turcy lataja strasznie za bialymi kobietami, wiec uwazaj ???? Kuchnia i owoce, napoje wspaniale, wiec uzywaj , ale jeszcze chyba za wczesnie , kapelusza nie widze, wiec wroce .Wracam do promocji miasta, nie ma nic lepszego w rozwoju jak patrzenie w perspektywie na przyszlosc, Nalezy tak budowac i sie rozwijac by za 10 czy lat 15,rozbudowac a nie podkopywac, Rozwoj nie tylko zalezy od rzadzacych ale i mieszkancow, bo to ich miasto i ich wizja przyszlosci, dla dzieci.uuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuf, goraco, przydalaby sie takie dobre grzmoty i ulewy, oj goraco.buziaki,

    • Berto, tak jest! Spakowałam się już, walizka stoi na baczność.Tu też gorąco, rozlegają się grzmoty, ale na sucho.Z tym, że od mieszkańców też dużo zależy zgadzam się. Niewiele można zdziałać dla przyszłości, jeśli tylko chce się brać i czekać na podane na tacy. Żaden rząd chyba niczego nie daje. Muszą być też oddolne inicjatywy.

 3. Eluniu, jeśli nic się nie zmieni, to będę w Chełmie w okolicach Bożego Ciała i na własne oczy obejrzę Twoje miasto.Będę jeden dzień, bo potem znajomi zabierają nas „nad swoje jezioro”, nie wiem nawet gdzie to jest.Wiesz Elu, myślenie perspektywiczne nie jest domeną polską i stąd taki niewielki rozwój u nas. Bo zawsze myślimy o sobie, swojej aktualnej sytuacji a bardzo rzadko o tych, co będą po nas.I dobrze,że ktoś pomyślał o rozwoju, o promocji, tylko powinno się tym zainteresować wszystkich mieszkańców. Bo tylko wspólne działanie może dać pożądane efekty.Miłego, 😉

  • Anabell, ja protestuję, abyś była w Chełmie w tym terminie, o! Dlaczego akurat wtedy, kiedy mnie nie będzie? buuuuuuuuuuuuuuuu…Co do myślenia perspektywicznego, a właściwie niemyślenia, to wydaje mi się, że dalekowzroczność nie jest popularna dlatego, że działania doraźne, typu kwiatki i klombiki, remont żłobka czy parę metrów chodnika, są bardziej widoczne i oceniane przy urnach wyborczych.

   • Eluniu, to jeszcze wciąż palcem na wodzie pisane, bo wszystko zależy od tego, jak się moja druga połówka będzie czuła. Ale ja myślę,że my jeszcze nie raz tam będziemy, bo mój się „zakolegował” w szpitalu z pewnym panem, który w Chełmie mieszka. I teraz człowiek nas już od roku do siebie zaprasza. Na razie On częściej bywa u nas w Warszawie, bo serducho mu nawala i co jakiś czas poleguje w w-wskim szpitalu.Teraz obaj się względnie dobrze czują, to może uda nam się do Chełma pojechać.Miłego, 😉

 4. Pochwalam lokalny patriotyzm. Ja też staram się pokazywać to, co w okolicy warto zobaczyć. Powodzenia! Miasto bardzo piękne i zasługuje na wypromowanie. Pozdrawiam ciepło.

  • Lotka, myślę, że każde miasto zasługuje na wypromowanie. Musi się tylko „ruszyć” lokalna władza i podumać bardziej perspektywicznie, a nie tylko „od wyborów – do wyborów”.

 5. Piękne miasto i warte promocji. Sama nazwa akcji promocyjnej jest świetna. Chełm jak każde miasto ma pewnie problemy ale ma też czym się pochwalić. I należy to robić jak najczęściej. Powinnaś Ela dostać tytuł Honorowego Ambasadora Chełma. Trzymam kciuki za powodzenia Twojego miasta. Pozdrawiam serdecznie

 6. Na odlotową wycieczkę ku gwiazdom przy pomocy jednej z powyżej widocznych maszyn fruwających zaprasza Ela wraz z druhem Duchem Bieluchem. Dla poetów jest też w ofercie skrzydlaty Pegaz.

 7. Witaj Elu,a pisałaś że,sklepów u Was nie ma ale nie napisałaś że,latacie samolotami na zakupy.Mam nadzieję że,promocja się uda i Twoje miasto będzie jeszcze piękniejsze.

  • Bob, dopisuje Ci humor. To dobrze. Bardzo lubię żartować.W kwestii sklepów, to muszę wyjaśnić, że są, bo jeszcze naprawdę ktoś pomyśli, że nie ma. O braku dużych sklepów pisałam w czasie przeszłym, dając przykład, że nie wszystko zależy od rządu, ale także od lokalnych władz i samych mieszkańców.

 8. Witam,Elu.Ty mi powiedz,czy ja mam się z tych gwiazdek cieszyć,czy smucić?Bo-może wstyd przyznać-ale nie wiem o co chodzi.Pozdrawiam Bardzo Serdecznie.Jakub

  • Hi,hi….Jakubie, dobrze, że uważasz na litery… Gdybyś się pomylił i wystukał „w” zamiast „b” w jednym ze słów występujących w twoim komentarzu…..to byłaby uciecha !ps wybaczysz ten żart, mam nadzieję ?

 9. Cześć,Bet.Zgadza się, takie literówki mogą tworzyć śmieszne sytuacje.Kiedyś ktoś pomylił się i wyszło,że Ela poroniła…:-)))))))Chciałem to napisać na Twoim blogu,ale nie udało się.Spróbuję jutro.Dzisiaj mogę powiedzieć,że bardzo tam przyjemnie.Pozdrawiam.Jakub

 10. No tak,tak,Elu.Tam szczególnie wymieniają wspomnienia…Ale mi chodziło o inny blog,blog mrówki,gdzie są fajne zdjęcia ze Słowacji.Pozdrawiam.Jakub

 11. Witaj alEllu:))))).Osobiście bardzo mi sie rzede wszystkim – Promocja Gospodarcza. To jest inwenstycja na wieloletni rozwój. I nie bedzie i odlotowa i tranzytowa. Byle – by sie działa – dla dobra rozwoju miasta.***Ellu – dzis dałam Skopiowane Powiadomienie ELiz*** i wiersz o przyjaźni i Hanny wuersz dla Ana-Figi. Miło mi bedzie – jak zajrzysz na moja strone. Moze to głupio – ale wiem – ze Anus – sie Ucieszy Waszymi słowami.Pozdrawiam Cię MIła :))))).WYbacz – jesli to zła forma. przekazu.Buziaki.zola

 12. Witaj Elu, zgadzam się, że trzeba myśleć o przyszłości i promować, i jak widać i Ty i ja mamy rację.A tak nawiasem, nigdy nie byłam w Chełmie, ale chyba się wybiorę, bo to rzeczywiście przepiękne miasto.Pozdrawiam

 13. Droga alEllu – od dziś AN jest z samego rana w szpitalu. Na stronie dałam w jej słowach podziekowania An za wsparcie i duchowe energie. Pozdrowienia Miła.***

  • Zolu, gdy Ana była w szpitalu, ja przebywałam z dala od komputera, ale cały ten dzień i nie tylko ten myślałam o Niej. Wspólnie z innymi słaliśmy moc pozytywnej energii.

 14. Witam,wiem coś o inwestycjach wschodnich krańców naszego pięknego kraju.Też jestem bliżej wschodu niż centrum Polski.Jest nieciekawie, ludzi ubywa z mojego miasta.Nowe inwestycje, na które są unijne fundusze nie przysporzą stałych miejsc pracy dla młodych.Dlatego młodzi i zaradni wybywają, niestety…Pozdrawiam serdecznie:))

  • Jolawkielcach, milo witam pierwszy raz przy kominku:)Chyba przez to, że zaradni młodzi uciekają, brak jest świeżego… młodego spojrzenia i pomysłów, a region się starzeje i nie nadąża za postępem. Sami emeryci nie zdołają czegokolwiek rozruszać i koło się zamyka.

 15. Coś późno włodarze Twojego miasta zabrali się za pozyskiwanie tych pieniędzy. Nasi już je mają od kilku lat i wiele za nie zrobili. Nie wiem, czy jedna uczelnia da tej promocji jakiś skutek, ale z całego serca życzę powodzenia.Serdecznie pozdrawiam.

 16. Budynki to tylko cegły układane z większą lub mniejszą fantazją, mnie podobają się ludzie na wschodzie Polski. Podziwiam w nich to takie wewnętrzne dobro i gościnność. Pozdrawiam

 17. Wprawdzie w Chełmie nie zachowało się zbyt wiele zabytków przeszłości które dotrwały do czasów współczesnych. Nie mniej jednak miasto może poszczycić się kilkoma obiektami historycznymi najwyższej rangi (w tym jeden pod ziemią !). Cieszy mnie zatem, każda inicjatywa społeczno-kulturalna, promująca uroczy gród nad Uherką. Pozdrawiam serdecznie.

 18. Co się z Tobą dzieje Moja Droga : zagraniczne wycieczki czy nie daj Boże inne kłopoty ? Ile można promować swje miasto .Wracaj z kolejną suknią na lato i swoimi spojrzeniami na rzeczywistość — poprostu brakuje mi Ciebie .

  • Elizo F., podczas wakacji rzadziej bywam przy komputerze. Obiecuję jednak, że niebawem coś napiszę.Ale nowej sukni nie ma :)))Miło mi się zrobiło, gdy przeczytałam Twoje słowa, że brakuje mnie. Uświadamiają, że ktoś czeka i czyta…

  • Berto, wzruszyło mnie Twoje zmartwienie. Dziękuje za troskę. Jak na razie nie ma powodów do zmartwień. Wakacyjne i nie tylko wakacyjne dróżki omijają komputer i wiodą z dala od internetu.

 19. jestem rodowita chełmiaką od kilku pokoleń i szczerze uważam, że nasze miasto to koszmarna dziura, o godz. 19 ulice świeca pustkami jak przy godz. policyjnej, na deptaku w biały dzień pokładaja się na ławkach zasikani czwartacy a na tych prostaków z papierosami to już patrzeć nie można to samo z ordynarną młodzieżą czekającą na tzw PKS, Pan Zając dużo zrobił dla Chełma dzięki PWSZ a poza tym koszmar grajdołka w którym nic się nie dzieje w porównaniu do mniejszego Zamościa jesteśmy koszmarni jako miasto!!!

 20. Pingback: Składka na oświatę czyli odlotowe podatki | alE blogowanie

 21. Pingback: Tytuły publikacji – lista alfabetyczna | alE blogowanie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s