Składka na oświatę czyli odlotowe podatki

       Kibicowałam nauczycielom, gdy upominali się o podwyżki płac. Niech mają, zasługują przecież – myślałam sobie. Teraz nie wiem, co o tym myśleć, bo czytam w gazecie regionalnej: „Drastyczne podwyżki podatków w Chełmie. Niektóre wzrosną o ponad 100 procent. Miasto sięga do naszych kieszeni. Prezydent przekonuje, że podwyżki były konieczne. -Sytuacja finansowa zmusza do takich działań. -Wzrastają koszty utrzymania […], ceny […] oraz powodowane w znacznym stopniu wprowadzanymi podwyżkami dla nauczycieli, wydatki na oświatę.”

 

Strach, jak przetrzepią nasze kieszenie, gdy jeszcze jakaś grupa zawodowa wywalczy podwyżki.  Na razie mieszkańcy będą składać się na  wypłaty dla nauczycieli? Biznesmeni dający miejsca pracy wielu ludziom już zapowiadają, że w związku z wyższymi od nowego roku podatkami będą musieli redukować koszty osobowe. Właściciele campingów i pensjonatów nad jeziorami, wokół których skupia się drobny handel i usługi gastronomiczne dające w sezonie miejsca pracy ludności z bardzo biednych terenów, obawiają się, że nie zdzierżą nowego podatku za grunty. Natomiast drobni przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą w wynajmowanych pomieszczeniach w mieście drżą na myśl o wzroście czynszu za wynajem.

Właściciele budynków, w których prowadzona jest działalność gospodarcza od stycznia 2012 roku więcej podatku będą płacić za każdy metr kwadratowy powierzchni i zapewne kosztami obciążą wynajmujących. Dotyczy to także budynków związanych z udzielaniem świadczeń zdrowotnych. Najmniej, bo o niecałe 20 groszy za metr kwadratowy wzrośnie podatek od budynków mieszkalnych. Dla wielu to jednak bardzo dużo.

 

Uważam, że  pieniądze z podatków za grunty i nieruchomości powinny być przeznaczane na inwestycje, które w perspektywie powodują rozwój miasta i regionu. Tymczasem się sięga do kieszeni podatników, aby ich pieniądze przejeść. Przestraszyłam się, że jesteśmy na greckiej dróżce, skoro zaczynamy przejadać.
A w ogóle,  jak to jest? Rząd dał nauczycielom podwyżkę, a w ślad za tym nie przekazał odpowiedniej subwencji?
Duchu Bieluchu,
wychodź z podziemi kredowych
i postrasz kogo trzeba!

Głosowałam na tych /Powyborcza radość moja/, co mówili „postaw na Chełm” i chcieli w odlotową przyszłość inwestować, a nie – na wzór grecki – przejadać. Ech… nieważne na kogo się głosuje… Wszyscy jednacy i wszyscy przejadają! Odlotowo! Naiwnie chyba, nie zważając na kryzys, uwierzyłam w tę „Odlotową Polskę Wschodnią” /Czy promocja Chełma okaże się odlotowa?/

74 uwagi do wpisu “Składka na oświatę czyli odlotowe podatki

 1. Witaj alEllu. Gdyby jeszcze te podwyższone podatki faktycznie przełożyły się na efekty pedagogiczne to może duch Bieluch nie musiałby interweniować. Ale wydaje mi się, że jak zwykle zostanie to przejedzone, i to niekoniecznie w Chełmie. Ponoć lotnisko w Lublinie ma się modernizować? A tak a propos, prezydentem jest ta nowa sympatyczna dotąd Twoja znajoma?

 2. Sprawa subwencji oświatowej jest bardzo skomplikowana.Stosuje się wiele przeliczników oraz średnich ważonych bo dotacje są różne w zależności od rodzaju placówki. Pracowicie wyliczona suma dla całej gminy trafia do wielkiego gminnego worka. Najczęściej nie wystarcza na pokrycie kosztów oświaty bo np protesty rodziców nie pozwalają na zamknięcie zbyt małych szkół… No i zaczynają się kłopoty. Nie podoba mi się najbardziej takie stawianie sprawy:”podnosimy podatki bo nauczyciele mają podwyżkę” – to jest konfliktogenne stwierdzenie. Przecież nauczyciele nie mają wpływu na finanse gminy.Lepiej powiedzieć:”podnosimy podatki bo nie starcza na wydatki gminy” – bez wskazywania hipotetycznych winnych tej sytuacji. Prawda?

  • Racjonalizacja subwencji oświatowej niczego nie załatwi. Potrzebna jest reforma oświatowa. Nie może być tak, że nauczyciel niezależnie od wkładu pracy, efektywności i wydajności, oraz potrzeb danej placówki oświatowej pobiera stałe wynagrodzenie wynikające z t.zw. „kategorii zaszeregowania”. W tej chwili dla nauczycieli przewidziano trzy stopnie: stażysta, kontraktowy, i mianowany. Praktycznie wydajność nauczycieli jest wprost odwrotnie proporcjonalna do tych stopni. Wystarczy dostać mianowanie, i dalej można „ręce pod siebie”.

   • anzai, zapomniałeś o: nauczyciel dyplomowany oraz profesor oświaty. Ale nie ma sensu tu dyskutować o reformie oświaty czy o pracy nauczycieli. Ludzi wkurza /słusznie/ podwyższanie podatków. Nie należy podniecać „wkurzania” poprzez wskazywanie „to oni / ci nauczyciele pazerni/ winni”. Bo to jest tylko jakiś % prawdy.Gminy mają trudne zadanie z utrzymaniem oświaty, nie zawsze dobrze sobie z tym radzą.

    • Nie zapomniałem, tylko odniosłem się do konkretnej gminy. Problem zresztą jest ogólnopolski, ale dotyczy głównie tych stanowisk, które wymieniłem. Propozycje jakie idą w kierunku zmiany reformy oświatowej są dość rozsądne, bo umożliwią elastyczniejsze dostosowanie zatrudnienia nauczycieli do lokalnych potrzeb. Bo co z tego, że nawet zlikwidujemy placówkę, jak nauczyciel jest praktycznie nieusuwalny? Po co nam nauczyciel wysokwalifikowany z pensją załóżmy w granicach 4-7 tys. zł., którego po likwidacji zatrudnimy obok urzędnika za 2. tys. zł. ? Oni oboje bedą wykonywali tę samą pracę, ale nauczyciel bedzie dostawał 2-3 razy wiekszą pensję. I na odwrót, np. z dobrze rokującym stażystą nie zostanie przedłużona umowa, tylko dlatego, że trzeba przyjąć nauczyciela przedemeryta z likwidowanej placówki.

  • A po co tak skomplikowane? Przecież to łatwo pomnożyć liczbę nauczycieli w gminie przez kwotę podwyżki. Tabliczki mnożenia nie znają, czy co?

   • To nie jest takie proste jak by się wydawało. Nie wiem dlaczego nie jest proste ale skoro Ekonomiści tak wymyślili to zakładam, że inaczej się nie da. W końcu, czy my jesteśmy ekonomistami aby podejmować dyskusję z ministrem finansów? Ja się nie podejmuję.

    • Nie znam się na ekonomii, ale dla mnie bardzo proste. Mam w terenie 10 pracowników, którym daję podwyżkę. Kwotę podwyżki mnożę przez 10, dodaję do poprzedniej płacy tych pracowników i przekazuję odpowiednią sumę „w teren”.

  • Bet, mnie też się to nie podoba. Bo cóż winni nauczyciele, że albo nie poszły w ślad za podwyżkami odpowiednio wyższe subwencje, albo gmina źle gospodaruje, albo strajki rodziców… i co tam jeszcze – nie wiem. A najbardziej nie podoba mi się przejadanie pieniędzy. Tak… czy siak… jest źle, a w dodatku konfliktuje się społeczeństwo, w którym i tak już wiele niezgody, a nic tak nie rujnuje, jak właśnie niezgoda.

  • Bet, zajrzałam jeszcze raz do gazety i jest to relacja z wypowiedzi prezydent przekonującej radnych oraz radnych, którzy głosowali nad uchwałą. To co dziennikarze mieliby łagodzić? Zmienić te wypowiedzi?

   • alellu, ja tego nie wiedziałam, że to słowa Pani Prezydent. W Twojej notce jest „przeczytałam w gazecie….” ale skoro tak to Bieluch niech straszy Panią Prezydent.Bieluchuuuuuuuuuu! Słyszysz? Zmień kierunek straszeniaaaaaaa!!!!

     • Toż nic nie zmieniaj bo inni czytelnicy są bardziej „lotni” niż ja…hi,hi… to co napisałaś można dwojako rozumieć:- jako interpretację dziennikarza- jako przytoczenie słów pani Prezydentkażdy może inaczej do tego cytatu podejść.

     • W zasadzie cytuję za gazetą. Ja przecież nie słyszałam, bo nie byłam na sesji Rady. Zostawiam, jak jest.

 3. Elu, przecież budżet państwa jest tworzony z naszych podatków. Podobnie budżet miasta, gminy. Wynagrodzenia wypłacane pracownikom budżetówki są właśnie z naszych podatków. Jeśli chcemy, by wszyscy „budżetowi” więcej zarabiali, to należy niestety podnieść podatki. Tak samo jest z wydatkami na opiekę zdrowotną i socjalną. Może warto przypomnieć,że Szwecja, która dobrze daje zarobić pracownikom budżetowym i ma mocno rozwiniętą opiekę socjalną ma jednocześnie najwyższe w Europie podatki = 50% wynagrodzeń.I może warto też przypomnieć wszystkim,że wybierając kogoś do Gminy, mamy nie tylko prawo ale i również moralny obowiązek patrzeć wybranym „na ręce” jak gospodarują naszymi podatkami. A u nas jest tak,że albo nie chodzimy na wybory albo idziemy i wybieramy byle kogo, bez ładu i składu. I dlatego zawsze zrywam boki ze śmiechu, gdy kolejne grupy zawodowe stawiają swoje żądania „niech państwo da”, zapominając,że państwo to my wszyscy.Miłego, 😉

  • Anabell, sądzę, że każdy to rozumie i może nawet jest w stanie zacisnąć pasa, gdyby jasno i właściwie podatkami gospodarowano i w porę przeprowadzano reformy.

 4. Kozła ofiarnego muszą znaleźć, żeby rozpocząć działania identyczne jak w Grecji.Zabierac, zabierać , zabierać najuboższym.

 5. O jaka doskonała metoda . Przypomina mi się kaduceusz wspomniany przez Wyspiańskiego. Wystarczy powiedzieć bliźniemu , ze na kogoś robi i awanturka gotowa. „masz tu kaduceusz – rządź – mąć nim wodę mąć.. Mąć tę narodową kadź.” Wesele ponadczasowe jest, tak jak wiersz „Rzadko na moich wargach Kasprowicza.”.Zdecydowana większość społeczeństwa jest konsumpcyjna . Trudno się dziwić , każdy powie jedno mam życie dlaczego mam mieć gorzej niz Kowalska . A cel uświęca środki. Serdeczności i „sie trzym”(o jak mi firefox ostatnie dwa wyrazy ślicznie wężykiem na czerwono podkreślił (praca dla nauczyciela)

  • Andante, tak, symbolika „Wesela” Wyspiańskiego ponadczasowa. Jak nic pasuje kaduceusz, który Stańczyk wręcza Dziennikarzowi jako symbol nie tylko przywództwa politycznego, ale przede wszystkim usypiania i dezorientowania narodu.Albo czapka z pawim piórem? Symbolizuje próżność, przywiązanie do dóbr materialnych i zbyt dużej uwagi do ubioru, oraz egoizm i ciągoty do bogactwa. Toż to wypisz… wymaluj dzisiejsze czasy.Dziękuję, że przypomniałaś także wiersz Kasprowicza. Mogliby go przeczytać co niektórzy, szczególnie teraz, bo zapowiadane są na 11 listopada różne „uroczystości”, podczas których zwykle odbywa się „patriotyczna” licytacja słowa Ojczyzna. Zupełnie, jak w wierszu „Rzadko na moich wargach”.Widziałem, jak się na rynkachGromadzą kupczykowie,Licytujący się wzajem,Kto Ją najgłośniej wypowie.Och… jak się literacko dzięki Tobie, Andante, zrobiło 🙂

   • Ten wiersz mojego , że sie górnolotnie odezwę ,ukochanego poety , zresztą Wyspiańskiego też wielbię mimo jego ludzkich wad (choćby lupanary Paryża skąd wstydliwa chorobę przywiózł) cytuję najczęściej i pasuje on do każdej ekipy rządzącej.. Powinien być cytowany na każdej uroczystości powiedzmy „ku czci”. Okeślenie „najpospolitsi szuje” jest dość delikatne. Serdeczności. Mam zamiar wychorować się bo w piatek w nasze Filharmonii duryguje Łukasz Borowicz.. Muszę go oklaskiwać….

    • Ojej , miało być w naszej i dyryguje. Ale nie mogę zbytnio się lisić , bo los bywa przekorny , a ja jeszcze beczę jak stado owiec i choćby z tego powodu nie powinnam iść na sale koncertową…

    • Andante, pewnie, że tak. Ale po co cytować? Po co czerpać z jakiegokolwiek przesłania? Niektórzy doszli do wniosku, że życie bez autorytetów i wzorców jest „lepsze” i obserwujemy nieustanną degradację wartości.Jeszcze raz dziękuję za przywołanie Wyspiańskiego i Kasprowicza.Zdrowiej, kochana, zdrowiej i oklaskuj!

     • Idź, idź Andante i upajaj się. Nie włączaj przypadkiem telewizora ani przed, ani po koncercie, bo popsujesz sobie nastrój koncertowo – niepodległościowy.

 6. skoro o podatkach mowa to ja z bijącym sercem czekam na decyzję gminy w sprawie przeniesienia wieczystego użytkowania w podatek gruntowy. Boję się myśleć skąd wezmę kasę?????? Nic tylko będę zmuszona poszukać sponsora hi hi hi hi

  • Jagoda, wobec szalejącego kryzysu, sponsorzy są pilnie poszukiwani. Tylko… czy ich także kryzys nie dotknie, a podatki nie „zmiotą” 🙂

 7. Okazuje się, że władze samorządowe wymyśliły podwyżkę podatków, a oberwało się nauczycielom. Tak, jak żądał PiS, sięgnięto do głębokich kieszeni tych, co mają pieniądze.Serdecznie pozdrawiam.

  • Nie, nie oberwało się nauczycielom, Anno. Raczej obrywa w tym przypadku rząd, że nie przekazuje wystarczającej subwencji oraz samorząd, który pewnie nieodpowiednio gospodarzy i za dużo przejada. A przede wszystkim pani prezydent powinna oberwać, bo tak się nie mówi. To podburza i konfliktuje społeczeństwo. Już słychać w rozmowach: „a z jakiej racji mam dawać 20 groszy nauczycielom od mojego metra kwadratowego?” I nie dziwię się, bo jak się człowiekowi „zamąci”, to myślenie odbywa się na skróty.

 8. Przesyłam Ci myśli słonecznewietrzykiem cieplutkim pachnące,by zawsze Cię ogrzewałyjak gorące promienie słońca.Gdy chmury czarne zasłonią Twoje niebo,przegoń je podmuchem wietrzykasilniejszym od tamtego.Nie pozwól by ciemność błękit zasłaniałai nieba cudownego widzieć nie pozwalała.Łap Słonka promyki z moimidla Ciebie ciepłymi słowami.Sięgaj po nie ilekroć potrzebujesza natychmiast obecność moją poczujesz.

 9. Witaj Elu ! Obawiam się że,składka na oświatę będzie coraz wyższa.Właśnie przeglądnąłem gazetę a w niejartykuł o zarządzeniu minister edukacji.Od 1IX, w każdej szkole ma być mydło i papier toaletowy.Za brak w/w grozi mandat 500 zł.A szkoły nie maja kasy na mydła,ręczniki,papier czy inne środki higieny osobistej.Kto zapłaci? podatnik,rodzic,dziadek itd.Pozdrowienia.PS. Ten duch,prawe oko ma zupełnie podobne do Twojego,to przypadek?

    • Dziękuję Bob za świąteczne pozdrowienia. Paskudnie świętowano w Warszawie. Kto tych młodych ludzi pcha do tak skandalicznych zachowań? Nie wierzę, że oni tak sami z siebie, bo przecież nawet chyba dobrze historii nie znają.

     • Elu,przyznaję że, nie wiem.Wydaje mi się że,demokracja za wiele pozwala bandytom.Nie wolno tego,tamtego,dziecku dać klapsa bo się idzie do więzienia a bandyci bija policję.49 policjantów poszkodowanych.Poczekam na wyroki,ciekaw jestem jak sady potraktują tych bandziorów.Elu,po co jest ten kod,to jest jakaś forma zabezpieczenia?

     • Bob, ten kod to zabezpieczenie przed automatem spamującym. Miałam sto kilkadziesiąt komentarzy i pocztę zapchaną powiadomieniami, że jest komentarz. Usuwanie zajęło mi kilka godzin, więc dałam ten kod. Jak się „maszyna” uspokoi, to kod zlikwiduję, bo to utrudnienie dla Gości.

  • A mam pokazać palcami, kto mnie do tego „kopnął”? Od razu, jak wspomniałaś, że na kominku nie kwitnie, wstawiłam goździka. Zawsze chciałam, żeby kominek miał duszę, a o kwiatku nie pomyślałam.

     • Nie wiedziałem, że temat zejdzie na goździki, dlatego nie zaglądałem, do tych nauczycielskich kieszeni. Zresztą jak widzę to nie przykładacie większej wagi do tego, że jest też rozwiązanie w strukturze organizacyjnej. Ja już gdzieś to pisałem, że nauczyciele mają podobny problem jak policja (to taka teoria nie rozwiązana aż od Makrenki). W skrócie polega to na tym, że im ktoś ma wyższe kwalifikacje, to tym bardziej jest przesuwany do stanowisk biurowych, i organizacyjno-zarządzających. Tam gdzie jest potrzebny, np. pedagog, psycholog, i socjolog w jednym, tam trafia np. stażysta po szkole średniej, który np. dopiero zaczyna studia. Za tymi dysproporcjami idą właśnie płace, a efekt mamy taki jaki mamy. To tak jakby np. studenta medycyny zagonić do skomplikowanej operacji neurochirurgicznej, a z prof. neurochirurgii zrobić personalnego. I niestety w Służbie Zdrowia to się zdarza, może nie aż w takiej skali, ale jest.

     • Anzai, bardzo dziękuję. A goździki w komplecie z różami to chyba trudno było wyhodować. Na razie poćwiczę pielęgnację goździka od Bet. Jak się wprawię, to dopiero spróbuję całe bukiety.

     • anzai, masz sporo racji. Najmłodsi nauczyciele-stażyści są najtańsi w utrzymaniu. Dlatego Dyrektorzy Szkół chętnie wypychają na wcześniejsze emerytury Nauczycieli Dyplomowanych – najdroższych. To jest niestety kiepska polityka jeśli jest dyktowana tylko przez oszczędności. Najlepiej gdy jest równa proporcja starych, doświadczonych i młodych zdobywających doświadczenie. Niestety, niekiedy sytuacja ekonomiczna zmusza Dyrektorów do pozbywania się najcenniejszych pedagogów. Rezultaty znamy – obniżanie się poziomu nauczania oraz kłopoty wychowawcze.

     • Anzai, goździki to też nauczycielski temat. Na Dzień Nauczyciela nie szedłeś z goździkiem do szkoły, gdy byłeś uczniem?Na płacach nauczycielskich się nie znam. Mam w rodzinie nauczycielkę i od niej wiem tylko jedno: przez całe życie zawodowe narzekanie, że za mało, a teraz, że za mała emerytura. Wtedy nie było takich kombinacji z mianowanymi i stażystami, prawda?

     • U mnie w szkole akurat na Dzień Nauczyciela nie nosiło się kwiatów, bo albo był to dzień wolny, albo zamiast lekcji było jakieś kino, cyrk, itp. Ale za to na zakończenie szkoły targałem jakieś ziele. A być nauczcyielem w PRL to jeszcze lepiej niż być milicjantem. Masa uprawnień, przywilejów, kredytów, i tp.

     • Niestety teraz już nauczyciele nie noszą naręczy kwiatów z okazji Dnia nauczyciela ani Zakończenia roku… Bardzo często bukiet dostaje tylko Dyrekcja z Życzeniami i podziękowaniami dla całego grona. Ten obyczaj też zanika – to a propos notki „gdzie są kwiaty”

     • W mojej szkole w Dniu Nauczyciela była akademia. Występowały uczniowskie kabarety i zespoły. Można było „wyśmiewać” nauczycieli na scenie. Lubiliśmy to – bo bezkarnie, a wręcz z aprobatą i zachwytem Ciała Pedagogicznego.

     • alEllu pilnuj aby goździk rósł równo i pięknie. Teraz będziemy mówić „podlałaś goździka”? – zamiast „byłaś na Kominku”?

 10. Dobry wieczór alEllu, nie będę się mardzyć w sprawie tematu. Ekonomistka ze mnie na miar własnych budżetów, a więc kiepska, bliskowzroczna. Chciałam tylko powiedzieć, że mam ciągłe problemy z Internetem. Przez chwilę teraz mam i chcę Cię pozdrowić serdecznie, oraz dać znać, że czytałam. Coś jak podpis na skale „ja tu byłem”hi,hi,ha.Serdeczności.

 11. To byłaś „prawie w Amsterdamie” 🙂 Rożnica paru liter.Posłuchaj. Wszystko się powoli sypie……………Po prostu…………jedyna rada to „dawaj kasę!”Jak my tych ludzi się nie pozbędziemy to będzie jeszcze i dużo gorzej.W Warszawie kompromitacja ze stadionem. Kosztował 2 miliardy i nie można meczu nas nim zobaczyć. Czy to tylko będzie pomnik za 2 miliardy??????? Nie ma winnych? Wiadomi kto rządzi w Polsce i w Warszewie minimum 5 lat!Pozdrawiam Vojtek

  • Vojtku, nie tylko 2 miliardy, które stadion kosztował. A comiesięczne utrzymanie, to ile miliardów się za jakiś czas uzbiera, które mogłyby być lepiej spożytkowane?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s