Bogactwo

      Bardzo bogaty człowiek ma obraz Vincent’a van Gogh’a, który przechowuje w podziemnych skrytkach wielkiego banku. Zapytany, czy siada czasami w fotelu na wprost obrazu i patrzy, podziwia oraz cieszy się tym dziełem,  odpowiedział, że na takie bzdury nie ma czasu. Grunt, że posiada!

I tylko tyle w temacie z mojej strony. Cóż więcej można napisać? O bogactwie powiedziano już chyba wszystko.

Lepsza jest uboga mądrość, niż głupie bogactwo. /Diogenes z Synopy/

[…] bogactwo sytych osiadłych plemion tyle dla mnie znaczy, co zadowolenie bydła stojącego w oborze. /Antoine de Saint-Exupéry/
 
Nie jest bogatym ten, kto dużo ma, lecz ten, kto dużo daje. /Erich Fromm/
 
Nauką i pieniędzmi drudzy cię wzbogacą, mądrość musisz sam z siebie własną dobyć pracą. /Adam Mickiewicz/
 
Kocham książkę dlatego, że wprowadza mnie w mój własny świat, że odkrywa we mnie bogactwa, których nie przeczuwałem. /Jarosław Iwaszkiewicz/
 
Serce jest bogactwem, którego się nie sprzedaje ani się nie kupuje, ale które się ofiarowuje. /Gustaw Flaubert/
 
Człowiek nie jest bogaty tym, co posiada, lecz tym, bez czego z godnością może się obejść. /Immanuel Kant/
 
Kto pokochał biedę, stał się bogatym. /Mikołaj Gogol/
 
Ten, kto biedny i szczęśliwy,  jest bogaty, że bardziej nie trzeba. /William Shakespeare /
 
Pan Bóg najwidoczniej bardziej od bogatych ukochał sobie biednych, skoro stworzył ich tak wielu. /Abraham Lincoln/
 
Bogaty – to nie ten, kto ma dużo pieniędzy, lecz ten, kto może sobie pozwolić na życie wśród uroków,  jakie roztacza wczesna wiosna. /Antoni Czechow/
 
Kto chce się wzbogacić za dzień, będzie wisiał za rok. /Leonardo da Vinci/
 
Aby poznać się z najdalszą rodziną, wystarczy się wzbogacić. /Julian Tuwim/
 
Nie ma większego bogactwa w narodzie nad światłych obywateli.  /Papież Jan Paweł II/

30 uwag do wpisu “Bogactwo

 1. Bardzo to mądre…a co z tym: „kufereczek stóweczek, daj Boże”…? Hi,hi… to żartem a na serio to mam taką myśl czy te złote myśli nie są wypowiadane aby biednym dodać otuchy?

 2. Naprawdę? Czasem wydaje się, że te mądrości wypowiadane są po to aby poprawić samopoczucie ubogich. Inaczej nie można im pomóc więc podnieśmy ich samoocenę mówiąc, że bogactwo mało warte. To jednak rodzaj hipokryzji…chyba. Tym bardziej, że najczęściej wypowiadane przez ludzi „niebiednych”….

  • Też mi się podoba. A myśl Antoniego Czechowa podoba mi się w kontekście tego bogacza, który zupełnie nie potrafi się cieszyć i dostrzegać uroki nawet tego, co ma.

 3. Ja również odnoszę wrażenie, że większość tych wzniosłych sentencji wymyślono po to, żeby pocieszyć i „dowartościować” biedaków ;)) A to: „Nie jest bogatym ten, kto dużo ma, lecz ten, kto dużo daje” wysłałabym szczęśliwcowi, który ostatnio wygrał w czymś tam furę pieniędzy. Może okazałby się bardziej wrażliwy niż ten kolekcjoner obrazów? :)) z drugiej strony, biorąc pod uwagę inne „złote myśli” na temat bogactwa nie wiem, moje kochane, czy nie powinnyśmy mu współczuć ;))) Moją ulubioną sentencją w kwestii „materialnej marności nad marnościami” jest przysłowie „Pieniądze nie są tak dobre, jak zły jest ich brak”. I to mi daje potężną motywację do pracy :D)))

  • Krosbridko, nie znałam Twojej ulubionej sentencji. Jest kosmicznie boska:) Pozwolisz, że wpiszę w tajnym notesie do swoich ulubionych ?

   • Ellu, jeśli Twój notesik jest dobrze zabezpieczony, to wpisuj śmiało, nie muszisz nawet szyfrować ;)) A pamiętasz piosenkę Tewjego „Gdybym był bogaty”? Ilu ludzi, tyle marzeń o bogactwie… i to jest piękne. Nawet takie sobie „gdybanie” czasami poprawia humor :))

 4. Łatwiej kijek zacienkować niz go potem zgruboiwaścić – /zasłyszane/ – Piotr Anonim,Kto pije i pali to nie ma robali /zasłyszane/ – Piotr Anonim,Przychodzą znienacka tylko miłość i sraczka /zasłyszane/ Piotr Anonim,Chyba za wcześnie dzis wstałem.

 5. Witaj Elu. Sądzę, że najbogatszy jest ten człowiek, który rozumie i kieruje się maksymami Wielkich Ludzi, których tu przytoczyłaś. Pozdrawiam serdecznie

  • Kolekcjonerze, biedniejemy jako naród, bo autorytety i wzorce się pozmieniały, a wielcy Wielcy „poszli do lamusa”. Kreowane są miernoty.

 6. Słowa piękne i mądre tylko nikt się nimi nie naje.Biedny bogacz ubogi duchem i tak ma lepiej niż biedak bogaty w wartości wyższe. Brutalna prawda szybciej do niego dociera i pozbawia go złudzeń.Brzmi to materialistycznie ale życie bez pieniędzy jest trudne.Pozdrawiam Cię serdecznie

 7. Całuski i przytulaski z okazji Walentynek, a także moc serdeczności. Życzę Ci abyś była na tyle bogata, na ile to bogactwo jest w stanie Cię uszczęśliwić. Miłego dnia.

 8. Erich Fromm „Dawanie jest największym przejawem mocy” I nie chodzi tu o przekazywanie pieniędzy.Zresztą każdy o tym wie. Ta ostatnia wygrana , a właściwie jej końcówka 4 mln w jakiś sposób załatwiłaby moje problemy) Jednakowoż na powiedzenie ” pieniądze szczęścia nie dają” niektórzy odpowiadaja natychmiast – jak się ich nie ma.A Tewje Mleczarz , mówił „pieniądze to zaraza tego świata „i natychmiast dodawał ” Oby na mnie spadłą” Pozdrawiam..

  • Zmobilizowałaś mnie, Andante, do wycenienia moich problemów. Wyszło, że tańsza jestem od Ciebie hi, hi…, bo potrzebuję 15 tysięcy.

 9. Dobry wieczór alEllu, ale mnie sporo ominęło!! Jestem skłonna przyznać rację Bet, że te myśl to takie „pocieszajki”dla ubogich, chociaż Czechow przyznaję, zna się na pięknie.Serdeczności alEllu**

 10. To ja za Tewjem Mleczarzem powtórzę: „Ja wiem, że być biednym to nie wstyd… Ale zaszczyt to też nie jest wielki…” Kłaniam nisko:)

 11. Pingback: Tytuły publikacji – lista alfabetyczna | alE blogowanie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s