„Nieprawdziwe” wspomnienia

       Nie chcą moich wspomnień, a zdjęcia z rodzinnych zbiorów uznają za spreparowane. Nie przyjmują do wiadomości, że dzieciństwo miałam szczęśliwe. To nieprawda, krzyczą, kiedy opowiadam, jak w stroju krakowskim chodziłam z rodzicami do kościoła, nosiłam wstążki na procesjach Bożego Ciała, albo w białej sukience sypałam kwiatki. Dziewczynki lubiły sypać kwiatki, a chłopcy dzwonić dzwonkami. Religijność nie zamykała się tylko w murach kościoła. Ksiądz nam tłumaczył, że w Boże Ciało pan Jezus ukryty pod postacią Chleba wychodzi z kościoła na ulice. Traktowaliśmy to bardzo poważnie i jednocześnie przyjmowaliśmy z radością. Czasem kierowała nami tylko ciekawość, chęć uczestniczenia w święcie, bo ładnie i kolorowo wtedy było na ulicach udekorowanych dywanami, obrazami i biało-zielonymi brzózkami. A zbieranie kwiatowych płatków na łące, lub upraszanie o kwiaty znajomych w ogródkach, by mieć jak najwięcej w koszyczku,  było ambicją nie jednej dziewczynki.

 

– Niemożliwe! Kłamiesz! Przecież za udział w tym kościelnym święcie twoich rodziców wsadziliby do więzienia, albo potajemnie zgładzili a ciebie zabrali do domu dziecka, gdzie wybiliby ci z głowy kwiatki i dzwoneczki. A w ogóle to procesję pałami by rozpędzili.

 

To przepraszam, że moich rodziców nie zgładzono, a mnie w domu dziecka nie umieszczono.

 

       Tak oto posprzeczałam się z redakcją pewnej polonijnej gazety za oceanem, która zaprzestała zamawiać u mnie opowiastki wspomnieniowe. Jak się wyraziła redaktor naczelna, moje „kłamliwe” wspomnienia zaburzają w Polonii poczucie słuszności emigracji i podsycają tęsknotę. Dla ludzi religijnych jest lepiej, gdy mają przekonanie, że za chodzenie do kościoła, chrzczenie dzieci, czy ślub – byliby w Polsce szykanowani. Lżej wtedy znieść trudy emigracji.

 

       Historia mojej krótkiej współpracy z gazetą polonijną przypomniała mi się, gdy trafiłam na stronę internetową „Dawny Chełm”, gdzie zamieszczone są zdjęcia historyczne z uroczystości w moim mieście. Dla pani Redaktor mam kolejne „spreparowane” /?/ zdjęcie:

81 uwag do wpisu “„Nieprawdziwe” wspomnienia

 1. Aż nie wierzę, że tak potraktowano Twoje wspomnienia. Cóż to za „kołek” z tej Redaktor? Jak można pisać wspomnienia „na zamówienie” aby sprostać wymaganiom politycznym? Jak można mieć pretensje za prawdę?A tych emigrantów to tam trzymają siłą skoro boją się pozytywnych emocji z kraju? Co to jest, więzienie?

  • Nie mam pojęcia, Bet, co za „więzienie” tam mają i nie rozumiem po co taka izolacja od prawdy? Odwiedza Polskę moja znajoma, która trochę otwiera im oczy, ale i jej nie wierzą. Ona też tego nie rozumie. Jestem w stanie zrozumieć cele polityczne tutaj w kraju, szczególnie w walce o władzę. Ale za oceanem. Po kij?

   • Ja bym to jeszcze rozumiała w czasach „zimnej wojny” ale teraz???????? Nie mają tam internetów, telefonów i zwykłej telewizji, że dostają wiadomości tendencyjnie spreparowane ? Albo to taka „ciemna” emigracja…lich wie.Tak czy siak Twoje wspomnienia sa prawdziwe co zaraz wielu potwierdzi. jestem pewna.ps śliczne te dziewczynki w krakowskich strojach. Sojusz Krakowa z Chełmem sięga dawnych czasów jak widać…hi,hi…

 2. Witaj, Ellu :))) Zgadzam się z Tobą, że pewne kręgi tzw. „starej emigracji” nie przyjmują prawdy o jasnych stronach życia w PRLu z powodów, które trafnie opisałaś. W rodzinie miałam takie historie (emigranci sprzed i po II wojnie). Wcześniej podejrzewali, że zdjęcia podobnie sielskie jak Twoje, przeszły przez łapy cenzury. Później w Polsce pokomunistycznej słyszeliśmy :”Ale powiedzcie prawdę… teraz już chyba możecie powiedzieć prawdę?”. Żadne tam przysięgi i zaklinanie się nie pomagały :)) Jeśli ktoś chce w coś wierzyć, nic go nie przekona :D))

  • O amerykańskich polonusach też nie mam najlepszego zdania. Nie mogę się jednak zgodzić z szanowną przedmówczynią w kwestii jasnych stron PRL-u. Co prawda zaraz po wojnie nawet tow. Bierut oficjalnie uczestniczył w mszach, ale mistyfikacja szybko się skończyła. Oczywiście zwykły człowiek nie miał większych problemów z chodzeniem do kościoła, ale już osoba chcąca zrobić karierę zawodową musiała chrzcić dzieci w tajemnicy. Należy też pamiętać o wyjątkowo podłej akcji powołującej ruch tzw. księży patriotów. A uroczystość nadania imienia ktoś pamięta? Było takie coś w urzędach stanu cywilnego mające zastąpić chrzest. Nie można też zapominać, że nad całością starało się łapę trzymać SB. Bo niby do czego służył IV departament, jak nie do kontroli i zwalczania duchowieństwa oraz stowarzyszeń religijnych. Tak więc nie przesadzajmy z tym rajem i swobodą. Co innego sypanie kwiatków przez dzieci, a zupełnie co innego wolność światopoglądowa.

   • Gospodzieju, ja myślę, że przedmówczyni chodzi o życie zwykłych ludzi i rodziny, która w Polsce została a nie działaczy partyjnych. Nie chcę być „adwokatem”, ale ja tak odebrałam jej komentarz.

    • W pełni się zgadzam, że zwykły Kowalski nie miał problemów z chodzeniem do kościoła. Ale gdy ten Kowalski chciał zostać dyrektorem jakiegoś przedsiębiorstwa, to już było to źle widziane. Minus w aktach. Nieodpowiedni światopogląd. Przynajmniej w pewnych okresach, bo walka o świeckość nie trwała przecież ciągle na takim samym poziomie.

     • Nie wszędzie Gospodzieju z kierowniczymi stanowiskami tak było. Mówię to na przykładzie swoim i swoich rodziców, a także pani Dyrektor mojego liceum. Ale nieważne, wszak w notce bardziej mi chodzi o pokazanie, że gdzieś daleko… w „światłej” Ameryce jest taki „zaścianek” karmiący się nieprawdą o swoim ojczystym kraju.

     • A wiecie, że ja byłam nawet rozczarowana, że nie agitowano mnie do wstąpienia do Partii? Co prawda nie pełniłam jakichś bardzo ważnych stanowisk ale TA Partia powinna werbować i kształtować sobie młode wykształcone kadry. Nic takiego nie nastąpiło. Całą drogę zawodową przeszłam przez Partię niezauważona. Powinnam się wstydzić?

     • Mnie namawiano. Ale dopiero w czasach, kiedy delegowano do nas człowieka na etat politycznego. Natomiast bardzo się dziwię, jak /wobec tego, co się teraz mówi/ w roku 1972 dano mi paszport bez żadnego kłopotu czy przesłuchania. Nawet werbować na „Matę Hari” nie zechcieli. Pojechałam do Francji, potem wróciłam (wcześniej niż planowałam) i psa z kulawą nogą to nie obchodziło. Byłam takie „nic” ?A Ty żałuj :))), Bet, że Ciebie nie namawiano. Może byłabyś teraz kombatantem z powodu np. odmówienia.

   • Witaj, Gospodzieju, właśnie przeczytałam Twój komentarz. Chodziło mi o wspomnienia z mojego dzieciństwa, o ten jego fragment, kóry pamiętam z peerelu, nie o walkę z komunizmem i nie o politykę. Tak, jak zrozumiała to Ella 🙂 A moje dzieciństwo było szczęśliwe i w moim odczuciu „sielskie” :))

 3. Elu, pani redaktor żyje w innej, spreparowanej rzeczywistości, podobnie jak pewien pan prezes. O ile jego trwanie rozumiem (czego się nie robi by dorwać się do władzy) to nie bardzo rozumiem ową panią redaktor. Ja też jako dziecko bez żadnych kłopotów chodziłam do kościoła na religię, brałam udział w procesjach, sypałam kwiatki, byłam u komunii i byłam bierzmowana. Nawet mam pewne dość traumatyczne wspomnienie z którejś tam rocznicy śmierci męczeńskiej Andrzeja Boboli, gdy podczas bardzo uroczystej mszy, którą biskup odprawiał w naszej parafii, a nasz proboszcz prowadził procesję, jedna z pań ugryzła naszego proboszcza w rękę, aż krew trysnęła. No i to była niemal ostatnia moja wizyta w kościele, nie dlatego, że mi władza zabraniała, ale dlatego,że się bałam.Miłego, 😉

  • Anabell, ale po kij i na czyje zalecenie preparuje się im rzeczywistość? Kiedyś myślałam, że Polonia amerykańska – to światli ludzie.

 4. Dobry Wieczór. Nazywam się Bogusia Zarzycka i wpraszam się w gości. Witam Gospodynię i Jej Gości. :-)). Wprosiłam się tutaj, żeby pochwalić się, że w czasach PRL byłam szczęśliwą posiadaczką kompletnego i prawdziwego stroju łowickiego – od galotków, halek, cieniutkich bawełnianych pończoch, po całą resztę tego 15 kg. cuda. Wszystko ręcznie robione (przecudne buciki też) z prawdziwego lnu, wełny i skóry. Korale też te prawdziwe. I również w tym stroju chodziłam na procesje, no i na pochody pierwszomajowe. Strój posiadam do dzisiaj, pieczołowicie przechowywany. Korale noszę na codzień. Mam dwie bratanice i każda z nich chciałaby mieć ten ubiór. Na razie im pożyczam, na zmianę, raz jednej, raz drugiej. Ale się rozgadałam, przepraszam. Pozdrawiam Serdecznie i Życzę Dobrej Nocy.

  • BogusiuZ, gadaj… ach gadaj długo i często :)))Witam serdecznie pierwszy raz przy kominku (pierwszy? Bo była już tu Bogusia, ale chyba inna) i zapraszam zawsze.

   • Przychodzę tutaj od dawna i czytam Twoje notki i komentarze do nich, to mój pierwszy wpis. :-)). Mnie też oburza zakłamywanie czasów PRL, szczególnie przez tych "opowiadaczy", których pamiętam z tamtych czasów i którzy nie mają żadnych powodów żeby kłamać, bo byli znani, kochani, szanowani i cenieni. BogusiaZ.

    • A ja tak sobie myślałam, kto to na fotelu czasami wygniótł poduszeczkę? A to BogusiaZ. potajemnie :)))Wspaniale! Miło się dowiedzieć o zainteresowaniu blogiem.

 5. Cześć,Elu.Zdziwiona jesteś?:-))))))))Ja,Droga moja,doświadczyłem czegoś podobnego,tylko trochę w innej gazecie.Miałem kiedyś-będąc dzieckiem-wielką przyjemność spotkania Feliksa Stamma.Papę Stamma.Byłem wtedy chłopcem.Pan Stamm pogłaskał mnie po głowie i kilkanaście minut rozmawiał ze mną.Opisałem to miłe wspomnienie-wcześniej wydając kilka felietoników-ale pojawiło się,że to było za komuny i takie inne pierdoły.Zerwali ze mną umowę.U nas wszystko musi iść po „słusznej linii.” Tak samo jak kiedyś,tylko w innych okolicznościach.Nie chcę tutaj rozwijać tematu.Pozdrawiam.Jakub

  • Jakubie, to nawet boks jest BE, dlatego, że był w PRL? Hi, hi, hi… A to mnie ubawiłeś. Niespecjalnie znam bokserskie sukcesy, ale gdyby zestawić polskie osiągnięcia sportowe ostatnich 20 lat z czasami PRL tak w ogólności (o piłce nożnej nie wspominając), to… Aha… ciiiiiiiii, nie wolno! :))))

 6. Polonijna? Redaktor? Zza oceanu? No to zna życie w Polsce z relacji pewnej radiostacji , motyla noga, Sama, kurna , sypałam kwiatki w bieli i nosiłam liliję w procesji w Pyrkowie. Bez jakichkolwiek represji.. Nie zawsze mnie to bawiło , bo wolałam z koleżankami dokazywać , ale one też sypały , bo nasze mamusie chciały byśmy Pana Boga chwaliły. W latach 80 – tych sypała moja jedyna córka, której sprawiało to autentyczna radość. Vale!

  • Andante, ale w światłym i najdemokratyczniejszym na świecie „Zaoceaniu” są też chyba inne radiostacje, telewizje, internet, biblioteki, książki historyczne… Wreszcie możliwość szerokich kontaktów z rodakami w Polsce…Normalnie… motyla noga!

 7. witaj alElla, to zdjecie to rok w ktorym ja buszowalam pewnie w brzuchu mamy i najczystszej wodzie swiata, ha, to bylo zycie jesc dali , i bronili przed kazdymi wolnymi radykalami z zewnatrz, ha, hopla.Ale do rzeczy, wiesz wspomnienia sa rozne w polonijnych kregach, uzaleznione od tego jaki rocznik opowiada lub pisze. Tak przynajmniej ja mysle.Lata o ktorych Ty piszesz byly bardzo ciezkie w swiecie, i komuna w Polsce byla , w zaleznosci od regionu i mentalnosci indywidualnej , rozna. Ja np: tez mialam bardzo dobre zycie zreszta rodzina z ktorej ja pochodze nie balismy sie tych komunistow , nie nalezelismy( to slowo, – jesten niepewna??) do nich, i nikt nas nie bil i nie perzesladowal. Natomiast lata , ktore opowiadala Babcia moja byly dla rodzin niewolnictwem, zyciem w ciaglym strachu.Wiesz po tylu latach ta prawde znalezy wyposrodkowac w dzisiejszym medialnym rozumowaniu, bo inaczej to wlasnie dostaniesz takie cos jak ta redaktorka dzisiejszego czasu. Musisz pomyslec rowniez nad tym ze to juz jest nie to pierwsze pokolenie a kolejne, nie wszystkie rodziny wychowuja w duchu przynaleznosci narodowosciowej.Wiesz trudne to ale prawdziwe, ja Tobie Kochana wierze, i rozumiem , SUCCESU, zycze , pisz i pisz takimi drobnostkami sie nie zrazaj, Wspanialego dnia, Ellus, prawie wiosna,

  • Dokładnie tak, Berto. Każdy ma swoje wspomnienia i one są różne. Życie nie jest tylko albo białe, albo czarne. Ma pełną paletę barw. Po mojemu, prawdziwie żyje ten, kto widzi wszystkie kolory i nie ma klapek na oczach. Pisanie wspomnień /a wspomnienia to także historia/ pod zamówienia polityczne uważam za naganne, obojętnie czego dotyczą. Zaś „trzymanie” tej Polonii, o której piszę w notce, w nieświadomości – poprzez zniekształcanie historii przez periodyki kulturalne, to… nawet nie wiem, jak nazwać. Berto, w Polsce nie było komuny /a już na pewno w 100% swojej definicji/. To slogan. „Komunę” w Polsce stworzyła obecna propaganda. Czasami mam wrażenie, że teraz urodził się jakiś rodzaj totalitaryzmu, bo czyż obecnie nie dąży się do całkowitej władzy nad społeczeństwem za pomocą mediów i propagandy? Pozdrawiam serdecznie. Leje, jak z cebra u mnie.

   • Zgadza sie Ellu, my mielismy tylko jedno nieszczescie komunistyczne, zamkniete granice na swiat i wszystkie aparaty produkcji CCCP, To jest to najwazniejsze wydarzenie , ktore jeszcze dzisiaj podcina nogi mlodemu pokoleniu, dlatedo ze nie obeznani jestesmy ze swiatem, kulturami i innymi mozliwosciami.Mielismy dobre szkolnictwo, ale do czego to doprowadzilo, ze nauczono ludzi oszukiwac historie przekrecac, w miejscu stac w duchu narodowym, nie dano nam mozliwosci wyboru.To wlasnie nam zabroniono, nasza wolnosc w klatce ograniczenia.Nie pozwolono nam sie rozwijac w kazdym wolnym i normalnym kierunku, nie pozwolono nam myslec do przodu i uczyc dyskutytowac i zapobiegac, Mysle, ze po latach 1980, Polacy dostali ta szanse ale ja zniszczyli , a te namlodsze pokolenia po 1980 roku sie nie licza, oni nie wiedza o czym mowa, nie wiedza jak to w szuflady poukladac i rzucaja sie w swiecie, za to wlasnie potepiam rodzicow ktorzy pozwalaja na to i doprowadzaja do tak tragicznej frustracji.ROZSADEK, i tylko rozsadek, ale jak to wytlumaczyc wiekszosci.serdecznosci.

    • Berto. Rozsądek zawsze jest w cenie. Bywa jednak, że go brakuje. W sprawach państwowych/politycznych/narodowych najgorsze jest popadanie ze skrajności w skrajność. Wytłumaczyć może by się dało, gdyby elity polityczne nie epatowały „skrajnościami” a historycy pisali prawdę.

 8. Narobiło mi się zaległości… A co do PRL-u to ja też procesje pamiętam. Różnie z tym bywało. Wiadomo że partyjni musieli uważać i niepartyjni byli w niektórych kręgach gorzej traktowani. Ja na studiach nie mogłabym liczyć na punkty za pochodzenie… :))) Ale nie rozumiem takiego traktowania Twoich wspomnień. Tam ludzie dziwnie podchodzą do spraw trudnych. Czytałam (bardzo ostatnio modną) książkę o Amerykance, która się przeniosła do Włoch. Dowiedziawszy się o tragicznym losie ludności pewnej miejscowości w czasie drugiej wojny światowej, stwierdziła że to tak napisane w przewodniku dla turystów, ale na pewno tego nie było w rzeczywistości. Tak dla podkolorowania, bo ludzie lubią sensacje… Nie rozumiem, jak można tak żyć złudzeniami, bajką… Pozdrawiam serdecznie :)))

  • W poniedziałkowym Teatrze Telewizji oglądałam komedię Rona Hutchinsona „Księżyc i magnolie” w reżyserii Macieja Wojtyszko. Bohaterami są giganci Hollywood z lat 30 ubiegłego wieku. Przez cały spektakl jest pisany scenariusz do filmu. Zapamiętałam takie zdanie kierowane do scenarzysty: pisz tak i tak, bo Amerykanie tak lubią. Ale to niezgodne, nieprawda! Broni się scenarzysta. To nic, Amerykanie chcą żyć w fikcji i widzieć to, co chcą widzieć, to niech mają. My im to damy.Nie jest to dosłowny cytat, ale sens oddaje.Jakież to ponadczasowe!No, ale Stara Polonia… to chyba nie Amerykanie z krwi i kości?

 9. Bo wspomnienia są złe, jeśli nie zgadzają się z ogólnie przyjętą wersją historii. Najłatwiej to dostrzec, podróżując po różnych miastach, które mają inną opcję polityczną za myśl przewodnią. Chociaż tych czasów nie przeżyłam, więc wypowiadać się nie powinnam, to widzę, że dzieciakom robi się wodę z mózgu. Moje pokolenie to pasmo absurdów, najpierw nas uczono, że było wtedy dobrze, później, że PRL to samo zło. „Komu ufać, a kogo się bać…”Pozdrawiam serdecznieEwa

  • Ewa, słusznie zauważasz, że nawet wspomnienia „muszą” być zgodne z przyjętą w danej chwili wersją. Na szczęście są ludzie, którzy pamiętają zarówno dobre, jak i złe, a także barwy pośrednie, bo życie jest kolorowe, a nie tylko białe lub czarne. Można więc ponasłuchiwać:)Nowe pokolenie faktycznie gubi się w tym wszystkim i twardy ma orzech do rozgryzienia. A najgorsze jest chyba to, że brak autorytetów, którym można zaufać.Witam przy kominku serdecznie i zapraszam zawsze. Pozdrowienia!

 10. PRL nigdy nie był monolitem w sensie struktury systemowej. Najgorsze lata to 1944-1948. Nieco lżej było w późniejszym okresie 1948-1953. Lekka odwilż to 1953-1956. Gomułka 1956-1969 już dawał żyć, no i ta „Złota Epoka Gierka” 1969-1981. Te okresy nie dają się porównać, dlatego nie ma się co dziwić, że każdy pamięta co innego, albo jeszcze gorzej, pamięta to co chce. Ale jednak Polonusi mają rację, że jeden Polak mógł się modlić, chodzić do kościoła, przyjmować sakramenty, i chodzić na zebrania PZPR, a drugim Polakiem, gdy tylko poszedł cichcem do kościoła, już mógł się interesować UB. To były realne kryteria oceny lojalności obywatela stosowane praktycznie do połowy lat 60′ ub.w. Ja za taki udział w pochodzie „Bożego Ciała” pewnie bym przysporzył znacznych kłopotów mojemu ojcu „Zaplutemu karłowi reakcji” :)))))

  • Anzai, toż u mnie nie zamówiono książki historycznej, tylko wspomnienia z mojego dzieciństwa ze zdjęciami. A zdjęcia miałam z pierwszej komunii, Bożego Ciała, chrztu, oraz wczasów i kolonii nad morzem i w górach. To co? Miałam dorysować pałujących mnie SB’eków, skoro nie miało to miejsca, albo skłamać, że w PRL wakacji nie miałam, by zadowolić „zapotrzebowanie” Polonii? Nic na to nie poradzę, że dzieciństwo moje było szczęśliwe.Piszesz:> Ja za taki udział w pochodzie „Bożego Ciała” pewnie bym> przysporzył znacznych kłopotów mojemu ojcu „Zaplutemu> karłowi reakcji” :)))))A skąd wiesz? Sprawdziłeś? Bo ja miałam kolegę i koleżankę – dzieci partyjniaka. Koleżanka nosiła ze mną wstążki na procesji. Później ich ojciec miał kłopot (ale z innego powodu, to inna historia). Załatwił księdzu materiały budowlane na remont kościoła, a ksiądz z rozpędu i wdzięczności niepotrzebnie podziękował z ambony. Tak więc historie są różne i wszystkie prawdziwe, ale wtedy – gdy miały miejsce, a nie na zasadzie „co by pewnie było, gdyby było”.

   • alEllu, na szczęście lata dziecięce są mniej więcej tak samo szczęśliwe dla tych biednych i bogatych, partyjnych i bezpartyjnych. Ja też je mile wspominam. Ale wiem, że z powodu uczęszczania do elitarnego gimnazjum zwolniono z pracy mojego ojca. I nie pomogło to, że dalszą naukę ukończył już w PRL-owskich uczelniach, władza sprawdzała korzenie, a ten korzeń mój ojciec miał wyjątkowo wredny – dla władzy oczywiście. Partyjniacy mieli ZNACZNIE lżej, nikt za nimi tak nie chodził, bo juz byli na smyczy. Gorzej mieli ci co się wahali czy: 3xtak, czy 3xnie, a już zupełnie przerąbane mieli ci ze złym korzeniem, których jeszcze nie dawało się przekupić do lojalki. I ci faktycznie za takie „dziecko jak Ty” mogli mieć przerąbane, i to dosłownie. Zdjęcia wpinano do akt. Mój ojciec też miał w aktach zdjęcie z elitarnego gimnazjum, gdzie stoi w mundurze szkolnym z wyhaftowanym herbem rodowym (tfu, po prostu „zapluty …”). alEllu nie zmienisz historii, i tego, że ktoś na Twoje miłe wspomnienia wyciąga swoje z innej epoki i znacznie mniej miłe. Ja bym proponował podsunąć tej redaktorce kilka ustaw z lat 1953-1956 to może zrozumie, że chodzi o dwie różne epoki w PRL.

    • Wszystko to prawda Anzai. Tylko, że mnie w tej notce chodziło o pokazanie tego, że niektórzy ludzie nie dopuszczają do swojej świadomości szczęśliwego dzieciństwa w PRL. Po prostu „udręczone polskie dziecko w PRL nie było szczęśliwe i nie miało prawa sypać kwiatówi”.Toż Ci mówię, że nie piszę historii, a już z całą pewnością jej nie zmieniam. Nie zajmuję się też rożnymi epokami w PRL Zastanawiam się po prostu nad mentalnością ludzi, którzy lepiej ode mnie wiedzą, czy sypałam kwiatki oraz redakcjami robiącymi z ludzi jakiś „ciemnogród”. Chcą tylko wspomnienia typu, jak Ciebie, małego biednego chłopca, PRL tresowała pejczem w Domu Dziecka, a rodzice gnili w więzieniu politycznym za wiarę. Sądzisz, że mylą epoki?

     • Dotykamy chyba tego tematu, który poruszył Kolekcjoner prezentując film o dzieciach z Korei Północnej. My też nie wierzymy, że dzieci (a szczególnie ta 5-letnia pianistka) były szczęśliwe … A czy mylą epoki? Myślę, że raczej swoje wizje.

    • PS. Będę chciała Ciebie poprosić o „ugryzienie” historii 4 braci, bo ja nijak pojąc nie mogę. Ale to… jeśli zechcesz i będziesz miał czas.

     • alEllu nareszcie się „skrzyżowaliśmy”dokładnie o tej samej porze, czyli 11:26. Nie bardzo kojarzę o jakich 4 braciach piszesz?

     • Nie kojarzysz, bo nie wiesz. Chcę „ugryźć” historię 4 braci, której jeszcze nie opowiadałam. Tymi epokami i różnym traktowaniem różnych ludzi w innych a nawet tych samych epokach podsunąłeś mi myśl że Ty rozgryziesz.

     • Też mnie podobny temat intrygował, ale ja bym chciał na przykładzie swojej rodziny i tylko w jednej epoce. Tylko nie wiem czy to temat na notkę, czy raczej na coś większego. Ale chętnie się przyłączę do Twojego pomysłu, może coś wrreszcie spłodzimy razem?

     • Nie da się w jednej epoce, skoro bracia żyli średnio po 70 lat. To co? Dać Ci na @ tych braci? Nie już oczywiście. Ojśśśśśś… tylko byś się krzyżował i płodził. hi, hi… Tak do serca sobie wziąłeś wypowiedź pana Premiera o dzietności?A płodziliśmy już razem. Ale u Muzułmanów.

     • W moim przypadku zadecydowały wyłącznie te pierwsze lata po wojnie. Każdy z tych braci (moi wujkowie i dziadek) poszedł odrębną drogą. Przypuszcxzam, że jak zwykle Ty zauważyłaś coś ciekawszego. Wrzuć na @ ten materiał. Ale na Twoim miejscu bym nie przeceniał moich możliwości.

     • To w przypływie „posłannictwa historycznego” 😉 zbiorę do kupki swoje wiadomości. Wiedza raczej żadna. Same pytania w zasadzie.

 11. Witam alEllu, to wprost nie chce się uwierzyć, że nasza obecna młodzież tez wierzy w prześladowania wierzących. Pamięć mnie nie zawodzi jeszcze tak bardzo obym nie pamiętała procesji z dzieciństwa a także jakiegokolwiek polskiego filmu z tamtych lat bez choćby migawkowej sceny z księdzem. Do nas należy, póki żyjemy, dawać świadectwo prawdy.To co wyrabia obecna propaganda jest niskie i podłe, ale ma za zadanie ukrycie niedoróbek i kompromitacji tych czasów.Serdecznie pozdrawiam.**

  • Anafigo, młodzież jestem w stanie zrozumieć, bo chłonie to, co dorośli przekażą. I tak, jak komentatorka wyżej pisze, już nie wiedzą, komu wierzyć i ufać.

 12. Witaj Elu. Trzeba pamiętać, że Polonia za Oceanem głosuje w przeważającej większości na PIS. A jego stosunek do PRL chyba znamy wszyscy. Powiem Ci, że moja mama i mój wujek jako dzieci działacza jedynej słusznej partii z tego okresu mnie miały specjalnych kłopotów z chrzcinami, bierzmowaniem czy I Komunią Św. Ale Twoja pani redaktor gdyby to usłyszała, to pewnie by mnie nawyzywała. Może nie pokazuj Jej bloga Bet, bo dostanie zawału:) Pozdrawiam

  • Istnieją też przy kościołach polskie szkoły sobotnie, które w wielu miejscach na świecie są jedynym miejscem krzewienia polskiej kultury i historii.Dziwię się jednak, że niektóre periodyki kulturalne wpisują się w takie… nie wiem, jak nazwać… jednostronne? nieobiektywne? przedstawianie Polski.Bloga Bet nie pokażę, bo jeszcze najazd jakiś zrobią, hi, hi.

 13. Po ponownym przeczytaniu tej notki nasuwa mi się takie skojarzenie, że ponieważ dotyczyła ona zdarzeń pomiędzy słynnym lutowym orędziem Chruszczowa (a to załatwiło Moczarowców, takie dzisiejsze „Ziobrowe” falangi), i Poznańskimi wypadkami, więc nie ma się co dziwić, że wywołuje ona różne skojarzenia. Nie wiem jak to się odbywało w małych miasteczkach, ale w dużych od lat 60-tych takie procesje były już ochraniane przez milicję – zatrzymywano np. cały ruch drogowy, przed pochodem zmotoryzowane patrole usuwały innych użytkowników. Ale najciekawsze były medialne akcje propagandowe. Telewizja w Boże Ciało od rana nadawała film za filmem! I to same najlepsze amerykańskie dreszczowce. Myślę, że w takich sytuacjach warto zasadniczą część artykułu poprzedzić prologiem, bo jak widzisz nadal traktuje się PRL jako jednorodny etap stosunków społeczno-politycznych.

  • Anzai, słusznie zauważasz z tym „prologiem”. Tylko, że ja nie zajmuję się historią ani polityką. Choć oczywiście wszelkie wspomnienia – to także historia.O Chruszczowie natomiast wiem tylko tyle, że to wódz komunistyczny, który podarował rosyjski Krym Ukrainie, a to chyba nie miało wpływu na uroczystości Bożego Ciała w Polsce :)))

   • alEllu chyba się nie obrazisz, ale tak się zastanawiam, że jak my w Polsce mamy taki kłopot z poukładaniem różnych bardzo ważnych faktów historycznych, to po kij wymagać tego od Polonusów? Przecież oni nie wyemigrowali w jednym okresie czasu, tylko w wielu różnych. Dlatego ważne jest całe uwarunkowanie historyczne i polityczne. Chruszczow doszedł do władzy, bo ciut wcześniej rozstrzelano Berię. Cruszczow (tak jak po 30 latach Gorbaczow) tajnym referatem ogłosił nową politykę wobec państw bloku wschodniego. To spowodowało podobne przemiany w Polsce (m.in. wątek „Moczarowców”) w wyniku których w czerwcu 1956 r. możliwe były „Poznańske wydarzenia”. Poruszyłaś ciekawy wątek z tym pochodem Bożego Ciała, bo wtedy zmienił się także stosunek państwa może nie do kościoła, ale do wiernych. To tylko tak ogólnie … A czy powinien byc prolog? No myślę, że o takiej sytuacji należałoby wspomnieć chociaż 4 wyrazami: „W Polsce nastąpiła odwilż”

    • PS . W czasie gdy Ty dumnie maszerowałaś na pochodzie Bożego Ciała tacy ludzie jak np. prof. Geremek ukrywali się pod czterema nazwiskami. U mnie w rodzinie do 1953 r. też jeden ksiądz, a drugi legionista drętwieli, gdy ktoś mówił o tych zawodach, bo groziło to ciężkim więzieniem, nie za fakt bycia, ale dla śledztwa.

     • Anzai, właśnie i takie wspomnienia – fakty miałam na myśli, pisząc przed chwilą komentarz ( Twojego PS nie widziałam, gdy pisałam). Co szkodzi, by jedne wspomnienia i fakty funkcjonowały obok drugich lub się przeplatały?

    • Anzai, wszystko to prawda i masz rację. Tylko… tylko, ja nie wiem, po co moje wspomnienia mam umieszczać na gruncie politycznym, skoro się na tym nie znam i nie mam wystarczającej wiedzy. Nie potrafię np. napisać, dlaczego chodziłam do kościoła w stroju krakowskim /odwilż? jakieś orędzie? tajne porozumienie mocarstw? hi, hi, hi…/. Musiałabym zgłębić światowe archiwa i przeczytać kilka tomów ksiąg historycznych. I pewnie wyszłaby spiskowa teoria dziejów chełmskiej krakowianki :))) Od tego są historycy i IPN. No, może akurat w tej kwestii krakowskiej wystarczyłoby Bet zapytać.Ja się wcale nie obrażam, bo masz rację. Rzecz w tym, że moje (powtarzam MOJE) wspomnienie, np. o mojej szkolnej rogatywce czy mundurku, nie będę zaczynać od Chruszczowa, Lenina czy innego Stalina. Wystarczy, że napiszę, że w latach 1970 – 1972 nosiłam w liceum aksamitną rogatywkę w kolorze wiśniowym, a po południu wkładałam spódnice bananówkę. To mój „wkład do historii”. A to, o czym mówisz, niech robi specjalista. W czym zresztą problem, by – szerząc kulturę polską na obczyźnie – zamieścić takie i siakie wspomnienia z rożnych lat.

     • Problem jest w tym, że niektóre „moherowe panie”, albo „pilśniowe kapelusze” widzą tylko swoją prawdę. Ja też nie wiedziałem dlaczego o moim wujku legioniście, albo księdzu nie wolno mi było opowiadać np. przy listonoszu (podobno do 1953 r. mieli składać meldunki do UB). Ale po dziesięciu latach już wiedziałem. A po kolejnych 20 latach już się tym szczyciłem. Może miałem przez to trochę bardziej „dorosłe” dzieciństwo, ale coś za coś. Jak widzisz w Polsce nikt Ci nie zaprzecza, że tak mogło być. Gdyby Twoja rodzina miała bardziej „przechlapane” u nowej władzy, to być może byłabyś niesiona „na barana” przez swojego ojca na 1-Majowym pochodzie – tak jak ja. I może wtedy byś też inaczej podchodziła do prawdy Polonusów, którym faktycznie mogło grozić śmiertelne niebezpieczeństwo za pojawienie się na takim pochodzie. Bo to wzbudzało czujność władzy, sięgano do dalszej rodziny, dla pewności wsadzano na Rakowiecką, a stamtąd to prawie jak z Oświęcimia … Przesadzam, ale celowo, bo z Polonusami trudno dojść do ładu. Sam na sobie to odczułem.

     • A nie rodzice nie mieli „przechlapane” skoro brat był w Anglii? Poszedł tam z Andersem.A dlaczego ja byłam w przedszkolu przy kościele, prowadzonym przez siostry zakonne, podczas gdy mama była dyrektorką przedszkola państwowego?Anzai, są sprawy, na które odpowiedzi nie znajdziesz, co najwyżej można potworzyć spiskowe teorie. Tylko po co?

     • A w ogóle to każdy ma rację, ale „moja racja jest najmojsza”, jak to pokazuje „Dzień świra”. Może być taka pointa?

     • Pointa jest doskonała. Szkoda tylko, że dpiero teraz dowiaduję się, że walczyliśmy o to kto ma rację, a nie – jak mi się wydawało – o to, aby Polonusi rozumieli, że u nas lata 50 ub.w. to tak jak u nich wojna Północ-Południe, gdzie wszystko się zmieniło ;)))

     • Nie mówiłam o naszych racjach, tylko o racjach różnych ludzi w temacie naszej rozmowy i ogólnie w tematach historyczno-wspomnieniowo-poliycznych.

     • alEllu Twoje wspomnienia są przecudne i prawdziwe. A Anzai’em nie przejmuj się, on tak czasami już ma.Pozdrawiam ezakia

     • Ezakio,Staram się nie przejmować. Nawet dostrzegam sporo racji. Trudno mi tylko przyjąć do wiadomości, żeby wspomnienia miały prolog z Chruszczowem na przykład. To już lepiej, dla formalności, od Jałty zacząć hi, hi…Poza tym nie wszystko musi być tak śmiertelnie poważnie rozpatrywane. Moje wspomnienia, jak w ogóle cały blog, z założenia są właśnie lekkie, dostępne dla każdego i dlatego nie obudowane faktami historycznymi/politycznymi. Nie piszę pracy naukowej. To ma być dla ludzi – życiowe i z życia, a nie dla IPN czy z archiwów IPN.Dziękuję za odwiedziny, miło witam przy kominku i zapraszam zawsze.

 14. Oni mają swoją prawdę i inna ich nie interesuje.Stworzyli swoją historię i kto nie z nimi ten przeciwko nim. Nie ma szans na porozumienie. Sklerozy jeszcze nie mam i wiem jak było. Tak jak u ciebie. I mam w nosie,że komuś to nie pasuje do jego koncepcji. Pozdrawiam Cię serdecznie

  • Hanno, tak za bardzo nie możemy mieć w nosie, bo jak zauważył Wachmistrz, oni przecież mają prawa wyborcze, a wiec także wpływają na nasze życie, a sami dalej żyją w swoim świecie, z dala od naszych problemów.

 15. alEllu,oj alEllu..Kłamczucha jesteś,o! Był płacz i zgrzytanie zębów..Każdy miał przydzielonego sobie SB-eka i ten śledził z daleka przez lornetkę,a z bliska przez lupę,czy ten ktoś nie prowadzi działalności antysocjalistycznej. A jeśli ten ktoś zaczynał prowadzić,to..O,o,o..uffff..-obudziłem się..

 16. Ano właśnie… Jeden powód więcej, by się poważnie nad tem zastanowić, czy nadal prawa im dawać wyborcze, by z tą „wiedzą” o ojczyźnie nas tutaj „urządzać” mogli… Kłaniam nisko:)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s