Przyjaźń czy kochanie?

Woody Alen – Mężczyznę można wykastrować jednym zdaniem: Wolę, abyś był moim przyjacielem niż kochankiem.

Fryderyk Nietzsche – Kobieta może być przyjaciółką mężczyzny, lecz by uczucie to  trwało, niezbędne jest wesprzeć je odrobiną fizycznej antypatii. 

Albert Camus – Czy istnieje coś gorszego niż miłość brzydkiej kobiety? Owszem – przyjaźń pięknej kobiety.

Oskar Wilde – między mężczyzną a kobietą przyjaźń nie jest możliwa. Jedynie  namiętność, wrogość, uwielbienie, miłość.

Molier  – przyjaźń kobiety i mężczyzny jest preludium miłości.

 .

       Mam wrażenie, że wyżej cytowani widzą kobiety tylko przez pryzmat seksualności. Także na wielu zdjęciach kobiet wykonanych przez niektórych fotografów, czy obrazach artystów malarzy, często wyeksponowane są jedynie walory seksualne przedstawionej pani. Dzieła Wielkich pokazują zaś w płci pięknej coś więcej. Coś skłaniającego do głębszego zachwytu (z górnej półki – Mona Lisa Leonardo da Vinci, albo bliżej nas – fotografie Zofii Nasierowskiej). W życiu, spoglądanie także w głąb, a nie tylko na zewnętrzną powłokę, wzbudzić może sympatię bez podtekstów erotycznych, a nawet przyjaźń.

 

Przez całe życie studenckie i zawodowe obracałam się w towarzystwie prawie samych mężczyzn. Na studiach byłam jedyną kobietą. Czy ci, którzy twierdzą, że przyjaźń damsko – męska nie istnieje uważają, że nigdy nie miałam przyjaciół? Czy jakikolwiek zespół damsko – męski nie oparty na zaufaniu, lojalności, szczerości i oddaniu, będącymi filarami przyjaźni jest w stanie cokolwiek osiągnąć? Wejść na szczyt, sprawnie zorganizować akcję ratowniczą, wyciąć choremu wyrostek, polecieć w kosmos, nazbierać grzybów w lesie,  złożyć łóżko w magazynie meblowym?

.

Ludzie dopatrują się kochania w takich przyjaźniach i nie są one tolerowane, bo – w przypadku osób zamężnych – zaraz podejrzewa się o zdradę.  Czy naprawdę myślą, że seks kwitnie pod każdym drzewem, we wszystkich namiotach na Kilimandżaro oraz igloo stacji naukowej na Grenlandii, gdy tylko dwie płcie się tam znajdą? Czy każda przyjacielska wizyta sąsiada w sprawie cieknącego kranu kończy się w alkowie? To przecież by była jakaś „seksomania” w stylu pani Wolańskiej z filmu „Kogel mogel”, albo – co najbardziej prawdopodobne się wydaje –  sądzą według siebie.

Stawiam własną głowę przeciwko orzechom, że istnieją  przyjaciele różnej płci skupieni przede wszystkim na realizacji innego niż seks celu, jakiekolwiek by to zadanie nie było, choćby tylko zlikwidowanie przyjaciółce kap – kapania wody w kuchni. W dodatku potrafią się wspierać i cieszyć, bo przyjaźń daje oparcie i radość, czego o namiętności i miłości nie zawsze można powiedzieć.

Naukowcy twierdzą, że o rodzaju kontaktów damsko – męskich decyduje chemia. Naprawdę? To dlaczego kształci się armię psychologów do rozwiązywania ludzkich rozterek, zamiast produkować tabletki na zakochanie /odkochanie, zaprzyjaźnienie /odprzyjaźnienie i sterowanie ludzkimi uczuciami?

Podobno to egoizm jest trucizną przyjaźni /Honoré de Balzac/. Pomyślcie Drodzy Panowie, że jako kobiety, my nie tyle potrzebujemy pomocy przyjaciół co wiary, że taką pomoc możemy uzyskać /Epikur/ także od przyjaciela płci męskiej bez tych tam… ten tego… no, wiecie… Zapewniam, że to żadna kastracja, o! Nie bądźcie więc „chemicznymi egoistami”!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s