W sejmie trwa debata nad projektem uchwały upamiętniającej ofiary zbrodni wołyńskiej. Posłów dzieli kwestia określenia jej terminem „ludobójstwo” oraz ustanowienia 11 lipca Dniem Pamięci o Męczeństwie Kresowian.
.
.
Wznowienie notki z 26 października 2011 r. https://aleblogowanie.wordpress.com/2011/10/26/pamiec-2/
.
Wikipedia.„Pamięć jest to zdolność do rejestrowania i ponownego przywoływania wrażeń zmysłowych, skojarzeń czy informacji. Pamięć posiadają ludzie, niektóre zwierzęta oraz komputery. W każdym z tych przypadków proces zapamiętywania ma całkowicie inne podłoże fizyczne oraz podlega badaniom naukowym w oparciu o różne zestawy pojęć”..Polska..„Jeżeli my zapomnimy o Nich, Ty Boże zapomnij o nas. Pamięci Polaków pomordowanych na Kresach Wschodnich ofiar ludobójstwa dokonanego przez nacjonalistów ukraińskich członków OUN – UPA w latach 1943 – 1945 oraz tych braci Ukraińców, którzy za ratowanie Polaków zapłacili cenę najwyższą. Chełm 17 września 2011 r. Rodacy”..
Chełm. Pomnik WołyńskiKLIK w zdjęcia powiększa je
Tablice przy ulicy nieopodal Pomnika Wołyńskiego w Chełmie.Ukraina.Plakat przy ulicy. „Pokajaj się Polsko! Wołyń pamięta spalone wsie. Skutkiem polskiej okupacji Wołynia było zamordowanie przez Polaków 100 000 Ukraińców”..
Lwów. Cmentarz weteranów OUN – UPAoraz pomnik ku czci Dywizji SS ‚Galizien’obok /poniżej/ nekropolii Orląt Lwowskich.Ja.Czym, do licha, jest pamięć?Dlaczego pamięć się kłóci i przepycha?Dlaczego pamięć wychodzi na ulice?Dlaczego pamięć krzyczy?Ciszej… ciszej… ciiiiiiiiiiiiiiii…..Taką notkę opublikowałam jesienią 2011 roku niedługo po powrocie z Ukrainy. Widziałam wtedy pamięć na ulicach, i w Polsce, i na Ukrainie. Czy obrady polskiego parlamentu w dniu 12 lipca 2013r. oznaczają upolitycznienie pamięci?