Mądrość Turka

Drzewa, to dzieła najdoskonalszego rzeźbiarza – NATURY! 

Być miłosiernym dla drzewa, to także miara wielkości człowieka.

 
       Mustafa Kemal Atatürk, na wybrzeżu tureckim w Yalova,  postawił dwupiętrowy dom w sąsiedztwie platanu. Pewnego dnia ogrodnik stwierdził, że drzewo rozrosło się i jego gałęzie przewyższają już drugą kondygnację domu. Są tak grube, dorodne i silne, że zaczynają wbijać się w dach. Jeśli więc Atatürk by pozwolił, to ogrodnik  poucina największe konary, by ocalić dom.
 
– Nigdy! Odpowiedział Atatürk. – Nie pozwolę odciąć nawet najmniejszej gałązki tego pięknego platanu.  Dlaczego niszczyć dzieło natury, by ocalić wytwór człowieka?  Nie ma innej drogi?
 
– Nie ma, paszo!
 
Atatürk przyjrzał się swojej willi, po czym postanowił, by nie ruszać drzewa, tylko przesunąć budynek.
 
Inżynierowie z magistratu uznali tę decyzję za tak przesiąkniętą humanizmem i doniosłą, że postanowili zająć się problemem.  Pod piwnice wprowadzili tory tramwajowe i mechanicznie odsunęli od platanu budowlę. Wydarzyło się to w 1930 roku. Wówczas był to przypadek nie do uwierzenia. Ludzie specjalnie przyjeżdżali, by zobaczyć ten cud techniki inżynieryjnej.
 
Tak to dom Atatürka ustąpił miejsca wspaniałemu platanowi.  Nie wadząc sobie wzajemnie, trwają do dziś, niczym pomniki symbolizujące szacunek do natury.